R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40930665 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-02-22
Spacer z psem, bez wielkiej fety

 

Ryszard Szurkowski świętuje dziś 70. urodziny


Ryszard Szurkowski, Piotr Kurek i Tadeusz Mytnik. Świebodów, 5 lipca 2011.
Fot. archiwum Piotra Kurka

Najlepszy polski kolarz w historii Ryszard Szurkowski, mistrz świata z 1973 roku, dwukrotny srebrny medalista olimpijski i czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju, dziś (12 stycznia 2015) świętuje 70. urodziny.

- Co do zdrowia, to bez zmian, czyli dopisuje. Dziś o poranku odbyłem spacer z psem, w Warszawie było ślisko - więc musiałem uważać, by się nie przewrócić. Na rowerze teraz nie jeżdżę, nie jestem kolarzem zawodowym.

– Siadę na wiosnę na swe rowery i w roku 2016 w kilku wyścigach wystartuję. Nie zabraknie mnie w lipcu na Tour de Pologne Amatorów, w którym regularnie, od sezonu 2010, się ścigam.

– Dzień dzisiejszy spędzę spokojnie, bez wielkiej fety. Spacer z psem, czas spędzony z najbliższymi - powiedział dziś o poranku autorowi Wielkopolskiego Rowerowania polski kolarz wszech czasów.

xxx

Urodził się12 stycznia 1946 roku w Świebodowie na Dolnym Śląsku Pierwszy sukces odniósł wiosną 1968 roku, gdy jako nieznany nikomu zawodnik zwyciężył w mistrzostwach Polski w kolarskich przełajach. To był początek imponującej kariery sportowej.

Ścigał się 20 lat na szosie. Wygrał 350 wyścigów, 350 razy był drugi i trzeci. – Byłem tak dobry, bo często stawałem na podium - powiedział mi kiedyś żartobliwie w rozmowie. – W sumie 700 razy, czyli prawie dwa lata.

Sześć razy startował w Wyścigu Pokoju. W debiucie w roku 1969 zajął drugie miejsce, rok później wygrał rywalizację między trzema stolicami w imponującym stylu. Powtórzył ten sukces jeszcze trzy razy - w latach 1971, 1973 i 1975 roku. Na drogach z Warszawy do Berlina i Pragi odniósł 13 zwycięstw etapowych.

W latach siedemdziesiątych XX wieku miał w Polsce status sportowca-herosa, bohatera narodowego. Był wzorem dla młodego pokolenia nie tylko kolarzy. Powszechnie uważano go za najlepszego kolarza-amatora na świecie, ale tęczową koszulkę indywidualnie zdobył tylko raz - w 1973 roku w Barcelonie. Rok póżoniej w Montrealu musiał zadowolić się drugim miejscem, bo wyprzedził go Janusz Kowalski. Razem z kolegami wywalczył w wyścigu drużynowym na 100 km dwa złote medale mistrzostw świata (1973, 1975) oraz dwa srebrne na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) i w Montrealu (1976).

Interesowały się nim najlepsze grupy zawodowe, m.in. belgijska Molteni, w której jeździł słynny Belg Eddy Merckx, ale w tamtych czasach kolarze z bloku państw socjalistycznych nie mieli możliwości przejścia na zawodowstwo.

Po zakończeniu kariery Szurkowski z sukcesami prowadził kadrę narodową (1984-1988). W 1985 roku jego podopieczny Lech Piasecki wygrał Wyścig Pokoju i został mistrzem świata, a trzy lata późoniej na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu Polacy sięgnęli po srebro w wyścigu drużynowym.

Ryszard Szurkowski był twórcą pierwszej w Polsce kolarskiej grupy zawodowej Exbud (1988-89), dyrektorem polskiej części Wyścigu Pokoju, a także prezesem Polskiego Związku Kolarskiego (2010-2011). Obecnie prowadzi sklep rowerowy na warszawskiej Woli. Mieszka w Warszawie, ale sporo czasu spędza w swym rodzinnym Świebodowie na Dolnym Śląsku (przepiękna okolica doliny Baryczy), gdzie z troską opiekuje się pszczołami i dla przyjaciół potrafi zrobić wykwitne wino porzeczkowe.

Od roku 2010 jest twarzą Tour de Pologne Amatorów i regularnie w nim startuje. W roku 2015 przejechał trasę (z numerem trzy) wokół Bukowiny Tatrzańskiej (Poronin, Ząb, Bustryk, Leszczyny, Biały Dunajec, Gliczarów Górny, Bukowina Tatrzańska) w czasie jednej godziny 21 minut i 39 sekund. I choć dla młodego pokolenia Polaków jest postacią cokolwiek już nieznaną, dla jego równieśników i starszych ludzi pozostaje Wielkim Mistrzem Ryszardem. Jednym z najwybitniejszych polskich sportowców.

                                                                                       Piotr Kurek


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL