R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40491666 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Tour Down Under

 

Niemiec Andre Greipel
wygrał ostatni etap i wyścig
Tour Down Under pełen sukcesów i niespodzianek

27 STYCZNIA 2008. Niemiec Andre Greipel z grupy Team High Road w efektowny sposób, bo podwójną wygraną na trasie szóstego etapu i w całej imprezie, zakończył start w wyścigu kolarskim Tour Down Under z cyklu Pro Tour, który od wtorku odbywał się w Australii.

Niemiecki kolarz wygrał cztery z sześciu etapów wyścigu, wyrównując rekord Tour Down Under ustanowiony w 2002 roku przez Australijczyka Robbiego McEwena. Po sześciu dniach rywalizacji Greipel wyprzedził w klasyfikacji generalnej o 15 sekund Australijczyka Allana Davisa oraz o 48 sekund Hiszpana Jose Rojasa Gila.

Tour Down Under obchodził w tym roku 10-lecie istnienia, ale po raz pierwszy znalazł się w elitarnym cyklu Pro Tour. I po raz pierwszy wyścig z tego cyklu odbył się poza Europą.

***
Australijski Tour Down Under był pięknym wyścigiem. Gospodarze zrobili wszystko, co w ich mocy, by pierwsza impreza z cyklu Pro Tour poza Europą wypadła dobrze. Od strony organizacyjnej, sponsorskiej, sportowej. Kibice tysiącami obstawili trasę, było ich ponad pół miliona.

Nie dziwi zatem, że już w sobotę we włoskim Treviso szef UCI Irlandczyk Pat McQuaid cieszył się i podkreślał, że Tour Down Under jest ładnym, dużym i z rozmachem zrobionym wyścigiem. Takim, który promuje globalnie kolarstwo na innych kontynentach.

Ale sportowy dreszczowiec trwał przez cały tydzień. Od kryterium Down Under Classic, które wygrał Andre Greipel. Pochodzący z Rostocka kolarz następnie odniósł trzy zwycięstwa etapowe i w ostatnim dniu imprezy pokonał na finiszu utytułowanych Australijczyków i wygrał cały tour.

W ośmiu dniach Andre Greipel pięć razy przyjeżdżał na metę jako pierwszy. I daleko od swego domu nagłośnił swe nazwisko i swój talent. Warto nań zwracać uwagę.
Więcej na stronie Cykl Pro Tour 2008

Australijski Tour Down Under
Greipel wygrał 5. etap i został liderem

26 STYCZNIA 2008. Niemiec Andre Greipel z grupy Team High Road wygrał po finiszu z grupy piąty etap wyścigu kolarskiego Tour Down Under, zaliczanego do cyklu Pro Tour. To trzecie zwycięstwo etapowe (drugie z rzędu) Greipela, który awansował na pozycję lidera. Dotychczasowy lider, Australijczyk Mark Renshaw (Rabobank), stracił do zwycięzcy około minuty i spadł na 39. miejsce.

Wyniki 5. etapu

1. Andre Greipel (Niemcy/Team High Road) - 3:26.46
2. Allan Davis (Australia/UniSA)
3. Jose Benitez Roman (Hiszpania/Saunier Duval-Scott)
4. Philippe Gilbert (Belgia/Francaise Des Jeux )
5. Michael Albasini (Szwajcaria/Liquigas)
6. Stuart O'Grady (Australia/CSC)
7. Mickael Delage (Francja/Francaise Des Jeux)
8. William Walker (Australia/Rabobank)
9. Jerome Pineau (Francja/Bouygues Telecom)
10. Jose Rojas Gil (Hiszpania/Caisse D'Epargne) - wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna po 5. etapach

1. Andre Greipel (Niemcy/Team High Road) - 16:55.18 h
2. Allan Davis (Australia/UniSA) - strata 7 sekund
3. Jose Rojas Gil (Hiszpania/Caisse D'Epargne) - 20
4. Mickael Delage (Francja/Francaise Des Jeux) - 24
5. Mickael Buffaz (Francja/Cofidis) - 24
6. Jose Benitez Roman (Hiszpania/Saunier Duval-Scott ) - 26
7. Kjell Carlstrom (Finlandia/Liquigas ) - 26
8. Luis Leon Sanchez (Hiszpania/Caisse D'Epargne ) - 28
9. Richie Porte (Australia/UniSA) - 29
10. Philippe Gilbert (Belgia/Francaise Des Jeux) - 29

Niemiec Andre Greipel wywrócił do góry nogami nadzieje kolarzy australijskich (jedzie ich w tym wyścigu ponad dwudziestu) na zwycięstwo etapowe w dniu ich święta narodowego. 25-letni kolarz z Team High Road (dawniej T-Mobile) wygrał swój trzeci etap w Tour Down Under, raz jeszcze (jak w piątek) wyprzedzając na finiszu Australijczyka Allana Davisa (UniSA).

Etap liczył 146 kilometrów i na swej trasie kolarze wspinali się na górę Willunga (około 400 metrów wysokości). Ten prawie 5-kilometrowy podjazd okazał się zbyt morderczy dla dotychczasowego lidera Marka Renshaw (Credit Agricole), który stracił kontakt z peletonem ponad czterdziestu kolarzy i ponad trzydzieści sekund na ostatnich 15 kilometrach.

Greipel cieszył się bardzo na mecie i dziękował koledze z zespołu Adamowi Hansenowi (mistrz Australii w jeździe indywidualnej na czas), który w końcówce wyścigu nadał szalone tempo jazdy, wiedząc o tym, że Renshaw jedzie w drugiej grupie.

Greipel minął jako pierwszy linię mety, wyprzedzając o długość roweru Allana Davisa (UniSA - Australia) i Jose Alberto Beniteza Romana (Saunier Duval-Scott). 41 kolarzy było w czołowej grupie. Renshaw przyjechał w drugiej grupie - 56 sekund za Niemcem.

"Myślę o jutrze, ja sądzę, że to będzie fantastyczny ostatni etap w Adelajdzie" - to słowa Greipela.

W niedzielę kolarze będą mieli do pokonania 88 km wokół centrum Adelajdy i wszystko wskazuje na to, że Niemiec wygra ten wyścig i zostanie pierwszym liderem cyklu Pro Tour
w 2008 roku.

Renshaw lideremTour Down Under
Niemiec Andre Greipel wygrał 4. etap

25 STYCZNIA. 25-letni Niemiec Andre Greipel z Team High Road wygrał po finiszu z peletonu czwarty etap wyścigu kolarskiego Tour Down Under, zaliczanego do cyklu Pro Tour. Liderem imprezy pozostał Australijczyk Mark Renshaw z ekipy Credit Agricole, który w piątek przyjechał na metę jako drugi.

Wszystkie dotychczasowe etapy wyścigu kończyły się finiszem dużej grupy i różnice w klasyfikacji generalnej są minimalne. Renshaw wyprzedza o cztery sekundy Greipela oraz o siedem innego Australijczyka Allana Davisa.

Greipel wygrał niedzielne kryterium na dystansie 50 km (nie zaliczane do klasyfikacji wyścigu), triumfował także w środę na drugim etapie, prowadzącym do miejscowości Hahndorf.

"Nie czułem się zbyt dobrze na trasie całego etapu, który dziś kosztował mnie dużo sił" - wyjaśnił Greipel po udanym finiszu. "Było sporo ucieczek, wiał mocno wiatr, ale jestem szczęśliwy, że wygrałem już drugi etap wyścigu Tour Down Under".

Greipel podziękował kolegom z drużyny za wsparcie na trasie, za to, że pomogli mu na ostatnich metrach wyprzedzić Australijczyka Marka Renshaw. Trzeci był Jose Joaquin Rojas Gil (Caisse D'Epargne), czwarty - Australijczyk Matthew Goss (CSC)

Sprinterzy uniknęli kraksy, gdy Australijczyk Mathew Hayman (Rabobank) upadł na asfalt, uderzony głową przez innego kolarza. Hayman doznał złamania lewego obojczyka, podczas gdy Włoch Elia Rigotto (Milram), sprawca tego zdarzenia, został zdyskwalifikowany za niebezpieczną jazdę i wykluczony z wyścigu.

Tour Down Under jest pierwszym z cyklu wyścigów elity Pro Tour w 2008 roku. Wystartowało w nim 133 kolarzy. Jedzie w nim nadal 129 zawodników. Do końca pozostały dwa etapy. Wyścig kończy się w niedzielę w Adelajdzie. Nie jedzie w nim żaden polski kolarz.

Wyniki 4. etapu

1. Andre Greipel (Niemcy/Team High Road) - 3:14.46 (średnia - 41.280 km/h)
2. Mark Renshaw (Australia/Credit Agricole)
3. Jose Joaquin Rojas Gill (Hiszpania/Caisse D'Epargne)
4. Matthew Goss (Australia,CSC))
5. Denis Flahaut (Francja/Saunier Duval)
6. Allan Davis (Australia/UniSA))
7. Graeme Brown (Australia/Rabobank)
8. Stuart O'Grady (Australia/CSC)
9. Davide Vigano (Włochy/Quick Step)
10. Jan Robert Forster (Niemcy/Gerolsteiner) - wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna po 4. etapach

1. Mark Renshaw (Australia/Credit Agricole) - 13:28.38
2. Andre Greipel (Niemcy/Team High Road) - strata 4 sekundy
3. Allan Davis (Australia/UniSA) - 7
4. Jose Joaquin Rojas Gil (Hiszpania/Caisse D'Epargne) - 14
5. Graeme Brown (Australia/Rabobank) - 14
6. Mickael Delage (Francja/Francaise Des Jeux ) - 18
7. Mickael Buffaz (Francja/Cofidis) - 18
8. Yoann Offredo (Francja/Francaise Des Jeux) - 19
9. Mathew Hayman (Australia/Rabobank) - 20
10. Kjell Carlstrom (Finlandia/Liquigas ) - 20

129. miejsce (ostatnie) zajmuje Francuz Nicolas Crosbie (Bouygues Telecom) ze stratą 12 minut 8 sekund do lidera. Klasyfikacji sprinterów przewodzi Mark Renshaw. Najlepszym w klasyfikacji górskiej jest Belg Philippe Gilbert (Francaise Des Jeux).
Więcej o incydencie na finiszu na stronie To warto wiedzieć/ Włoch Elia Rigotto wykluczony z wyścigu

Australijski wyścig Tour Down Under
Allan Davis wygrał trzeci etap

24 STYCZNIA 2008. Australijczyk Allan Davis wygrał po finiszu z peletonu trzeci etap wyścigu kolarskiego Tour Down Under, z Unley do Victor Harbor. Koszulkę lidera koloru ochry zdobył drugi na mecie, jego rodak Mark Renshaw z ekipy Credit Agricole.

Davis nie ma kontraktu zawodowego na sezon 2008. W Tour Down Under startuje w barwach reprezentacji gospodarzy (pod nazwą sponsora UniSa). Jest jedynym zawodnikiem, który uczestniczył we wszystkich dotychczasowych wyścigach Tour Down Under.

Wszystkie dotychczasowe etapy wyścigu kończyły się finiszem dużej grupy i różnice w klasyfikacji generalnej są minimalne. Renshaw wyprzedza o dwie sekundy Davisa oraz o sześć Niemca Andre Greipela i swego rodaka Graeme'a Browna.

Wyniki 3. etapu, Unley - Victor Harbor (139 km)

1. Allan Davis (Australia/UniSa) - 3:13.48 h
2. Mark Renshaw (Australia/Credit Agricole)
3. Mathew Hayman (Australia/Rabobank)
4. Davide Vigano (Włochy/Quick Step)
5. Andre Greipel (Niemcy/High Road Team)
6. Stuart O'Grady (Australia/CSC)
7. Pieter Jacobs (Belgia/Lotto)
8. Aurelien Clerc (Szwajcaria/Bouygues Telecom)
9. Martin Elmiger (Szwajcaria/AG2R)
10. Philippe Gilbert (Belgia/Francaise des Jeux) - ten sam czas

Klasyfikacja generalna

1. Renshaw - 10:14.00 h
2. Davis - strata 2 s
3. Greipel - 6
4. Graeme Brown (Australia/Rabobank) - 6
5. Jose Joaquim Rojas (Hiszpania/Caisse d'Epargne) - 10
6. Mickael Buffaz (Francja/Cofidis) - 10
7. Mickael Delage (Francja/Francaise des Jeux) - 10
8. Yoann Offredo (Francja/Francaise des Jeux) - 11
9. Hayman - 12
10. Kjell Carlstroem (Finlandia/Liquigas) - 12

Kolarski wyścig Tour Down Under
Australiczyk Graeme Brown liderem

23 STYCZNIA 2008. Australijczyk Graeme Brown z grupy Rabobank został liderem wyścigu kolarskiego Tour Down Under, zaliczanego do cyklu Pro Tour. Drugi etap wygrał Niemiec Andre Greipel (Team High Road). Na finiszu Greipel wyprzedził Browna i innego Australijczyka, Allana Davisa (UniSA). Dotychczasowy lider, kolejny reprezentant gospodarzy Mark Renshaw (Credit Agricole) był siódmy.

Greipel triumfował w Hahndorf, miasteczku zasiedlonym w XIX wieku przez Niemców. Sporo atrakcji turystycznych ma związek z niemiecką przeszłością tego miasta, króluje tam typowa niemiecka architektura. "W Hahndorf czuję się jak w Niemczech i myślę, że mieszkańcy są dumni ze mnie" - powiedział.

W klasyfikacji generalnej aż trzech kolarzy ma identyczny czas 7:18.00 h - Brown, Renshaw i Greipel. Prowadzenie objął pierwszy z wymienionych, bowiem zajmował najlepsze pozycje na etapach - trzecie i drugie miejsce. Renshaw uplasował się na lokatach 1. i 7., a Greipel - 8. i 3.

Wyniki 2. etapu (Stirling - Hahndorf, 148 km)

1. Andre Greipel (Niemcy/Team High Road) - 3:46.55 h
2. Graeme Brown (Australia/Rabobank)
3. Allan Davis (Australia/UniSA)
4. Jose Rojas Gil (Hiszpania/Caisse D’Epargne)
5. Aaron Kemps (Australia/Astana)
6. Jose Benitez Roman (Hiszpania/Saunier Duval)
7. Mark Renshaw (Australia/Credit Agricole)
8. Aurelien Clerc (Szwajcaria/Bouygues Telecom)
9. Denis Flahaut (Francja/Saunier Duval)
10. Mirco Lorenzetto (Włochy/Lampre) - wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna

1. Brown - 7:18.00 h
2. Renshaw
3. Greipel - obaj ten sam czas
4. Rojas Gil - strata 4 s
5. Mickael Buffaz (Francja) - 4
6. Yoann Offredo (Francja) - 5
7. Davis - 6
8. Dimitri Champion (Francja) - 6
9. Richie Porte (Australia) - 8
10. Stuart O'Grady (Australia/CSC) - 10.

***

Andre Greipel (Team High Road) w odstępie kilku dni powtórzył swój sukces. W niedzielną noc wygrał w Glenelg Down Under Classic - 50-kilometrowe kryterium przed właściwym wyścigiem, bijąc doskonałych Australijczyków. W środę, na znacznie dłuższej trasie, udowodnił swe sprinterskie umiejętności.

"Czuję się wspaniale, jestem dumny z siebie, dumny z zespołu - oni wspierali mnie" powiedział 25-letni kolarz. I dodał: " Miałem szczęście, ponieważ Renshaw był po mej prawej stronie i nie mogłem go wyprzedzić, ale w końcówce zjechał na lewą stronę i wówczas mogłem zwycięsko przyspieszyć".

Greipel zajął się profesjonalnie kolarstwem w 2005 roku, od 2006 związany był z T-Mobile (teraz Team High Road). Na swym koncie ma kilka zwycięstw etapowych, które odniósł w latach 2005-2007 w wyścigach na terenie Niemiec. Mieszka niedaleko Kolonii. Został odkryty przez trenera zwycięzcy Tour de France z 1997 roku Jana Ullricha - Petera Sagera.

Tour Down Under - Mark Renshaw wygrał 1. etap

22 STYCZNIA 2008. Reprezentant gospodarzy Mark Renshaw z grupy Credit Agricole wygrał w Angaston pierwszy z sześciu etapów wyścigu Tour Down Under. Zmaganiami w Australii kolarze elity rozpoczęli tegoroczny cykl Pro Tour. Na finiszu znany ze sprinterskich umiejętności Renshaw wyprzedził Hiszpana Jose Rojasa Gila (Caise D'Epargne) i swego rodaka Graeme'a Browna (Rabobank).

"Cztery lata czekałem na wygraną w Pro Tourze" - powiedział Renshaw, za którym w klasyfikacji generalnej, z uwzględnieniem bonifikat, sklasyfikowani są Rojas Gil i Francuz Mickael Buffaz, mimo że metę minęli dopiero jako 80.

Renshaw nie krył radości na mecie, na której czekała na niego rodzina - ojciec, jego siostra i jego girlfriend. Za swe zwycięstwo otrzymał trzy punkty w klasyfikacji UCI. Zwycięzca wyścigu otrzyma tych punktów aż 50.

Buffaz, a także dwóch innych kolarzy - Dimitri Champion (Francja/Bouygues Telecom) i Richie Porte (Australia/UniSa), przez wiele kilometrów uciekało, a w pewnym momencie ich przewaga nad peletonem wynosiła niemal siedem minut. Wysiłki grupki spełzły na niczym około pięciu kilometrów przed celem.

Wyniki 1. etapu (Mawson Lakes - Angaston, 129 km)

1. Mark Renshaw (Australia/Credit Agricole) - 3:13.33 h
2. Jose Rojas Gil (Hiszpania/Caise D'Epargne)
3. Graeme Brown (Australia/Rabobank)
4. Allan Davis (Australia/UniSA)
5. Jan Robert Forster (Niemcy/Gerolsteiner)
6. Stuart O'Grady (Australia/Team CSC)
7. Mathew Hayman (Australia/Rabobank)
8. Andre Greipel (Niemcy/Team High Road)
9. Lloyd Mondory (Francja/Ag2R-La Mondiale)
10. Murilo Antonio Fischer (Brazylia/Liquigas) - wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna

1. Renshaw - 3:13.23 h
2. Rojas Gil - strata 4 s
3. Mickael Buffaz (Francja/Cofidis) - 4
4. Brown - 6
5. Dimitri Champion (Francja/Bouygues Telecom) - 6
6. Richie Porte (Australia/UniSa) - 8
7. Davis - 10
8. Forster - 10
9. O'Grady - 10
10. Hayman - 10

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL