R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41873612 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Coraz mniej kolarzy w Polsce

 

52 zawodników w grupach zarejestrowanych przez UCI

Ośmiu kolarzy w grupach elity, 17 w drugiej dywizji, 27 w trzeciej, łącznie 52 zawodników - taki jest stan polskiego kolarstwa szosowego u progu krajowego sezonu. Inauguracja nastąpi za kilkanaście dni w Dzierżoniowie i Sobótce.

Tak małej liczby Polaków w grupach zarejestrowanych przez światową federację (UCI) jeszcze nie było.

W największych wyścigach kolarskich mają prawo startować: Maciej Bodnar, Maciej Paterski, Sylwester Szmyd (wszyscy Liquigas-Cannondale), Przemysław Niemiec (Lampre-ISD), Michał Kwiatkowski (Radioshack), Jarosław Marycz i Rafał Majka (Saxo Bank) oraz Michał Gołaś (Vacansoleil). W Polsce zobaczymy ich prawdopodobnie (nie wiadomo czy wszystkich) tylko przy okazji mistrzostw kraju i Tour de Pologne.

W drugiej dywizji jest 17 polskich kolarzy. Prawie wszyscy znaleźli się w jedynym zespole na tym szczeblu - CCC Polsat Polkowice. Podopieczni Piotra Wadeckiego już niebawem będą mogli się zmierzyć ze światową czołówką - od 21 do 27 marca "Pomarańczowi" pojadą w zaliczanym do cyklu World Tour wyścigu Dookoła Katalonii.

Reszta, to jest 27 zawodników, reprezentuje grupy trzeciej, najniższej dywizji, głównie dwie krajowe - Bank BGŻ i Legia-Felt.

Ale nie jest to pełny obraz. Paradoksalnie więcej powstało zawodowych grup kolarzy górskich: CCC Polkowice (zespół mistrzyni świata Mai Włoszczowskiej), JBG2, Aktio Group BDC oraz Mróz ActiveJet. Te dwie ostatnie, prowadzone przez Dariusza Banaszka i Piotra Kosmalę, mają w swoich szeregach również znanych i utytułowanych szosowców, między innymi Dariusza Baranowskiego, Roberta Radosza, Marcina Sapę i Roberta Banacha.

- W mojej grupie są młodzi, perspektywiczni kolarze specjalizujący się w MTB, ale też i doświadczeni szosowcy. Planujemy starty w wyścigach MTB i na szosie. Na pewno pojawimy się 3 kwietnia na inauguracji sezonu szosowego w Sobótce - powiedział dyrektor sportowy Mróz ActiveJet Piotr Kosmala.

Kłopotów z obsadą wyścigów szosowych w kraju nie przewiduje szef szkolenia w Polskim Związku Kolarskim Paweł Meszka. Jak podkreślił, w wyścigach niższej rangi mogą startować dowolne zespoły i kluby, a zaostrzenia obowiązują tylko w zawodach kategorii 1. Mogą w nich uczestniczyć tylko grupy zarejestrowane przez UCI.

- Takich "jedynek" mamy w naszym kalendarzu dwie:Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich oraz Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. W tych dwóch imprezach pojadą reprezentacje Polski, dwie albo trzy - wyjaśnił Meszka.

Z Grodów Piastowskich i Wyścigu Solidarności nie zamierza rezygnować Kosmala. Planuje połączyć siły z Aktio Group BDC i wystawić wspólną ekipę pod szyldem reprezentacji MTB.

Polscy kolarze i grupy zawodowe w sezonie 2011:

ProTeams

Liquigas-Cannondale (Włochy): Maciej Bodnar, Maciej Paterski, Sylwester Szmyd
Lampre-ISD (Włochy): Przemysław Niemiec
Radioshack (USA): Michał Kwiatkowski
Saxo Bank - Sungard (Dania): Rafał Majka, Jarosław Marycz
Vacansoleil - DCM (Holandia): Michał Gołaś

Pro Continental Teams
CCC Polsat Polkowice: Dariusz Batek, Łukasz Bodnar, Paweł Charucki, Adrian Honkisz, Błażej Janiaczyk, Sylwester Janiszewski, Tomasz Kiendyś, Tomasz Marczyński, Bartłomiej Matysiak, Jacek Morajko, Rafał Ratajczyk, Marek Rutkiewicz, Tomasz Smoleń, Mateusz Taciak, Mariusz Witecki, Kamil Zieliński, Jose Mendes (Portugalia), Andre Schulze (Niemcy).
NetApp (Niemcy): Bartosz Huzarski.

Continental Teams
Bank BGŻ:
Paweł Cieślik, Konrad Czajkowski, Artur Detko, Krzysztof Jeżowski, Piotr Kieblesz, Tomasz Lisowicz, Jarosław Rębiewski, Radosław Romanik, Patrick Schubert (Niemcy), Paweł Sztobryn, Piotr Sztobryn, Marcin Urbanowski.
Legia Felt: Piotr Antkowiak, Marek Cichosz, Adam Dudziak, Wojciech Kaczmarski, Jakub Komar, Karol Michalski, Łukasz Modzelewski, Łukasz Piwowski, Jakub Tomkiewicz, Paweł Tomkiewicz, Mariusz Woźnicki.
Matrix Powertag (Japonia): Mariusz Wiesiak.
Miche-Guerciotti (Włochy): Sławomir Kohut, Jakub Koralewski, Krzysztof Szczawiński.
Motorpoint (Wielka Brytania): Marcin Białobłocki.

Najważniejsze krajowe wyścigi:
3.04 - Inauguracja sezonu kolarskiego w Sobótce
1.05 - Memoriał Andrzeja Trochanowskiego
6-8.05 - Szlakiem Grodów Piastowskich
16-18.06 - Małopolski Wyścig Górski
23-26.06 - Mistrzostwa Polski (Złotoryja)
29.06-3.07 - Wyścig Solidarności i Olimpijczyków
26-30.07 - Dookoła Mazowsza
31.07-6.08 - Tour de Pologne
13.08 - Memoriał Henryka Łasaka
14.08 - Puchar Uzdrowisk Karpackich
15.08 - Wyścig "Cud nad Wisłą"
20.08 - Puchar Ministra Obrony Narodowej
1-4.09 - Szlakiem walk majora "Hubala".

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL