R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40490507 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Jak rowerzysta powinien
ubierać się jesienią i zimą?

 

Jeżdżę na rowerze od lat. I czynię to przez okrągły rok. Są jednak dni, gdy nie wsiadam na swe górskie bicykle - Treka 930 SHX lub Wheelera Pro 59. Dzieje się tak, gdy za oknem temperatura spada poniżej minus 10 stopni Celsjusza. 

Na tym pierwszym rowerze mam komputerek Treka, wielofunkcyjny - będący prawdziwym przyjacielem cyklisty. Wskazuje dystans przejechany danego dnia, maksymalną prędkość i średnią, łączny kilometraż i także temperaturę. Jeśli chodzi o zimno, wskazuje do minus dziesięciu. Przy większym mrozie - traci pamięć.


Kurtki kolarskie z dzianiny Gamex Compact rewelacyjnie chronią przed chłodem, deszczem i mrozem.

Ten uniwersalny licznik produkcji USA, kraju konstruktorów rowerów górskich - przykładem niech będzie Kalifornijczyk Gary Fisher, jest najlepszą wskazówką i podpowiedzią, że do granicy minus dziesięciu stopni C może pedałować.

Kilkanaście już lat jeżdżę rowerem na okrągło, także jesienią i zimą. Wielu ludzi, szczególnie młodych, zwraca się z zapytaniem, jak się ubierać w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym, by odczuwać radość jazdy i by zarazem nie mieć dyskomfortu z powodu wyziębienia organizmu.

Ogólna zasada przy dobieraniu strojów kolarskich jest taka, że nasze ubranie w czasie jazdy na rowerze winno zapewnić nam przede wszystkim ciepło i komfort. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że zmarzną nam ręce, nogi, uszy i że będzie nam zimno.


17 luty 2007 - tafla lodu na jednym z jeziorek między Strzeszynkiem a Rusałką.

Powinniśmy się tak ubrać, aby kolejne warstwy odzieży odprowadzały pot z powierzchni ciała i transportowały go na zewnątrz, dzięki czemu możliwe jest oddychanie naszej skóry. Odpowiednia struktura materiałów musi zapewnić nam ochronę przed zimnem, wiatrem, deszczem i śniegiem.

Przez kilkanaście ostatnich lat jazdy w śniegu, w mrozie, po zamarzniętych jeziorach Rusałka i Strzeszynek - próbowałem różnych strojów, kurtek, dresów, bluz, polarów, skarpet i rękawic. Niekiedy zmarzłem, choć wiem doskonale, że w granicach minus 5 do minus 10 nie można przedłużać zbyt długo jazdy: wystarczy od godziny do półtorej zmagania się z przyrodą, zimnem i chłodnym powietrzem.

Obecnie producenci odzieży kolarskiej zapewniają rowerzystom fantastyczne produkty. Nie trzeba być zbytnio opatulonym, nie trzeba wkładać na siebie zbyt wielu grubych rzeczy, by chronić swe ciało przed chłodem lub deszczem.

- Dziś nie trzeba jak kiedyś ubierać kilku warstw odzieży - to słowa Piotra Miśkiewicza, szefa firmy BCM Nowatex z Puszczykowa, która od 1997 roku szyje stroje sportowe - przede wszystkim dla kolarzy. - Przez jedenaście lat dokonała się prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o ubiory kolarskie. Dzięki głównie nowym materiałom i nowym technologiom, z których szyjemy spodenki, koszulki, bluzy, kurtki i bieliznę dla pasjonatów rowerów.

- Nasze produkty dobrze służą cyklistom. I tym, którzy reprezentowali nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku, jak i tym, którzy w tym roku z orłem na piersi, jak Maciej Paterski z Jarocina, uczestniczyli w szosowych mistrzostwach świata w Stuttgarcie. Ubierzemy także naszych olimpijczyków - kolarzy w 2008 roku, gdy będą startowali na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie - to słowa Piotra Miśkiewicza, którego zasługi dla naszego cyklizmu docenił Polski Związek Kolarski.


11 listopada 2007 ponad trzy godziny jeździłem po zasypanych śniegiem podpołczyńskich wzgórzach.

Co tu dużo mówić, znam Piotra Miśkiewicza od lat i wiem, że jego firma oferuje stroje kolarskie najlepszej jakości. Także te na jesień i zimę. I także dla różnych stref klimatycznych - produkty z Puszczykowa trafiają do Australii, na rynek amerykański, do Kanady, gdzie dobrze się sprzedają.

Dla rowerzysty nie ma specjalnego znaczenia nazwa materiału (czy jest to Meryl Skinlife, czy Gamex Compact, czy jeszcze inna tkanina), z jakiego wykonane są ubiory kolarskie na jesień i zimę. Ważne jest, by chroniły go przed zimnem, chłodem i deszczem, by odprowadzały pot na zewnątrz.

Inaczej trzeba się ubrać, gdy temperatura wynosi około 0 stopni Celsjusza, inaczej gdy jest około minus dziesięciu stopni.

W tym pierwszym przypadku, wystarczy założyć jedna koszulkę z mikrowłókien, przylegającą bezpośrednio do ciała. Pozwala ona czuć się komfortowo nawet przy wzmożonym wysiłku. Zapewnia ciepło oraz dobrze odprowadza pot z powierzchni ciała.

Koszulki z mikrowłókien zapewniają naturalną, bakteryjną równowagę ciała. Zapobiegają rozwojowi nowych bakterii, niezależnie od poziomu aktywności fizycznej, w ten sposób redukując ryzyko wystąpienia alergii, brzydkiego zapachu, zapewniając nam świeżość i komfort.


Oni spotykają się od lat w dniu pierwszego stycznia (foto z 1 stycznia 2006) na rowerach. W środku w zielonej kurtce Marek Woźniak - marszałek województwa wielkopolskiego.

Kiedy temperatura jest dodatnia, powyżej 0 - wystarczy założyć jedną koszulkę z mikrowłókien. Na to zakładam koszulkę kolarską, gdyż chcę mieć w jej kieszeniach telefon komórkowy, gaz pieprzowy przeciwko psom, dokumenty i pieniądze. Ta koszulka kolarska stanowi druga warstwę mego ubioru.

Na to zakładam cieniutką bluzę z rewelacyjnego materiału o nazwie Gamex Compact. Co tu dużo mówić, jest to ultralekka ochrona przed wiatrem i opadami. Gamex Compact są to mikrowłókna o bardzo gęstym splocie. Dzięki nanotechnologii materiał ten jest odporny na zabrudzenia i wodoodporny. Charakterystyczne cechy tego materiału, które będą się cieszyć waszym uznaniem, to z pewnością: odporność na brud, wiatr i wodę, lekkość i giętkość, zdolności oddechowe materiału, elastyczność, łatwość w używaniu, możliwość prania automatycznego (do 40 stopni C).

W dniu 11 listopada, w Dniu Niepodległości, po raz pierwszy miałem na sobie kurtkę/bluzkę z dzianiny Gamex Compact, z której puszczykowski BCM Nowatex szyje idealny strój na jesień/zimę dla kolarza.

Jedenastego listopada pedałowałem przez trzy godziny i 15 minut, w towarzystwie Jana Dymeckiego i Andrzeja Maziarza, po podpołczyńskich wzgórzach i wzniesieniach - na dużych fragmentach trasy przyszłorocznego maratonu MTB. Jechaliśmy po śniegu, także w błocie i w deszczu, zaś temperatura tego dnia wynosiła 4 stopnie Celsjusza.


11 listopada 2007 piękno krajobrazu zachęcało do jazdy na rowerze.

Ponad trzy godziny jazdy w trudnych warunkach pogodowych były pierwszym testem kurtki wykonanej z dzianiny Gamex Compact. Testem nadzwyczajnym, gdyż zapewnia rowerzyście łatwość ruchów, chroni go skutecznie przed wiatrem i wodą, pozwala na normalne oddychanie.

Drugą jazdę na dystansie 40 kilometrów wykonałem tydzień później na słynnej dla poznańskich pasjonatów cyklizmu trasie Park Sołacki - Rusałka - Strzeszynek - Kiekrz - Krzyżowaniki i z powrotem do Poznania. Tym razem temperatura była w granicach 0 stopni Celsjusza, wiał wiatr i było zimno.

Kurtka z materiału Gamex Compact po raz drugi przez prawie dwie i pół godziny ujawniła swą wyjątkową wartość.

Znam setki ludzi jeżdżących na rowerach. Niektórzy z nich mają swe strony internetowe i piszą na nich o różnych wymiarach swej pasji do zmagania się z kilometrami, z pogodą, z samymi z sobą. W internecie, http://andrew18.bikestats.pl/index.php?work=blog2&m=9&y=2007&uid=506, znalazłem taki opis z 13 września 2007:

"Po tygodniu bez jeżdżenia myślałem, że dostanę szału. Dlatego postanowiłem i zdecydowałem się na zabieg przedłużenia...

sezonu rowerowego, of course: zakupiłem bluzkę z windstopperem, nakolanniki z windstopperem oraz czapeczkę pod kask (ale na to jest jeszcze dla mnie za ciepło). No i wytestowałem tę cudowną dzianinę Gamex Compact. Na dworku 11°C, a ja sobie lecę tylko w tej bluzie i pod spodem zwykła koszulka kolarska na lato z krótkim rękawem. Wynik: super rewela, komfort cieplny jest, jak będzie zimniej, to wrzucę koszulkę termo i będzie gitara grała. Gość ze sklepu zresztą powiedział mi, że śmiga w tym - koszulka termo do -5°C, więc coś w tym musi być.

A ogólnie myślałem, że praktycznie koniec sezonu mnie już czeka, a tu taka niespodzianka: więc bankowo do 0°C będę sobie śmigał."

Pozdrawiam Pana Andrzeja 18, mieszkańca Poznania, studenta jednej z uczelni w Grodzie Przemysła, autora blogu o rowerach. On już we wrześniu poznał wartość cienkiej dzianiny Gamex Compact, ja od 11 listopada doświadczam czegoś podobnego.

Polecam kurtkę Gamex Compact (BCM Nowatex) na jesienne jazdy, będę ją testował także w mrozie. Swe wrażenia przekażę na stronie Wielkopolskie Rowerowanie, gdy tylko temperatura spadnie poniżej minus pięciu stopni Celsjusza.

By jednak być kompletnie przygotowanym do jazdy jesienno-zimowej, trzeba mieć także czapeczkę pod kask, spodnie chroniące przed zimnem, spodenki z wkładem, odpowiednie skarpety i rękawice. Jak również ochraniacze na nogi.


Ścieżka rowerowa Strzeszynek - Rusałka pod śniegiem - 29 stycznia 2006 roku.

Tak wyekwipowani możemy 1 stycznia 2008 roku (godzina 13.00) spotkać się nad Rusałką na rowerach - na kolejnym noworocznym, tradycyjnym mityngu pasjonatów cyklizmu. Nie tylko z Poznania, już po raz dwunasty.

I jeszcze jedno: każdy z cyklistów inaczej znosi mróz i chłód. Ja uwielbiam jazdę w zimowej scenerii i tym wszystkim, którzy chcieliby jej zasmakować, a nie wiedzą jak się odpowiednio ubrać, polecam kontakt z fachowcami z firmy BCM Nowatex. Można z nimi rozmawiać także przez komunikatory Gadu Gadu i Skype: udzielą wszelkich niezbędnych informacji o strojach na jesień i zimę, dzięki którym z prawdziwą przyjemnością będziemy pedałować gdzieś wokół Poznania - lub, jeśli będzie sroga zima, na zamarzniętych taflach jezior Rusałka i Strzeszyńskiego.

Jazda zimą na rowerze może być prawdziwym wyzwaniem, ale dobrze trzeba się do niej przygotować. Warto spróbować, warto pierwszy raz pokonać dystans kilku kilometrów, choćby między Rusałką a Strzeszynkiem i z powrotem, by poczuć radość pedałowania po śniegu w mroźnej scenerii. Raz spróbujemy - i będziemy to powtarzać. Już na zawsze 

Jeżdżę na rowerze od lat. I czynię to przez okrągły rok. Są jednak dni, gdy nie wsiadam na swe górskie bicykle - Treka 930 SHX lub Wheelera Pro 59. Dzieje się tak, gdy za oknem temperatura spada poniżej minus 10 stopni Celsjusza.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL