R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40497345 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Czesław Lang i Janusz Kowalski
ścigali się w Puszczykowie

 

Wyścig superamatorów z udziałem wybitnych kolarzy  

W niedzielę w Puszczykowie odbyła się druga edycja Wielkopolskiej Ligi Masters pod egidą firmy Thule, w której rywalizowało - we wszystkich kategoriach, poczynając od najmłodszych dzieci a kończąc na mastersach obojga płci - 246 zawodniczek i zawodników. Wśród nich wicemistrz olimpijski z Moskwy (1980) Czesław Lang i mistrz świata z Montrealu (1974) w szosowej jeździe ze startu wspólnego Janusz Kowalski. 

Obaj wybitni kolarze wystartowali w wyścigu superamatorów na dystansie 4 kilometrów. Obok nich młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają przygodę z kolarstwem i sportem, jak i inni utytułowani mistrzowie szosy sprzed lat - Andrzej Kaczmarek (trzykrotny uczestnik Wyścigu Pokoju), czy jego kolega klubowy kiedyś i obecnie Kazimierz Gogolewski.


Czesław Lang i Janusz Kowalski znów razem. Obaj wygrali Tour de Pologne, obaj zdobywali dla Polski medale na mistrzostwach świata.

Czesław Lang i Janusz Kowalski rozpoczęli jako ostatni pedałowanie, mając na tej jednej rundzie przewyższenia rzędu 94 metrów i dość trudną trasę, jak i znacznie od siebie młodszych rywali.

Jako pierwszy dystans 4 km przejechał Rafał Stanisławski (rocznik 1999) z Koźminka - podopieczny trenera Marka Cieślaka. Uzyskał on czas 13 minut 14 sekund. Drugie miejsce wywalczył Krzyszof Konieczny (1985) - czas 13 minut 37 sekund. Trzecia była utalentowana Katarzyna Dębowa (1993) - 00:14:05 h.


Czesław Lang zajął czwarte miejsce, ale był najlepszy wśród zawodników po trzydziestym roku życia.

Czwarte miejsce zajął Czesław Lang (rocznik 1955) z czasem 14 minut 44 sekund. Ścigało się w tej kategorii superamatorów dwudziestu siedmiu zawodników.


Ekipa Corratec Teamu: Kazimierz Gogolewski (145), Mariusz Matela (785), Andrzej Kaczmarek (trzykrotny uczestnik Wyścigu Pokoju), Jarosław Brzeziński (151). Za nimi Lech Andrzejewski.

Wszyscy oni, i ci najstarsi i ci najmłodsi, uczestniczyli w niezwykłym wyścigu, gdyż obecność Czesława Langa, Janusza Kowalskiego, Andrzeja Kaczmarka, Kazimierza Gogolewskiego nadała całej niedzielnej imprezie dodatkowy wymiar.

Wyścig superamatorów - wyniki   

1. Rafał Stanisławski (1999) - 00:13:44 h
2. Krzysztof Konieczny (1985) - 00:13:37
3. Katarzyna Dębowa (1993) - 00:14:05
4. Czesław Lang (1955) - 00:14:44
5. Mariusz Kimmel (1969) - 00:15:04
6. Hubert Kamiński (1978) - 00:15:05
7. Jarosław Brzeziński (1965) - 00:15:25
8. Mateusz Opielewicz (1995) - 00:15:26
9. Gracjan Szelong (1995) - 00:15:27
10. Jarosław Opielewicz (1970) - 00:15:46
...
13. Lech Andrzejewski (1950) - 00:16:30
14. Kazimierz Gogolewski (1949) - 00:16:31
17. Andrzej Kaczmarek (1947) - 00:17:14
18. Marek Zaworski (1959) - 00:17:42
19. Tomasz Ziółkowski (1973) - 00:17:57
20. Roman Dehmel (1951) - 00:17:57
24. Ewa Pietrzak (1964) - 00:22:50 

Było to prawdziwe rowerowe święto, gdzie swe talenty mogli pokazać w obecności sław polskiego kolarstwa i juniorzy, i mastersi, i zawodnicy elity.


W Puszczykowie wystartowało prawie stu mastersów. 

W niedzielę na terenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Wielspin i przyległej okolicy ścigało się prawie stu mastersów, czyli panów po trzydziestym roku życia. Poza Wielkopolanami wystartowali pasjonaci MTB z różnych części kraju - między innymi Adam Ostrowski z Warszawy, Zbigniew Górski z Chełmna, Rafał Dymek ze Szczecina. 

Wszyscy mastersi mieli do przejechania dystans 24 km. Od początku ton walce nadawali trzej zawodnicy Corratec Teamu - Paweł Bober, Zbigniew Górski i Rafał Łukawski. Tak było na całej trasie, od początku do końca. Wyścig mastersów wygrał Paweł Bober, wyprzedzając o kilka metrów kolegę z drużyny - Zbigniewa Górskiego. Rafał Łukawski był trzeci.


Paweł Bober jedzie po zwycięstwo. Zbigniew Górski o kilka metrów jest za nim.
Fot. Roman Krzywiński

W tym miejscu wypada podkreślić, że właśnie mija osiem lat od momentu, gdy Rafał Łukawski zachęcił mieszkańców Puszczykowa do uprawiania kolarstwa MTB i utworzenia klubu o nazwie Taris. Jego zawodnicy startują w zawodach w całej Polsce i odnieśli przez osiem lat wiele sukcesów. Byli także, co oczywiste, widoczni w niedzielę, gdy ścigali się, gdy fotografowali się z Czesławem Langiem. 

Wyniki - mastersi I (30-39 lat), 24 km  

1. Paweł Bober
2. Zbigniew Górski
3. Rafał Łukawski
4. Adam Ostrowski
5. Mateusz Langowski
6. Piotr Zellner


Dynamiczna jazda Marka Zubrzyckiego (610).
Fot. Roman Krzywiński

Wyniki - mastersi II (40 - 49 lat), 24 km

1. Roman Kołodzieczyk
2. Gerard Wlekły
3. Wojciech Jurasz
4. Piotr Schondelmeyer
5. Krzysztof Chłopkowiak
6. Rafał Dymek 

Wyniki - mastersi III (50 - 59 lat), 24 km   

1. Zdzisław Baran
2. Franciszek Sawicki
3. Zdzisław Bińkowski
4. Krzysztof Torzyński
5. Jan Zozuliński
6. Wiesław Fidurski 


Czesław Lang, Janusz Kowalski i wielkopolscy mastersi. 

Aleksander Dorożała (rocznik 1985) przed tygodniem wygrał wyścig elity na Cytadeli i w niedzielę powtórzył swój sukces w Puszczykowie. Wielkim pechowcem tego wyścigu, 7 rund po 4 kilometry, był Jacek Lonka z Wrześni - reprezentujący Corretec Team Poznań. Jechał od startu szybko, dynamicznie i zerwał łańcuch. I choć Marek Zubrzycki potrafił go w mgieniu oka scalić, to jednak Jacek Lonka najlepszych zawodników nie zdołał już dogonić.

Na uwagę zasługuje szóste miejsce Wojciecha Rakowskiego, który wiekowo mógłby startować w kategorii masters I (30-39 lat), ale postanowił się ścigać z młodszymi od siebie rywalami. Pan Wojciech jest nauczycielem akademickim z tytułem doktora, uczy między innymi botaniki na UAM i bezgranicznie kocha jazdę na rowerze górskim. W minionych kilkunastu latach startował w wielu imprezach XC i maratonach MTB. I to z sukcesami. Do takich trzeba zaliczyć start, dobrą jazdę i niezłe miejsce w kultowym maratonie MTB po Dolomitach, nad jeziorem Garda we Włoszech. Było to 10 lat temu, gdy brał w nim także udział Gary Fisher, i gdy Wojciech Rakowski wraz z Rafałem Łukawskim i Przemysławem Siedzińskim przejechali 123 kilometry.

Minęło dziesięć lat i Wojciech Rakowski, podobnie jak Rafał Łukawski, nadal jest w dobrej formie sportowej, z nadziejami na większe sukcesy w maratonach - zwłaszcza tych najdłuższych.

Wyniki - elita, 28 km

1. Aleksander Dorożała, Poznań, 1:12:39 h
2. Radosław Tecław, Bydgoszcz, 1:13:53
3. Radosław Lonka, Września, 1:14:25
4. Jakub Osuch, Jarocin - 1:15:30
5. Andrzej Michniak, Warszawa - 1:15:56
6. Wojciech Rakowski, Poznań - 1:16:40 


Najlepsi zawodnicy elity, burmistrz Puszczykowa Małgorzata Ornoch-Tabędzka, prezes firmy Wielspin Zdzisław Bączkiewicz, prezes firmy BCM Nowatex Piotr Miśkiewicz. 

Agnieszka Gulczyńska (elita kobiet) miała przed tygodniem na Cytadeli pecha (defekt roweru), ale w niedzielę w Puszczykowie pewnie triumfowała. 

Zawody w Puszczykowie w swych kategoriach wygrali: junior - Borys Góral, junior młodszy - Oskar Pluciński, młodzik - Marcin Rutkowski, młodziczka - Łucja Pietrzak, juniorka - Weronika Rybarczyk, kobiety masters - Małgorzata Zellner, kobiety masters weteran - Edyta Swat, żacy - Dawid Wieczorkiewicz, dzieci - Marta Waszak (dziewczynki), Eryk Ostrowski (chłopcy).


Oskar Pluciński (201) wygrał w Puszczykowie wyścig juniorów młodszych. Także przed tygodniem odniósł zwycięstwo na poznańskiej Cytadeli.


Oskar Pluciński jedzie po kolejne w tym roku zwycięstwo.
Fot. Roman Krzywiński 

Zawody w Puszczykowie odbyły się pod patronatem burmistrz tego miasta Małgorzaty Ornoch-Tabędzkiej, a obserwowali je między innymi poseł Platformy Obywatelskiej Arkady Fiedler, prezes firmy Wielspin Zdzisław Bączkiewicz.

Czesław Lang i Janusz Kowalski otrzymali z rąk Tomasza Kaczmarka, jednego z głównych animatorów imprez MTB w Wielkopolsce, koszulki kolarskie teamu Thule Polska. Ta firma, prowadzona przez Pawła Mazura, jest od kilku lat głównym sponsorem Wielkopolskiej Ligi Masters MTB.

Wielcy mistrzowie szosy serdecznie za nie podziękowali, życząc wszystkim entuzjastom rowerów dużo zdrowia i sportowych wrażeń. Czesław Lang zaprosił Wielkopolan do udziału w wielkiej imprezie sportowej, która 27 kwietnia odbędzie się w Chodzieży - Skandia Maraton MTB.


Czesław Lang i młodzi kolarze z puszczykowskiego klubu Taris. 

Fundatorem nagród był także Piotr Miśkiewicz, szef firmy BCM Nowatex - szyjącej od ponad 10 lat stroje kolarskie najlepszej jakości, także dla kadry polskich kolarzy.

Zawody, w pierwszej jej części, obserwowała Izabela Dachtera - redaktor naczelna miesięcznika "Rowertour."

Kwiecień 2008 obfituje w Wielkopolsce w imprezy kolarskie najwyższej rangi. 6 kwietnia na Cytadeli odbyły się zawody w ramach Wielkopolskiej Ligi Masters MTB. Wyścigi w Puszczykowie były ich drugą edycją. W najbliższą zaś niedzielę, 13 kwietnia, odbędzie się ogólnopolski maraton MTB po Puszczy Zielonka: start i meta na osiedlu Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie. I tydzień później, 27 kwietnia, wielka impreza - Skandia Maraton MTB/http://infocity.pl/mtbmaraton/ - z udziałem Czesława Langa i wielu znakomitych kolarzy w Chodzieży i jej okolicach.

Sylwetki Czesława Langa i Janusza Kowalskiego na stronie Ludzie kolarstwa

 

Krótki komentarz  

Pogoda dopisała, było słonecznie, udział Czesława Langa, Janusza Kowalskiego, Andrzeja Kaczmarka, Kazimierza Gogolewskiego nadał imprezie szerszy, nie tylko wielkopolski wymiar.

Zawody w Puszczykowie odbyły się już po raz dziewiąty. Głównym ich gospodarzem i zarazem organizatorem był Jacek Wichłacz, wiceprezes firmy Wielspin, wielki pasjonat kolarstwa górskiego. Chce się wierzyć, że za rok, podczas X Amatorskich Mistrzostw Puszczykowa w Kolarstwie Górskim (MTB), będzie dużo zawodników, ładnych pucharów i dyplomów, także nagród do losowania.

Niedzielne zawody filmowała ekipa poznańskiej telewizji z redaktorem Zenonem Milczewskim na czele (wielkim pasjonatem rowerów), ponad trzysta zdjęć wykonał znany poznański dziennikarz Roman Krzywiński. Pani Carina Chłopkowiak, jak zwykle, zrobiła dużo przepięknych zdjęć, które można obejrzeć na stronie www.sietek.info.

Także autorzy strony poświęconej rowerom górskim, www.xcmtb.pl, mieli sporo pracy: jej efekty można zobaczyć - fotoreportaż na stronie http://www.xcmtb.pl/aktualnosci/puszczykowo_za_nami.html , galeria z imprezy pod adresem http://www.xcmtb.pl/galeria_xc_2008/i_edycja_pucharu_thule_2008_-_puszczykowo.html.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL