R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41331338 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Coraz trudniej prowadzić klub kolarski

 

Coraz trudniej prowadzić klub kolarski
Prawdziwe smutki trenera Roberta Taciaka


Uczniowski Klub Sportowy Jedynka Limaro Kórnik, kolarska potęga wśród najmłodszych. Z tego klubu w świat wyruszyła po dwa tytuły mistrza świata Katarzyna Pawłowska. Pierwszy z lewej Robert Taciak - trener, opiekun i wychowawca młodzieży, ojciec Mateusza Taciaka - szosowca z CCC Polsat Polkowice.

– Powinien skakać z radości, cieszyć się z tego, że Kasia Pawłowska - nasza zawodniczka od sześciu lat, Uczniowskiego Klubu Sportowego Jedynka Limaro Kórnik - w pięknym stylu, po raz drugi, zdobyła tytuł mistrzyni świata w kolarstwie torowym - mówi Robert Taciak, jej trener. – Ale jej złoty medal, jestem realistą, zapewne nawet w najmniejszym stopniu nie rozwiąże problemów, z którymi, jako szef kolarzy z Kórnika się borykam.

Ale po kolei... Robert Taciak kiedyś był kolarzem, by w 1998 roku jesienią zabrać się za trenowanie własnego syna Mateusza, dziś znanego polskiego szosowca, kilkakrotnego uczestnika Tour de Pologne. Od tego się zaczęła się historia UKS Jedynki Limaro Kórnik.

– Kasia Pawłowska w tym roku skończy 24 lata - mówi Robert Taciak. – Połowę swego młodego życia poświęciła kolarstwu, z czego szósty rok jest z nami. Rok ubiegły był dla niej wyjątkowo szczęśliwy, gdyż zdobyła tytuł mistrzyni świata na torze (scratch), startowała na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w wyścigu szosowym, zdobyła tytuł mistrzyni Polski na szosie. Teraz dołożyła wielką cegiełką do swych osiągnięć, zdobywając w Mińsku drugi raz z rzędu tytuł mistrzyni świata w scratchu - w wielkim skrócie mówi o Kasi Pawłowskiej Robert Taciak.


Robert Taciak od ponad piętnastu lat prowdzi Uczniowski Klub Sportowy Jedynka Limaro Kórnik.

Kasia Pawłowska jeszcze przez kilka dni, do końca lutego, będzie formalnie zawodniczką kórnickiego klubu, od 1 marca reprezentować będzie kanadyjską grupę zawodową GSD Kallisto Specialized Team. I przesiada się na rower szosowy, by zacząć rywalizację już wkrótce we Francji. Marzy się jej Tour de France w wersji kobiecej.

Kasia jest utytułowaną zawodniczką, jedną z grona 33 osób, które uprawiają kolarstwo w kórnickim klubie. Juniorki Alicja Ratajczak, Nikol Płosaj, Natalia Radzicka, Viktoria Żegleń, Barbara Frąszczak, Natalia Nowotarska mają w swym dorobku wiele sukcesów, są członkiniami kadry narodowej. Podobnie Paula Fronczak i Karolina Jurczak w kategorii U-23, jak również juniorzy Patryk Rajkowski i Patryk Matuszak.

– Zawodnik zużywa średnio w ciągu roku około 20 dętek wartości 15 złotych oraz osiem opon po sto złotych każda. Jakby nie liczyć, wychodzi 1100 złotych na jednego zawodnika - tłumaczy mi Robert Taciak. – W latach 2002 - 2012 (z jednoroczną przerwą) byliśmy najlepszym uczniowskim klubem sportowym w Polsce. Dodatkowo w roku 2011 w ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w całym polskim sporcie zajęliśmy jako klub jednosekcyjny siódme miejsce w klasyfikacji generalnej, co sprawiło, że nasz prezes Seweryn Waligóra został zaproszony do Ministerstwa Sportu i Turystyki po odbiór zaszczytnego wyróżnienia - nie bez dumy informuje mnie Robert Taciak.

– Coroczna norma startów dla naszego UKS - to około 100 wyścigów: na torze, na szosie, także w przełajach. Jestem jedynym trenerem dla wszystkich, ale w ostatnich latach miałem obok siebie trzech młodych, oddanych kolarstwu ludzi: Paweł Marciniak, Wojciech Niemier oraz syn Przemysław Taciak jako Animatorzy Sportu pomagali mi bardzo. W treningach, w zabezpieczeniu zawodników na imprezach kolarskich, w innych niezbędnych akcjach szkoleniowych i organizacyjnych.


Robert Taciak i utalentowane juniorki: Natalia Radzicka (od lewej), Alicja Ratajczak i Nikol Płosaj.

– Kasia zdobyła ponownie tytuł mistrzyni świata, ja zaś za dwa dni, w środę 27 lutego, podczas spotkania z Panią Minister Joanną Muchą na poznańskiej AWF będę musiał publicznie zapytać: dlaczego Ministerstwo Sportu i Turystyki z dniem 1 stycznia 2013 zawiesiło opłacanie Animatorów Sportu? Były to nieduże pieniądze, ale ich brak sprawia, że dalsza działalność mojej sekcji stoi po znakiem zapytania.

– Jak mam zachęcić młodych ludzi, by mi pomagali, by zdobywali doświadczenie w trudnym sporcie, jakim jest kolarstwo, gdy nagle - z dnia na dzień - w imię oszczędności pozbawia się kórnicki klub (także inne) pieniędzy dla Animatorów Sportu.

– Dobrze, że kolarstwo znalazło się w gronie dziewięciu polskich sportów strategicznych, i że pieniądze znajdą się dla tych najwybitniejszych kolarek i kolarzy - mówi Robert Taciak. – Droga do mistrzostwa, do złota, jak chociażby Kasi Pawłowskiej, trwa latami i zaczyna się od selekcji w gronie młodzików i juniorów. Na to są potrzebne pieniądze.

Robert Taciak zostaje sam z Animatorami Sportu, dla których nie ma pieniędzy. Skąd je zdobyć, gdy brakuje na sprzęt i części, na zawody i zgrupowania, gdy potrzeby są duże, duże... Kórnik ma wpisane rowery prawie w herb, ale przy rozdziale pieniędzy ... miasto winno więcej łożyć na sport. Robert Taciak wnioskował o 27 tysięcy na części i sprzęt - dostał 11,5 tys, o 29 tysięcy na zgrupowania i zawody - dostał 14 tys., o 8 tysięcy na stroje - dostał 8 tysięcy.

– Kolarstwo jest sportem eleganckich ludzi, ale same stroje, choćby nawet paradne, nie wystarczą - ironizuje Robert Taciak.

Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu Jedynka Limaro Kórnik we wrześniu ubiegłego roku stuknęło piętnaście lat. Robert Taciak wychował syna Mateusza na reprezentanta Polski, Kasię Pawłowską uczynił światową gwiazdą toru. Ma inne talenty kolarskie pod swymi skrzydłami, jak choćby Alicję Ratajczak - 10. w wyścigu juniorek na ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w kolarstwie szosowym. Jest w klubie co najmniej kilku przyszłych reprezentantów Polski.

Trener zbudował solidny klub kolarski. Pomagają mu w tym nauczyciele szkół w Kórniku i okolic: Aneta Szarzyńska, Katarzyna Pucek, Hubert Nowicki i Karol Niemier. Może liczyć na wsparcie wielu rodziców, sponsorów, jak również dyrekcję i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Ekonomicznych w Łęknie, do którego uczęszczają wszyscy juniorzy UKS Jedynka.


Katarzyna Pawłowska (trzecia od lewej), Robert Taciak i młode zawodniczki podczas spotkania u starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego.

Trener Robert Taciak chciałby jednak, by pieniądze wydawane na kolarstwo były konsultowane ze środowiskiem, by możliwe było dalej opłacanie Animatorów Sportu, by wreszcie arbitralnie z mocą wsteczną nie karano szkoleniowców zmniejszeniem, aż o jedną trzecią, ich premii za ubiegłoroczne sukcesy (ze 120 złotych do 80 złotych za jeden punkt). Klub z Kórnika uzyskał w ogólnopolskim rankingu aż 258 punktów.

Robert Taciak od lat jest w kolarstwie, sukcesy jego podopiecznej Kasi Pawłowskiej uczyniły go bardziej znanym. Przybyło mu także, jakże to nasze - polskie, wrogów.

Robert Taciak wybiera się w środę na spotkanie z minister Joanną Muchą. Zabierze głos jako człowiek kolarstwa, któremu ostatnie decyzje ministerialne burzą ład klubowy, zagrażają dalszemu funkcjonowaniu najlepszego UKS w Polsce. Trener z Kórnika chce wierzyć, że Pani Minister go wysłucha jako fachowca od kolarstwa. Chce wierzyć także, że będzie to okazja, by coś rozsądnego podpowiedzieć, a nie tylko uczestniczyć w propagandowym mityngu na temat sportu.

                                                                      Piotr Kurek 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL