R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 35439894 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2020-10-23
Brian Cookson

 

Sternik o duszy kolarza
Brytyjczyk Brian Cookson nowym prezydentem UCI


Brian Cookson, twórca sukcesów brytyjskiego kolarstwa w ostatnich kilkunastu latach, został dziś szefem UCI - światowej centrali kolarskiej.

Brian Cookson został dzisiaj (27 września) wybrany prezydentem Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Podczas dorocznego Kongresu UCI we Florencji, Brytyjczyk otrzymał większość głosów. Pokonał dotychczasowego sternika światowej centrali kolarskiej Pata McQuaida.

W głosowaniu brało udział 42 uprawnionych delegatów. Cookson pokonał swojego kontrkandydata 24 do 18.

- Prawdziwa praca rozpoczyna się teraz. Wzywam cały świat kolarski do zjednoczenia, by ten sport mógł być tak wielki, jak na to zasługuje. Potrzebujemy nowego stylu zarządzania oraz sytemu kolegialnego. Moim pierwszym zadaniem, jako prezydenta, będzie doprowadzenie do tego, by system antydopingowy był w pełni niezależny. Chciałbym na ten temat porozmawiać z WADA - mówił Brytyjczyk.

Cookson zapowiedział swoją kandydaturę w czerwcu. Teraz ogłosił, że rezygnuje z funkcji prezydenta British Cycling, którą pełnił od 1997 roku. Brytyjczyk w kampanii wyborczej koncentrował się na dwóch kwestiach: dopingu oraz podejrzeniach o korpucję na szczytach UCI.

Pat McQuaid stał na czele Międzynarodowej Unii Kolarskiej od 2006 roku. Irlandczyk ogłosił wcześniej, że w przypadku porażki wycofa się ze świata kolarskiego.


Krótki życiorys

Brian Cookson urodził się 22 czerwca 1951 roku. Jest żonaty, ma trójkę dzieci. Mieszka w Ribble Valley, Lancashire.

Od 1997 roku do dzisiaj kierował brytyjskim kolarstwem. W tym czasie kolarze z Wielkiej Brytanii zdobyli 19 złotych medali na igrzyskach olimpijskich, 28 złotych medali na igrzyskach paraolimpijskich, dwa razy wygrali Tour de France i wielokrotnie zdobywali tytuły mistrzów świata na szosie, na torze oraz w BMX-ach.

Zdobył uprawnienia sędziego kolarstwa w międzynarodowym wymiarze w roku 1986. Sędziował podczas Tour of Britain, Milk Race, Wyścigu Pokoju na trasie Warszawa-Berlin-Praga oraz wyścigów wieloetapowych w Australii, RPA, Niemczech, Hiszpanii i Francji. Także podczas szosowych mistrzostw świata we Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w roku 1992.

Jako zawodnik ścigał się na szosie, na torze, w przełajach i MTB. Szczytowym osiągnięciem w jego sportowej karierze było wygranie w roku 1971 wyścigu o nazwie Lakeland Division Road Race. W ostatnich dwóch latach nie stronił od sportowego wysiłku: podczas l'Etape du Tour, Fred Whitton Challenge i Ride with Brad. Ukończył Pyrenees Coast to Coast w 2011 roku i ścigał się mistrzostwach Wielkiej Brytanii mastersów na torze i na szosie w roku ubiegłym.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL