R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41624519 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Giro 2009 ciekawsze od Tour de France

 

Przyszłoroczny wyścig Giro d'Italia zapowiada się ciekawie, interesująco, żeby nie powiedzieć - sensacyjnie. Najlepsi kolarze świata rozpoczną rywalizację 9 maja, by 31 maja zakończyć swe ściganie.

Włoski najważniejszy wyścig rozpocznie się, jak wynika z przecieków, 9 maja w Wenecji. Tego dnia kolarze będą rywalizować w jeździe drużynowej na czas na dystansie 21 km. Największym doń wyzwaniem będzie dla nich wzniesienie Block Haus (ponad 2100 metrów nad poziomem morza), gdzie w 1967 roku Eddy Merckx, legenda cyklizmu, rozpoczynał swą wspaniałą karierę kolarza zawodowego wspaniałym zwycięstwem.

Główny organizator imprezy, firma RCS Sport, zaprezentuje w oficjalny sposób trasę przyszłorocznego (pierwszy wyścig odbył się w 1909 roku) Giro d'Italia w najbliższą sobotę w Wenecji. RCS Sport już w październiku informowała opinię publiczną, że Giro d'Italia 2009 potrwa trzy tygodnie: początkiem będzie 21-kilometrowa jazda drużynowa na czas, wspinaczka na Block Haus wypadnie 27 maja, ostatnią próbą będzie jazda indywidualna na czas na dystansie 15 km w Rzymie.

Eddy Merckx wygrał Giro d'Italia pięć razy, będąc pierwszym na mecie 25. etapów. 78 dni - to jest rekord trudny do pobicia - jechał w koszulce lidera wyścigu (maglia rosa - jak mówią Włosi). 220-kilometrowy etap z metą na Block Haus w 1967 roku odbył się po raz pierwszy i było to pierwsze zwycięstwo Eddy Merckxa na finiszu, który kończył się w górach.

W tymże 1967 roku Eddy Merckx ukończył Giro na dziewiątym miejscu, ale rok później - 1968 - odniósł zwycięstwo w tym tourze. I także wygrał pięć razy Tour de France.

W 2009 roku kolarze startujący w Giro po raz piąty będą zdobywać Block Haus. Będzie to zapewne jeden z najkrótszych etapów, raptem 80 kilometrów. Start będzie miał miejsce w miejscowości Chieti, szosowcy pojadą dalej na zachód do Lettomanoppello i stąd rozpoczną końcowy - 23-kilometrowy podjazd. Ostatnie sześć kilometrów to wzniesienie o nachyleniu ponad dziewięciu procent.

Podjazd na Block Haus miał miejsce jeszcze trzy razy po 1967 roku. W 1968 Franco Bitossi wygrał etap o długości 198 kilometrów; w 1972 José Manuel Fuente triumfował na 48 kilometrach; i w 1984 Moreno Argentin zwyciężył na dystansie 194-kilometrowego etapu, który rozpoczynał się w miejscowości Numana.

Giro d'Italia 2009 zapowiada się jak jeden z najciekawszych wyścigów ostatnich lat, choćby dlatego, że swój udział w nim, po raz pierwszy, zapowiedział Lance Armstrong - siedmiokrotny zwycięzca Tour de France. Jego wielkimi rywalami zapewne będą: Włoch Ivan Basso, Hiszpan Carlos Sastre, Australijczyk Cadel Evans i Włoch Gilberto Simoni.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL