Jewgienij Pieczenin ma 24 lata, urodził się 14 kwietnia 1984 roku w mieście Perm pod Uralem. W wieku ośmiu lat rozpoczął przygodę z rowerem. Próbował wszystkiego: jeździł na szosie, BMX nie jest mu obcy od sportowej strony, ostatnio specjalizuje się w zawodach MTB.
Audemars Piguet Replica
Jewgienij Pieczenin (487) i za nim Borys Góral z Piły (301).
Przed tygodniem, podczas zawodów Bank BPH Grand Prix MTB w Szczawnie Zdroju - organizowanych przez Czesława Langa, Jewgienij Pieczenin zajął dobre czwarte miejsce: za zwycięzcą Marcinem Karczyńskim (HALLS), drugi był Czech Filip Eberl, trzeci Grek Perkilis Ilias z włosko-ukraińskiej grupy kolarskiej ISD. Nadzieja polskiego kolarstwa MTB Piotr Brzózka był piąty i przyjechał na metę 31 sekund za Pieczeninem.
Starsi panowie (po trzydziestce) tworzą wielkość imprezy o nazwie Welkopolska Liga Masters MTB.
Pieczenin wygrał wyścig elity w Złotowie zdecydowanie, wzbudzając szacunek rywali i entuzjazm kibiców. Reprezentuje pierwszą w swym kraju zawodową grupę kolarstwa górskiego o nazwie Format (wielki producent rowerów w Rosji i zarazem sponsor), która powstała w tym roku.
Najmłodsi uczestnicy imprezy oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Złotowie Stanisław Wojtuń (z prawej) i prezes LKS Drogowiec Złotów Wiesław Fidurski.
Pieczenin ma 24 lata i wiele sukcesów, ale realistycznie ocenia swe szanse na udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. – Jeżdżę dobrze, zwyciężam, ale Rosja wysyła tylko jednego zawodnika na wyścig XC. Uważam, że w tej chwili jestem trzecim zawodnikiem w swym kraju w kolarstwie MTB.
By być jednak w zgodzie z faktami, rywale Rosjanina - Radek Lonka, Olek Dorożała, Radek Tecław, Bartosz Brzeziński i Paweł Król jechali bardzo dobrze. I wyprzedzili drugiego z Rosjan 18-letniego Władimira Łoginowa, który zajął ośme miejsce z czasem 01:15:11.
Elita - wyniki
1. Jewgienij Pieczenin, Rosja - 01:09:58 h
2. Radosałw Lonka, Września - 01:10:19
3. Aleksander Dorożała, Sobota - 01:11:37
4. Radosław Tecław, Bydgoszcz - 01:13:28
5. Bartosz Brzeziński, Poznań - 01:14:01
6. Paweł Król, Warszawa - 01:14:01
Wielkim pechowcem tego wyścigu był Grzegorz Tomczak z Wrześni, który miał dwukrotnie problemy z rowerem na trasie. Dobrze wypadł on na zawodach MTB Czesława Langa w Szczawnie Zdroju i w Złotowie chciał powalczyć z Rosjaninem Pieczeninem i Radkiem Lonką. Mimo awarii roweru, stracił kilka cennych minut, zajął siódme miejsce - z czasem 01:14:33.
Cztery juniorki na starcie. Wyścig wygrała Agata Ignaszak (956) z Wrześni.
Wyścig starszych panów (po trzydziestce) jest ozdobą każdej edycji Wielkopolskiej Ligi Masters MTB. W Złotowie wystartowało 52 zawodników. Od początku ukształtowała się trzyosobowa czołówka: Zbigniew Górski (Chełmno), Rafał Łukawski (Poznań) i Paweł Bober (Poznań).
Zbigniew Górski jest kolejarzem i nie dziwi, że lubi podróżować pociągami. W niedzielę wsiadł do jednego z nich w Bydgoszczy, by o godzinie 9 rano wysiąść na dworcu PKP w Pile. Z tego miejsca do Parku Miejskiego w Złotowie, gdzie odbywały się zawody MTB, przejechał rowerem - całe 33 kilometry.
Pierwsza linia mastersów na starcie: 503 - Paweł Bober, 501 - Zbigniew Górski, 502 - Rafał Łukawski.
Już po zakończeniu imprezy przyznał, że ta poranna dawka treningu była bardzo pomocna, by pokonać Pawła Bobera, który wygrał wyścigi mastersów na Cytadeli i w Puszczykowie. Zbigniewa Górskiego w niedzielę podwójnie rozpierała radość: był najlepszym mastersem i 14 maja wyjeżdża do Rosji (Sankt Petersburg) na mistrzostwa Europy kolejarzy w kolarstwie szosowym. Będzie reprezentował Polskę.
Supermasters -wyniki
1. Zbigniew Górski (Chełmno) - 01:05:41 h
2. Rafał Łukawski (Poznań) - 01:07:20
3. Paweł Bober (Poznań) - 01:08:11
4. Zdzisław Baran (Złotów) - 01:09:17
5. Wojciech Jurasz (Poznań) - 01:09:42
6. Adam Ostrowski (Warszawa) - 01:11:07
7. Piotr Piekarski (Białogard) - 01:11:48
8. Piotr Zellner (Poznań) - 01:13:35
9. Tomasz Kaczmarek (Wieleń) - 01:14:11
10. Krzysztof Chłopkowiak (Poznań) - 01:14:46
Mastersi I (30-39 lat) - wyniki
1. Zbigniew Górski (Chełmno)
2. Rafał Łukawski (Poznań)
3. Paweł Bober (Poznań)
4. Adam Ostrowski (Warszawa)
5. Piotr Piekarski (Białogard)
6. Piotr Zellner (Poznań) - 01:13:35
Mastersi II (40-49 lat) - wyniki
1. Wojciech Jurasz (Poznań)
2. Tomasz Kaczmarek (Wieleń)
3. Krzysztof Chłopkowiak (Poznań)
4. Maciej Pawiński (Chodzież)
5. Piotr Adamski (Śrem)
6. Andrzej Dondajewski
Mastersi III (50-59 lat) - wyniki
1. Zdzisław Baran (Złotów)
2. Jan Dymecki (Czaplinek)
3. Kazimierz Kowalski (Złotów)
4. Krzysztof Torzyński (Międzyrzecz)
5. Grzegorz Napierała (Poznań)
6. Andrzej Maziarz (Połczyn Zdrój)
Wielkim pechowcem wśród najstarszych mastersów był Franciszek Sawicki z Konina. Upadł on gdy przednie koło wymknęło się mu spod kontroli: efekt - rozcięta prawa noga, potrzebna była pomoc lekarska i założenie aż siedmiu szwów.
Oni tworzą silny team kolarski w Pile.
Wyścig juniorów wygrał Borys Góral, rocznik 1990, reprezentujący UKS Speeder Piła. Kolegę klubowego Michała Górniaka (rok 1991) wyprzedził o minutę 14 sekund. Trzeci był Łukasz Torba z Buku - jeżdżący w barwach zielonogórskiego klubu Fan Sport. Cała trójka zalicza się do czołówki krajowej, zaś Borys Góral w Szczawnie Zdroju - podczas inauguracji zawodów o nazwie Bank BPH Grand Prix MTB - walczył od początku bardzo dzielnie i zajął ostatecznie szóste miejsce.
Agnieszka Balcewicz z Piły wygrała wyścig kobiet masters i kibicowała jej licznie rodzina.
Oskar Pluciński (1992) z Konina jest jednym z najlepszych zawodników w Polsce w kategorii junior młodszy. W Szczawnie Zdroju był szósty, drugi z Polaków. W niedzielę w Złotowie wygrał rywalizację pewnie. Drugi był Patryk Gogolewski z Wągrowca, trzeci Bartosz Dąbrowa z Piły.
W Złotowie triumfowali w pozostałych kategoriach: młodzik - Piotr Tomczak (Września), żak - Dawid Wieczorkiewicz (Piła), dzieci do lat 10 - Eryk Ostrowski (Września), kobiety - Katarzyna Blajer (Czempiń), juniorki - Agata Ignaszak (Września), panie masters I (1978 i starsze) - Agnieszka Balcewicz (Piła), panie masters II (1968 i starsze) - Edyta Swat (Przeźmierowo), młodziczki - Paula Kapczyńska (Piła).
Na rower i na sportową rywalizację nigdy nie jest za późno. W Złotowie zadebiutowała Renata Adamska (panie masters), mama Moniki i Daniela Adamskich, którzy uprawiają kolarstwo w UKS Jedynka Limaro Kórnik. Mąż Piotr Adamski też startował w kategorii masters.
Trzecia edycja WLM Thule 2008 odbywała się w słońcu. Były puchary, statuetki i dyplomy. Najlepszym zawodnikom wręczali je wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Złotowie Stanisław Wojtuń oraz prezes LKS Drogowiec Złotów Wiesław Fidurski. Firma REK-SWED ufundowała pięć par rękawiczek kolarskich wysokiej jakości, "Aktualności Lokalne" zaś kilkadziesiąt map ścieżek rowerowych w powiecie złotowskim. Radny powiatu złotowskiego Jerzy Podmokły, firma inżynieryjna Hieronima Gładysza i firma budowlana Bogusława Manikowskiego - to kolejni z darczyńców, dzięki którym zawody w Złotowie były bardzo udane.
Pojawiły się komentarze na temat tego, czy Zbigniew Górski jechał rowerem czy też pociągiem z Piły do Złotowa.
O tym, że jechał rowerem opowiadał on autorowi tej strony - w obecności Marcina Wichłacza (Mogilno), Andrzeja Figaja (Mogilno), Zbigniewa Figaja (Mogilno), Tomasza Hoppe i Radka Tecława (Bydgoszcz) - już po zakończeniu imprezy.
Myślę tak sobie, że podczas zawodów MTB w Chodzieży 25 maja będzie znakomita okazja, by Zbigniew Górski opowiedział swym rywalom o swej treningowej jeździe rowerem na trasie Piła - Złotów. Warto będzie tego posłuchać.