R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40478943 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Pięć lat razem na rowerach

 

Członkowie AGA TEAM MTB
startują z coraz większymi sukcesami


AGA TEAM MTB. Dwadzieścia kobiet i mężczyzn. Cała ekipa w komplecie. Dębno, 9 listopada 2013.


Dębno (kiedyś w Lubuskiem, obecnie Zachodniopomorskie) było w sobotę wieczorem miejscem sympatycznego spotkania pasjonatów kolarstwa. Miejscowych i przyjezdnych, a jakże, ze Szczecina, Goleniowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Brzeźna. Wszyscy oni, najmłodsi i ci ciut starsi, skupieni są w jednej ekipie o nazwie AGA TEAM MTB. Jeżdżą na imprezy rowerowe nie tylko w Polsce, ścigają się w maratonach na rowerach górskich. Mają za sobą udział w prawie stu zawodach, pięć lat wspólnych przeżyć w sportowo-rekreacyjnej rywalizacji.

W sobotę przy dobrym jadle, muzyce, tańcach i rozmowach sumowali minionych pięć lat. Agnieszka Baczuń, nieformalna pani prezes AGA TEAM MTB, dziękowała koleżankom i kolegom za ten sportowy, wspólny czas. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego (finanse i bankowość) ma 31 lat, pracuje w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. Startuje w zawodach rowerowych od roku 2008, od pięciu lat skutecznie przewodzi amatorskiej społeczności pasjonatów MTB dwóch województw - Lubuskiego i Zachodniopomorskiego.

Amatorska Grupa Rowerowa AGA TEAM MTB powstała w 2008 roku. Początkiem istnienia było skrzyknięcie się dwóch rodzin - Baczuniów i Czajkowskich, ich przekonanie, że warto byłoby wolny czas spędzać wspólnie i to na rowerze.

– Tadeusz i Mariusz Czajkowscy dali impuls, zaczęli startować w maratonach MTB. Ja też byłam z nimi od pierwszych chwil - mówi Agnieszka Baczuń, prezes tego sympatycznego teamu, prezes od momentu jego narodzin. – Poza naszą trójką byli jeszcze Katarzyna Baczuń (obecnie Kowalska), Marcin Baczuń i Dariusz Szulgo.

– Pamiętam swój pierwszy maraton MTB - mówi Agnieszka Baczuń. – Był rok 2008, gdy wystartowałam w Połczynie-Zdroju na dystansie Mini, około 40 kilometrów. Trasa była niesłychanie trudna, jechałam prawie pięć godzin. Nie poddałam się, dotarłem na metę i to doświadczenie nie było dlań zniechęcające.

W roku 2009 członkowie AGA TEAM MTB założyli klubowe stroje: biało-czarno-różowe. Ten ostatni kolor ich wyróżnia na wszystkich maratonach MTB. Rzadziej pojawiają się na szosie.

Przez pięć lat przybyło nowych członków i doświadczeń. Tadeusz Czajkowski, Mariusz Czajkowski, Agnieszka Baczuń, Katarzyna Baczuń, Marcin Baczuń i Dariusz Szulgo (założyciele teamu) mają teraz obok siebie jeszcze kolejnych kilkanaście osób, które pokochały szlachetną rywalizację na rowerach. Są to: Kamil Czajkowski, Ryszard Franków, Czesław Franków, Monika Franków, Agnieszka Morel, Rafał Morel, Beata Sadowska, Mariusz Sadowski, Krzysztof Głodek, Szymon Kloc, Paweł Skorb, Dariusz Szulgo, Tomasz Aszeberg, Karolina Kłaczkiewicz i Przemysław Stasiak.


Kobieca część AGA TEAM MTB: Agnieszka Baczuń (prezes - od lewej), Katarzyna Kowalska, Agnieszka Morel, Beata Sadowska i Monika Franków. Z lewej Czesław Franków, w środku Piotr Kurek - autor Wielkopolskiego Rowerowania.
Fot. Tadeusz Czajkowski

W sobotni wieczór spotkali się razem z rodzinami w Dębnie (znanym w Polsce z maratonów, ale nie MTB) w ładnym miejscu: starym, ponad 100-letnim budynku kolejowym (bagażowym), który zachował swą urodę i architektoniczne piękno. Należy on do rodziny państwa Franków (Jana, Czesława i Ryszarda - braci), którzy z jednej strony są ludźmi skutecznego biznesu (prowadzą firmę REPIKO - zatrudnia ponad 40 osób), i którzy startują także w maratonach MTB.

Okazało się, że rok 2013 był pomyślny dla AGA TEAM MTB. W tym roku wystartowali w 31 imprezach rowerowych, o trzy więcej niż przed rokiem. Tomasz Aszberg wziął udział w 18 maratonach i jeden raz stanął na podium, Agnieszka Baczuń - 16 startów (12 razy na podium), Agnieszka Morel - 16 startów (trzy razy podium), Ryszard Franków - 16 startów (bez podium). W tej czołówce uplasowali się jeszcze Tadeusz Czajkowski - 14 startów i Czesław Franków - 13 startów.

Zawodniczki i zawodnicy AGA TEAM MTB stanęli w sezonie 2013 aż trzydzieści dwa razy na podium: 11 razy na pierwszym miejscu, 8 razy na drugim miejscu i 13 razy na trzecim miejscu.

Nie mają żadnych dotacji, nie finansuje ich samorząd. Jeżdżą i startują za własne pieniądze. Raz w roku jadą do Austrii, by uczestniczyć w maratonie w Salzkammergut. W tym roku wzięli udział w Mistrzostwach Polski w maratonie MTB w Obiszowie, gdzie bardzo spodobała się im trasa.

Jeżdżą na rowerach górskich, startują w maratonach MTB. Robią zdjęcia i filmują swe przejazdy. Prowadzą stronę internetową (http://www.agateam.pl/), gdzie rejestrują swe starty, opisują wrażenia i przemyślenia. Wiedzą, że ich siła kolarska rośnie, i że chętnych do założenia różowej koszulki kolarskiej nie brakuje.

Rok 2014 ma być kontynuacją dzieła rozpoczętego w sezonie 2009. Ekipa Agnieszki Baczuń i rodziny Franków (zbierają laury za swą działalność gospodarczą w Zachodniopomorskiem) ma się dobrze, a w pamiątkowych koszulkach z firmowym logo, ufundowanych przez firmę REPIKO, widoczni będą jeszcze bardziej na polskich maratonach.

                                                                                 Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL