Jestes 41162065 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Australijczyk Allan Davis
wygrał Tour Down Under 2009

Włoch Francesco Chichi wykonał na ostatnim etapie australijskiego Tour Down Under piękną pracę, odnosząc zwycięstwo na szybkich 90 kilometrach wokół Adelajdy. Kolarz teamu Liquigas zmierzał razem na finiszową kreskę z dwoma Australijczykami, Graemem Brownem i Robbie McEwenem, by ostatecznie być od nich ciut lepszy na mecie.

Dzień jednak należał do kolarza teamu Quick Step Allana Davisa, który po raz pierwszy w życiu wygrał klasyfikację generalną Tour Down Under. Australiczyk brał udział we wszystkich jednenastu edycjach TDU (rekord - jedyny kolarz z takim dorobkiem). Ten sukces to swoiste potwierdzenie, że utalentowany kolarz musi niekiedy długo czekać na wielkie zwycięstwo.

W tym tygodniu kolarz z miejscowości Bundaberg wygrał trzy etapy i od drugiego dnia wyścigu do jego końca jechał w pomarańczowej koszulce lidera. Dobrze pilnował czoła peletonu, wspierany przez solidny team Quick Stepu.

– Bez nich nie wygrałbym wyścigu - powiedział dziś na mecie uradowany Allan Davis. – Miałem dużo szczęścia, gdyż uczestniczyłem w kraksie na trzecim etapie, po zderzeniu Niemca Andre Greipela z policyjnym motocyklem. On się wycofał z touru, ja się pozbierałem i dojechałem do mety.

Następne trzy dni potwierdziły, że Allan Davis jest w doskonałej formie. Nie peszyła go w najmniejszym stopniu obecność Amerykania Lance'a Armstronga i kilku doskonałych sprinterów. Wygrał jeszcze następnie dwa etapy, w całym wyścigu trzy.

Allan Davis nie zmarnował wysiłku kolegów z teamu Quick Step, którzy na kilku etapach prowadzili go do zwycięstwa, dziś zaś ochraniali, by nic złego nie stało się Australijczykowi. Swym sukcesem w Tour Down Under umocnił swą pozycję jako jeden z najlepszych kolarzy belgijskiego zespołu.

– Zamierzam startować w marcu w wyścigu Paryż - San Remo. Trenowałem w grudniu i styczniu bardzo mocno, by szczyt formy osiągnąć w marcu, przed startem do tego historycznego wyścigu.

Allan Davis miał w planie polecieć dziś do swego domu rodzinnego w Bundaberg. Ale zmienił decyzję: uczyni to w poniedziałek, w niedzielę w wypełnionej słońcem Adelajdzie z kolegami z Quick Stepu będzie radośnie celebrował swój sukces, swą radość.

Na ostatnim etapie TDU Lance Armstrong przyjechał na 71. miejscu - z tym samym czasem co zwycięzca. Polak Maciej Bodnar zajął 97. miejsce - ze stratą 24 sekund.

Szósty etap, Adelaide City Council Circuit, 90 km - wyniki

1. Francesco Chicchi (Włochy/Liquigas) - 1.42.00 h
2. Robbie McEwen (Australia/Team Katiusza)
3. Graeme Brown (Australia/Rabobank)
4. Gregory Henderson (Nowa Zelandia/Team Columbia - High Road)
5. José Joaquin Rojas Gil (Hiszpania/Caisse d'Epargne)