R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41645112 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Ciekawostki 2008

 

Australijczycy kupują więcej
rowerów niż samochodów

 

8 STYCZNIA 2008. Australijskie grupy lobbingowe wezwały rząd, by wydawał więcej pieniędzy na infrastrukturę rowerową. Stało się tak, po tym, gdy ujawniono dane statystyczne, iż w Australii w 2007 roku sprzedano więcej rowerów niż samochodów. Bicykli sprzedano milion 470 tysięcy, aut - milion czterdzieści tysięcy.

Tymczasem rząd wydał 7,5 mld dolarów na drogi, autostrady i ich infrastrukturę, podczas gdy na ścieżki rowerowe zaledwie 100 milionów dolarów.

"Rosnące ceny benzyny, zainteresowanie zmianą klimatu, większy ruch na drogach i życzenie, by prowadzić bardziej zdrowy tryb życia, otóż to wszystko sprawiło, że padł rekord sprzedaży rowerów" - powiedział Elliot Fishman, doradca z Cycling Promotion Fund. "Australijczycy nie tylko kupują więcej rowerów, korzysta z nich coraz więcej ludzi". Jazda na rowerze stała się czwartym najbardziej popularnym rodzajem aktywności fizycznej. W 2006 roku takich dorosłych ludzi było aż 1,6 mln., co stanowi wzrost o 17 procent od 2001 roku.

Okazuje się, że coraz więcej ludzi jeździ rekreacyjnie, także do pracy. Widać to w miastach, gdzie 22 procent tak czyni. Dane dotyczące Melbourne pokazują wzrost o 42 procent między 2001 i 2006 rokiem.

Cycling Promotion Fund, wraz z innymi organizacjami i stowarzyszeniami rowerowymi i 60 radami z całego kraju, wezwał rząd federalny do tego, by inwestować więcej w projekty budowy infrastruktury rowerowej.

Australia liczy ponad 21 milionów mieszkańców.

Siódemka szczęśliwa dla Hanki Kupfernagel

6 STYCZNIA 2008. Hanka Kupfernagel powiększyła o kolejny złoty medal kolekcję swych tytułów, wygrywając w niedzielę wyścig przełajowy kobiet o mistrzostwo Niemiec. Jest to już siódmy taki tytuł w jej karierze. Ubiegłoroczna mistrzyni świata w jeździe indywidualnej na czas, tytuł wywalczyła w Sttutgarcie, sięga po krajowy championat w przełajach od 2001 - z wyjątkiem 2003 roku.

Zawody odbyły się w miejscowości Herford, wcześniej jednak przez kilka godzin padał deszcz. "Warunki jazdy były dziś bardo trudne" - 33-letnia zawodniczka powiedziała agencji dpa. "Byłam trochę nerwowa na pierwszych kilku okrążeniach jazdy w błocie i musiałam się napracować, by przesuwać się z piątej pozycji na czoło. Później już było dobrze. To był z mej strony dobry techniczny wyścig. Rzadko biorę udział w takich wyścigach w błocie".

Krótko po starcie, Hanka Kupfernagel, Birgit Hollman, Stephanie Pohl i Susanne Juranek oderwały się od reszty zawodniczek. Broniąca tytułu mistrzyni potrafiła przesunąć się z piątego miejsca na czoło, by następnie odjechać rywalkom i samotnie minąć linię mety. Drugie miejsce zajęła 20-letnia Stephanie Pohl ze stratą jednej minuty 50 sekund, trzecie przypadło Birgit Hollman - 2 minuty i 10 sekund za zwyciężczynią.

 

Paolo Bettini zamienia Ferrari na awionetkę

 

1 STYCZNIA 2008. Dwukrotny mistrz świata i mistrz olimpijski w kolarstwie Włoch Paolo Bettini w zimowej przerwie w startach poświęca się nowej pasji - lotnictwu. Jak zwierzył się dziennikowi sportowemu "La Gazzetta dello Sport" podjął decyzję o sprzedaży samochodu Ferrari i zakupie lekkiego samolotu.

Bettini kończy właśnie kurs pilotażu i wybrał już samolot. Aby uzyskać certyfikat pozwalający przewozić pasażerów świeżo upieczony pilot musi jeszcze wylatać samodzielnie 35 godzin.

"Kupuję samolot Tecnam P92, który jest wygodniejszy od tego, na którym uczyłem się latać - powiedział. - Ma silnik o mocy stu koni i prędkość podróżną 230 km/godz." Cena takiego samolotu wynosi około 50 tysięcy euro.

Paolo Bettini ujawnił, że aby kupić awionetkę sprzedaje jeden ze swych samochodów. "Mam dwa Ferrari, ale sprzedaję Ferrari 360 Challenge, zostawię sobie model F430."

Kolarski as rozpoczął nowy rok z postanowieniem, że jego sportowym celem będzie obrona tęczowej koszulki mistrza świata (zdobył ją w imponującym stylu w 2007 w Sttutgarcie) i tytułu mistrza olimpijskiego, który zdobył w Atenach. 33-letni zawodnik przyznaje, że choć myślał o zakończeniu kariery po igrzyskach w Pekinie, marzy teraz o tym, aby kontynuować starty w 2009 roku i wystąpić w jubileuszowym, setnym wyścigu Giro d'Italia.

"Byłoby pięknie kontynuować ściganie i wziąć udział w Giro d'Italia 2009, kiedy wyścig świętować będzie stulecie... Chciałbym to przeżyć w Mediolanie, na mecie włoskiego touru, w obecności moich kibiców" - powiedział dziennikowi sportowemu mistrz szosy.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL