Jestes 41070532 gosciem na naszej stronie
Paryż-Nicea: Chavanel nadal liderem

Amerykański kolarz Christian Vande Velde z grupy Garmin-Slipstream wygrał czwarty etap wyścigu Paryż - Nicea, długości 173,5 km z Vichy do St. Etienne. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Francuz Sylvain Chavanel (Quick- Step).

Vande Velde o czternaście sekund wyprzedził grupę zawodników, z której najszybciej finiszował Francuz Jonathan Hivert. Istotną zmianą w czołówce klasyfikacji generalnej jest awans na czwarte miejsce Hiszpana Alberto Contadora, który wygrał prolog.

Jedyny Polak w wyścigu Maciej Bodnar powiększył dziś swe straty o 4 minuty 42 sekundy, przyjeżdżając na metę na 88. miejscu.

IV etap, Vichy - St. Etienne, 173,5 km, - wyniki

1. Christian Vande Velde (USA/Garmin-Slipstream) - 4:01:31 h (43.10 km/h)
2. Jonathan Hivert (Francja/Skil-Shimano) - strata 14 sekund
3. Mirco Lorenzetto (Włochy/Lampre - NGC)
4. Christophe Moreau (Francja/Agritubel)
5. Jens Voigt (Niemcy/Team Saxo Bank)
6. Amael Moinard (Francja/Cofidis)
7. Jakub Fuglsang (Danio/Team Saxo Bank)
8. Maxime Monfort (Belgia/Team Columbia - Highroad)
9. Fraenk Schleck (Luksemburg/Team Saxo Bank)
10. Juan Manuel Garate (Hiszpania/Rabobank ) - wszyscy ten sam czas
...
88. Maciej Bodnar (Polska/Liquigas) - 4.42 min.

9. Władimir Karpiec (Rosja/Katiusza) - 57 sekund
10. Jens Voigt (Niemcy/Team Saxo Bank) - 1.03 min.
...
102. Maciej Bodnar (Polska/Liquigas) - 14.34 min.

Krótki komentarz

Dzisiaj, jak we wtorek, walka kolarzy była interesująca, zacięta. Po początkowych atakach kilku kolarzy, około 70 kilometra uformowała się siedmioosobowa czołówka. Kiedy zostało 20 kilometrów do mety na wspaniały, solowy odjazd zdecydował się Christian Vande Velde, który nie oglądając się specjalnie za siebie  mocno pruł do mety. I wygrał ten etap.

Za jego plecami toczyla się walka Francuza Sylvaina Chavanela z Hiszpanem Alberto Contadorem. Ten ostatni wspaniale zatańczył na pedałach na Côte de Rochetaillée, pięciokilometrowym podjeździe, odjeżdżając z dużą łatwością rywalom. Ta wspinaczka zawodnika Astany pokazała jego naprawdę duże możliwości. Chavanel na zjeździe gryzł kierownicę, by dogonić Contadora, by nie stracić zbyt dużo do Amerykanina i zachować koszulkę lidera, co mu się udało.

Jutro najdłuższy etap wyścigu, z Annonay do Vallon-Pont-d'Arc o długości 204 km. Na trasie będzie aż siedem podjazdów - w tym jedna premia pierwszej kategorii i dwie trzeciej kategorii. Wydaje się, że czwartek może być dniem Alberto Contadora, jego pokazowym dniem w tym wyścigu.