Jestes 41071486 gosciem na naszej stronie
Niesamowity Borys Szpilewski
wygrywa po raz czwarty

Dominacja rosyjskiego kolarza Borysa Szpilewskiego w chińskim Tour of Hainan rozciągnęła się i na dzisiejszy dzień, kiedy to wygrał szósty etap na trasie między Danzhou i Changjiang. 26-letni szosowiec wygrał już cztery z sześciu etapów i prowadzi zdecydowanie w klasyfikacji generalnej z przewagą 48 sekund nad następnym zawodnikiem.

W niedzielę, gdy na piątym etapie zwyciężył Amerykanin Bradley Huff, niesamowity Rosjanin przyjechał w peletonie na 29. miejscu, zbytnio się na angażując i jakby rezerwując siły na poniedziałek.

Dziś 26-letni Borys pokazał, że także potrafi jechać po górach i to szybko. Na etapie liczącym 135,6 km były trzy górskie premie, które kolarze pokonywali entuzjastycznie oklaskiwani przez tysiące kibiców. Przeciętna średnia, 43.95 km/h, była wysoka, choćby i dlatego, że zawodników popychał do przodu mocny wiatr.

Na ostatnim kilometrze, także na podjeździe, pojawiło się 75 kolarzy, z których najszybciej finiszował Borys Szpilewski. Zyskał w ten sposób premię 10 sekund i powiększył swą przewagę w klasyfikacji generalnej do 48 sekund.

Większość rywali Rosjanina finiszowała w czołowej grupie. Wielkim przegranym poniedziałkowego etapu okazał się Amerykanin Bradley Huff - stracił około 25 minut, jak wielu innych kolarzy.

Bardzo dobrze w tym wyścigu jadą Polacy. Dziś cała siódemka przyjechała w zasadniczej grupie. Polacy pod wodzą Piotra Kosmali prowadzą w klasyfikacji drużynowej, indywidualnie zaś trójka zawodników - Błażej Janiaczyk, Mariusz Witecki i Jacek Morajko - zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce.

We wtorek znów etap górski, z dwoma premiami. Pierwsza jest drugiej kategorii, druga na wysokości 729 metrów znajduje się na 200. kilometrze, 10 km od finiszowej kreski. Czołowi specjaliści jazdy po górach wiedzą aż nadto dobrze, że jest to praktycznie ostatnia szansa, by odrobić prawie minutę straty do Szpilewskiego i ewentualnie wyjść na prowadzenie oraz przejąć kontrolę nad żółtą koszulką.