R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41900265 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-07-25
Najtrudniejsze wyzwanie

 

Kowal i Kozela najlepsi na Grand Fondo
w Skandia Maraton Lang Team 2014
w Bukowinie Tatrzańskiej

Mariusz Kowal i Karolina Kozela na dystansie Grand Fondo (66 km), Grzegorz Hajda i Magdalena Hałajczak na (Medio, 44 km) oraz Jakub Cierniak i Sandra Stylec (Mini, 22km) wygrali w Bukowinie Tatrzańskiej czwartą w tym sezonie edycję Skandia Maraton Lang Team. Był to, co tu dużo ukrywać, najtrudniejszy maraton w historii tego cyklu, który liczy sobie osiem lat.

Takiej imprezy w wieloletniej historii maratonów rowerowych organizowanych przez Czesława Langa i Skandię jeszcze nie było. Skala trudności trasy wokół Bukowiny Tatrzańskiej zaskoczyła stałych bywalców cyklu.

– Zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw prośbom uczestników, którym w kalendarzu Skandia Maraton Lang Team brakowało typowo górskiego maratonu - mówi Adam Siluta, prezes Lang Teamu. - Nie oznacza to jednak, że w kolejnym sezonie będziemy organizować zawody tylko na takich trasach.

W związku z wysokim poziomem trudności trasy nieco krótsze niż zazwyczaj były dystanse, na których rywalizowali kolarze. Na 22-kilometrowej pętli Mini najlepszy był Jakub Cierniak (Krynica Ski UKS), który pokonał trasę w godzinę i sześć minut. Blisko pół godziny później linię mety minęła pierwsza z kobiet - Sandra Stylec (Orbea).

Na dwukrotnie dłuższym dystansie (Medio) triumfowali Grzegorz Hajda i Magdalena Hałajczak.

Największe emocje towarzyszyły zaliczanej do Pucharu Polski w maratonie MTB rywalizacji na dystansie Grand Fondo (66 km). Faworytami wyścigu byli aktualny mistrz Polski w maratonie Piotr Brzózka oraz lider Pucharu Polski, Mariusz Kowal (obaj JBG-2 Professional MTB Team). W pierwszej części dystansu prowadził Brzózka, były wicemistrz świata juniorów w cross country (XCO), który odjechał rywalom na blisko dwie minuty. Jak się okazało, młodszy z zawodników JBG-2 swoją akcją przygotował grunt pod zwycięstwo teamowemu koledze. Linię mety obaj kolarze minęli niemal jednocześnie, ale to Mariusz Kowal stanął na najwyższym stopniu podium.

- Jechało się bardzo ciężko. Przewyższenie 2500 m na niespełna 70-kilometrowej trasie musiało zrobić wrażenie - mówił Piotr Brzózka. - Dodatkowym utrudnieniem była wysoka temperatura, która sprawiła, że organizm szybko się odwadniał.

Wśród kobiet na najdłuższym dystansie zwyciężyła faworytka, Karolina Kozela.

Kolejna impreza w ramach Skandia Maraton Lang Team już za tydzień w Krokowej.

Grand Fondo, 66 km - wyniki
Mężczyźni

1. Mariusz Kowal (JBG-2 Professional MTB Team) - 2:46.13
2. Piotr Brzózka (JBG-2 Professional MTB Team) - 2:46.13
3. Dariusz Batek (Sante BSA Whistler) - 2:49.15
Kobiety
1. Karolina Kozela (Cyclo Trener Team) - 3:39.27
2. Małgorzata Zellner (Euro Bike Kaczmarek Electric Team) - 3:49:13
3. Katarzyna Galewicz (TWOMARK SPECIALIZED) - 4:14:06

Medio, 44 km - wyniki
Mężczyźni
1. Grzegorz Hajda (Sokół Kęty) - 1:59.27
2. Grzegorz Czetyrko (Kolarzyk Fuji Olsztyn) - 1:59.28
3. Bartosz Kołodziejczyk (EuroBike Kaczmarek Electric Team) - 2:03.22
Kobiety
1. Magdalena Hałajczak (Poznań) - 2:26.02
2. Małgorzata Budzyńska (RKK MTB Essentia Vitae) - 3:00.35
3. Anna Ostrowska (Kross Centrum Rowerowe Olsztyn) - 3:05.00

Mini, 22 km - wyniki
Mężczyźni

1. Jakub Cierniak (Krynica Ski UKS) - 1:06.05
2. Sławomir Dziwisz (FIL-Bike Rzeszów) - 1:07.35
3. Przemysław Rozwałka (Volkswagen) - 1:08.46
Kobiety
1. Sandra Stylec (Orbea Racing) - 1:33.43
2. Izabela Macutkiewicz (SK Bank Team) - 1:34.00
3. Klaudia Janik (UKS Sportowiec Piła) - 1:35.22

Krótki komentarz

Startowałem dziś w Bukowinie Tatrzańskiej w Skandia Maraton Lang Team. Już po raz trzydziesty czwarty. Jechałem, jak zawsze, na dystansie Mini (tym razem 22 km). Było to najtrudniejsze wyzwanie w historii całego cyklu, od jego początku - od kwietnia 2007. Nie tylko dla mnie, ale i dla Dariusza Batka (3. miejsce na Grand Fondo), dla Michała Górniaka, dla innych zawodniczek i zawodników. Takie opinie od nich słyszałem - na trasie i za linią mety.

Kto dziś wystartował i dojechał do mety, bez względu na dystans, zasługuje na szacunek. To było mocowanie się z sobą, z pogodą, z terenem i rywalami.

Skandia Maraton Lang Team Bukowina Tatrzańska 2014 przechodzi do historii jako epickie wydarzenie, jako impreza, w której trzeba było dać z siebie wszystko, by dojechać na końcową kreskę.

                                                             Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL