R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40482448 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Sześć krajów w trzy tygodnie

 

Dziesięcioro osób rozpoczyna w poniedziałek
wielką wyprawę rowerową po północnej Europie


Mamy za sobą wieloletnie doświadczenie w rowerowej jeździe po Europie. Ahlbeck, Niemcy, 30 sierpnia 2008 - koniec jazdy z Czech wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry do Świnioujścia.

Przygotowania do wyprawy trwały kilka miesięcy. I poprzedziła je prawdziwa burza mózgów: kiedy jedziemy, jakie kraje zwiedzamy, gdzie pedałujemy, skąd dokąd płyniemy promami, które zaś odcinki pokonujemy pociągami. Sześć krajów w trzy tygodnie - taki jest zamiar dziesięciorga osób pragnących od 12 lipca do 2 sierpnia zatoczyć nadbałtyckie koło na rowerach: z Suwałk, przez Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Szwecję do Gdańska.

Wszystko zostało, po poznańsku, solidnie załatwione. Bilety kolejowe, bilety na cztery promy, noclegi. Ryszard Głowacki, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Suchy Las, wyznaczył niezwykle ambitną trasę. I miał przyzwolenie pozostałych uczestników wyprawy, by się nie ograniczać w jej tworzeniu. Tak, by przez trzy tygodnie można było dużo zobaczyć, poznać, zachwycić się krajami leżącymi na północ od Polski.

Startujemy z Poznania, ale pociągiem. Jedziemy w poniedziałek, 12 lipca, do Suwałk, gdzie w 1926 roku urodził się Andrzej Wajda, najwybitniejszy polski reżyser filmowy. Następnego dnia wjedziemy swymi rowerami na Litwę.

Grażyna i Ryszard Głowaccy są małżeństwem, pasjonatami jazdy na rowerze. W trzytygodniowej wyprawie po północnych krańcach Europy towarzyszyć im będą: Irena Baraniak i Jacek Baraniak, Krzysztof Gąsior, Mirosław Stencel, Krzysztof Ziemba, Michał Wroniecki, Mariusz Zmudziński i Piotr Kurek.

Jedziemy na północ Europy, reprezentując i miasto Poznań, i Starostwo Powiatowe w Poznaniu, i gminę Suchy Las, i gminę Rokietnicę. Władze tych gmin, starostwa i Urzędu Grodzkiego w Grodzie Przemysła wiedzą aż nadto dobrze, że na trasę ruszają...

Sprawdzeni pod każdym względem rowerzyści. W minionych latach z misjami dobrej woli pedałowali oni z Suchego Lasu do Isernhagen pod Hanowerem (2002), przed rokiem z Suchego Lasu przez Czechy, Słowację, na Węgry - do miasta Tamasi.


Przed rokiem dojechaliśmy z Polski - przez Czechy i Słowację - do miasta Tamasi na Węgrzech. 23 lipca 2009.

Między latami 2002-2009 były i inne wyprawy rowerowe po Europie: z Czech wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry do Świnoujścia (2008), po Ukrainie (2005), po Austrii i Słowacji (2007, 2009), po Niemczech i Danii (2003), po Litwie, Łotwie i Estonii (2006).

A więc Suwałki jako miejsce startu rowerowej jazdy. Litwa będzie pierwszym etapem naszej wyprawy, następnie Łotwa, dalej Estonia. Z Tallina popłyniemy promem do Helsinek, by zamieszkać w okolicach Stadionu Olimpijskiego (1952).

Na Finlandię przeznaczamy kilka ładnych dni. Będziemy w Helsinkach, będziemy w kilku innych miejscach, ale poznaniacy wiedzą dobrze od lat, że Gród Przemysła współpracuje z miastem Jyvaskala. Będziemy tam i pojawimy się w niebieskiej Suomi w niebieskich kolarskich koszulkach z napisem Poznań Know*How.

Wyspy Alandzkie będą naszym czasem relaksu i zadumy na pięknem życia, Europy i świata. I później przeskok promem do Szwecji. Tam też nie będziemy stronić od jazdy na rowerze, od pedałowania.

1 sierpnia, gdy w Sochaczewie rozpocznie się 67. Tour de Pologne, będziemy się szykować, by wsiąść na prom w Szwecji i wrócić do Polski. 2 sierpnia będziemy w Gdańsku i tego dnia wieczorem będziemy u siebie: w Poznaniu, w Suchym Lesie, w Biedrusku, w Rokietnicy.

Trzy tygodnie na rowerach przez sześć krajów Europy. Za własne pieniądze, prywatny kapitał nie chciał być przez nas reklamowany, choć stawia na design i meble, w przekonaniu wprost, że damy radę pokonać około 1500 kilometrów.

Wyruszamy w poniedziałek 12 lipca z Poznania, wracamy 2 sierpnia. Przed nami trzy tygodnie drogi, wiele przeżyć i zaskakujących zdarzeń, które - to jest prawie bankowo pewne - muszą się zdarzyć.

Tekst napisany 8 lipca 2010 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL