Ruszyła rowerowa wyprawa na Ukrainę
W piątek 12 lipca wyruszyła z Poznania wyprawa rowerowa na Ukrainę.
Fot. Zdzisław Szreder
W piątek 12 lipca, dokładnie w 70 rocznicę krwawych wydarzeń na Wołyniu, wyruszyła wyprawa na Ukrainę, złożona z poznańskich pasjonatów turystyki rowerowej. Harmonogram wyprawy przewiduje przejechanie około 1100 km po ukraińskich drogach i bezdrożach. Ekipę tworzą przedstawiciele różnych klubów rowerowych Poznania i powiatu: Iwona Cerba, Jolanta Joks, Iwona Świechowska, Wanda Schirnick, Romuald Królak, Ireneusz Rutkowski, Łukasz Szubarga i Tadeusz Zimny. Troje śmiałków należy do niedawno powstałego Koła PTTK „Pędziwiatry” w Dopiewie.
Wyprawa rozpocznie się w Dorohusku, skąd - po przekroczeniu granicy - cykliści udadzą się nad Jeziora Szackie, przyrodniczą perłę Ukrainy. Tam dołączy do nich Leonid Suchocki – mieszkaniec Grodna, poznany w czasie poprzednich wypraw na Białoruś. Dalej na trasie wyprawy znajdą się duże ośrodki miejskie Wołynia: Kowel i Łuck. W Łucku zaplanowane jest spotkanie w redakcji lokalnego czasopisma „Monitor Wołyński”. W dalszej drodze Wielkopolanie pojadą m.in. na pola bitewne pod Beresteczkiem i Korsuniem. Zatrzymają się w miejscowościach miłych sercu każdego Polaka: Krzemieńcu, Wiśniowcu, Żytomierzu. Odwiedzą też miejsca będące świadkami ponurych zbrodni sprzed 70 lat: Podkamień, Hutę Pieniacką. Obejrzą materialne pozostałości wielkich rodów magnackich w Białej Cerkwi i Radziwiłłowie. Na trasie wyprawy znajdą się również miejsca ważne dla historii i kultury narodu ukraińskiego: Poczajów, Kaniów, Perejasław Chmielnicki. Wyprawa zakończy się 28 lipca w stolicy Ukrainy - Kijowie. W drodze powrotnej rowerzyści zatrzymają się jeszcze dobę we Lwowie.
Noclegi zostały zarezerwowane, nie tylko w hotelach, hostelach i na kempingach, lecz także w prawosławnym domu pielgrzyma w Ławrze Poczajowskiej, w klasztorze Benedyktynek, na katolickiej plebanii, w sanatorium, w gospodarstwach agroturystycznych. Taka formuła sprzyja lepszemu poznaniu nie tylko wspólnego polsko-ukraińskiego dziedzictwa historycznego, ale też wszelkich aspektów życia współczesnej Ukrainy. Ekscytujących wrażeń z pewnością nie zabraknie na całej trasie wyprawy!
Szefem wyprawy rowerowej na Ukrainę jest Ireneusz Rutkowski - doktor ekonomii, który w minionych kilku latach przejechał wiele tysięcy kilometrów po Ukrainie, Słowacji, Czechach, Austrii, Białorusi i Hiszpanii (Szlak świętego Jakuba). Na zdjęciu z Grażyną Głowacką podczas wyprawy rowerowej z Czech wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry do Świnoujścia, 30 sierpnia 2008.
Trasa: Dorohusk – Szack – Kowel – Łuck – Beresteczko – Brody – Poczajów – Krzemieniec – Zdołbunów – Żytomierz – Biała Cerkiew – Korsuń – Kaniów – Pierejasław – Kijów – Lwów (z Kijowa do Lwowa pociągiem).
|