Jestes 41075173 gosciem na naszej stronie
Mark Cavendish zwyciezcą
setnego wyścigu Mediolan - San Remo

Brytyjczyk Mark Cavendish (Team Columbia) zwyciężył w setnej edycji klasycznego wyścigu kolarskiego Mediolan - San Remo, rozegranego na dystansie 298 kilometrów. I otrzymał nagrodę finansową w wysokości 20 tysięcy euro.

Cavendish, który za kilka dni wystartuje w torowych mistrzostwach świata w Pruszkowie, minimalnie wyprzedził Niemca Heinricha Hausslera (Cervelo). Trzecie miejsce zajął Norweg Thor Hushovd (Cervelo).

23-letni Brytyjczyk dokonał nie lada sztuki. Wygrał jeden z najbardziej prestiżowych wyścigów klasycznych startując w nim po raz pierwszy, a finisz rozegrał jak stary mistrz. Ostro atakującego z kilkuosobowej czołówki Hausslera doścignął praktycznie w ostatniej chwili, gdy większość obserwatorów była już przekonana o zwycięstwie Niemca.

W sobotę po raz pierwszy od 2005 roku wystartował na kontynencie europejskim Amerykanin Lance Armstrong. Siedmiokrotny zwycięzca Tour de France był widoczny na czele peletonu, ale na podjeździe Cipressa, około 30 km przed metą, odpadł z czołówki i ukończył wyścig 8 minut za najlepszymi. Na mecie nie zatrzymał się przy dziennikarzach, ale podzielił się wrażeniami w swoim pamiętniku internetowym.

"Co za wyścig! Szybki, szalony, ale wielki. Moje nogi dobrze pracowały. Zła pozycja startowa na Cipressie i dla mnie było po wyścigu. Gratulacje dla Cavendisha za spektakularne zwycięstwo" - napisał Armstrong.

Kolarze ruszyli na trasę o 9.45 i przez pierwsze dwie godziny jechali z prędkością 48,5 km/h. Z dwustu kolarzy, którzy rozpoczęli jazdę - do San Remo dojechało 162. Ostatnie miejsce zajął Francuz Christophe Le Mevel (Française des Jeux), mając czas gorszy od Cavendisha o 12 minut 35 sekund.

Belg Tom Bonnen (Quick Step) liczył po cichu na zwycięstow, ale zajął dopiero 15. miejsce. Inni utytułowani sprinterzy też wypadli poniżej swych oczekiwań.

Mark Cavendish, kolarz z wyspy Man, zrobił furorę w zeszłym roku, wygrywając etapy sprinterskie w Giro d'Italia i Tour de France. Na torze zdobył mistrzostwo świata i złoty medal olimpijski w wyścigu amerykańskim. Jeden z pierwszych sukcesów w karierze odniósł w Polsce. Jako 19-latek wygrał etap Wyścigu Solidarności w Kielcach.

Wyścig Mediolan - San Remo, 298 km - wyniki

1. Mark Cavendish (W.Brytania/Team Columbia) - 6:42.45 (44.420 km/h)