Suchy Las pamięta o Czesławie Miłoszu
i Polakach mieszkających na Litwie

To była jazda. Z Wędziagoły, miejsca, gdzie Miłoszowie mieszkali przez lata, do Kiejdan - opisywanych przez Henryka Sienkiewicza. O poranku, we mgle - 15 lipca 2010.
Rok temu dojechali rowerami. Z Polski na Litwę - z Jeleniewa niedaleko Suwałk do Kowna. Dzisiaj rano (czwartek - 9 czerwca 2011) czworo uczestników zeszłorocznej wyprawy rowerowej przez kraje nadbałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia) i Skandynawię (Finlandia i Szwecja) pojechało autobusem. W to samo miejsce, do Kowna, gdzie Adam Mickiewicz w XIX wieku uczył języka polskiego młodych rodaków.
Grażyna Głowacka i Ryszard Głowacki oraz Irena i Jacek Baraniakowie pojechali do Kowna, Kiejdan i Wędziagoły na "Dni Kultury Polskiej na Kowieńszczyżnie". Zabrali z sobą ostatnią część zebranych dla Polskiej Bilioteki w Kownie książek oraz filmy polskie (z polską ścieżką głosową) zebrane podczas majowej zbiórki zorganizowanej wśród czytelników "Głosu Wielkopolskiego" i "Gazety Sucholeskiej".
Z Gminy Suchy Las wraz z czworgiem pasjonatów rowerowania (Grażyna Głowacka, Ryszard Głowacki, Irena Baraniak i Jacek Baraniak) pojechał dziś do Kowna Zespół Tańca Ludowego „Chludowianie” oraz chór sucholeskiej parafii „Soli Deo”.
Podczas swojego pobytu na Litwie (10-12 czerwca) oba zespoły zaprezentują polską kulturę. Będą miały również czas, by zwiedzić odwiedzane miejscowości oraz miejsca mocno związane z Czesławem Miłoszem (Wędziagoła, Szetejny, Opitoki czy Świętobrość). |