R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41831650 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Skandia MTB Maraton w Nałęczowie
w słońcu, pod wiatr, na 700 rowerów

 

Andrzej Kozłowski, od dwóch lat, dokładnie od 5 maja 2006 roku jest dyrektorem ds. marketingu w uzdrowisku Nałęczów, gdzie przez dwa dni pasjonaci kolarstwa ścigali się w zawodach XC (Bank BPH Grand Prix MTB) oraz rywalizowali w Skandia MTB Maraton.

Dla ludzi, którzy kochają wszelakie odmiany ruchu i rekreacji postaci Andrzeja Kozłowskiego, rocznik 1952, nie trzeba specjalnie przedstawiać. Przez kilka ładnych lat był prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej, która miała wiele ciekawych pomysłów i przedsięwzięć. Widocznych w minionych latach, choćby na październikowych targach turystyki Tour Salon w Poznaniu.


Ten piękny, kuty rower zdobił Miasteczko Kolarskie w Nałęczowie.

Od dwóch lat Andrzej Kozłowski swój los związał z Nałęczowem, pięknym uzdrowiskiem, do którego zaprosił Czesława Langa - przed laty wicemistrza olimpijskiego z Moskwy, obecnie największego organizatora imprez kolarskich w Polsce.

Przed rokiem odbyły się pierwsze zawody XC w Nałęczowie, jak również Skandia MTB Maraton. W miniony weekend była powtórka, drugie wydanie - i jednych, i drugich zawodów.


Na dystansie Mini wystartowało prawie 300 zawodniczek i zawodników.

– Robimy to dla ludzi. Cieszy fakt, że do Nałęczowa na maraton przyjechało ponad 700 ludzi z całej Polski - od Gdańska po Kraków, od Terespola po Zieloną Górę. To słowa Andrzeja Kozłowskiego, głównego animatora dwudniowej imprezy dla pasjonatów rowerów.


Paweł Zimnal, reprezentant Skandii, pokonał dystans Mini z pięcioletnim synem Filipem na tym właśnie rowerze.

Leszek Grabowski, rocznik 1936, był najstarszym uczestnikiem maratonu. Przyjechał z Lublina, zapisał się i wystartował. I dojechał do końca dystansu Mini, 34 km, w czasie 3 godzin 20 minut 54 sekund. I później stanął na podium - odbierając piękny puchar ufundowany przez program "Kawa czy herbata?" Telewizji Polskiej.


Oni przyjechali do Nałęczowa z Wielkopolski: Wojciech Ratajczak (od lewej), Franciszek Sawicki i Wojciech Przybylski.

700 maratończyków - rekord w maratonach Skandii organizowanych przez Czesława Langa. Przed rokiem było ich pięć, ten w Nałęczowie był czwartym tegorocznym i dziewiątym zarazem w ogóle.

Na najdłuższym dystansie, Grand Fondo, triumfował zdecydowanie Andrzej Kaiser (DHL-Author). – Jechało mi się dobrze, choć po starcie ton jeździe nadawali zawodnicy startujący na Medio. Zawsze w takiej sytuacji trzeba uważać, by nie być przypadkowo potrąconym przez innego zawodnika. Jechałem swoim rytmem, dobrze rozkładając siły na na 97 kilometrach.


Andrzej Kaiser wygrał Grand Fondo. Na zdjęciu razem z dyrektorem uzdrowiska Nałęczów Wojciechem Gucmą (z lewej) i Andrzejem Kozłowskim - dyrektorem ds. marketingu w tymże Spa.

Andrzej Kaiser, rocznik 1973, jest obecnie najlepszym polskim maratończykiem MTB. Startował we wszystkich tegorocznych edycjach Skandia MTB Maraton (Chodzież, Szczawno Zdrój, Bielawa, Nałęczów), zawsze na Grand Fondo i za każdym razem wygrywał. Wśród pań triumfowała na tym dystansie Agnieszka Krok (Vitesse Bergamont bikeWorld.pl).

Na dystansie Mini (34 km) wśród pań najlepsza okazała się Małgorzata Zellner z Poznania (reprezentuje klub Kons Bet Fan Sport z Zielonej Góry), a wśród męskiej części - Bartosz Franczak - Jeżów Sudecki. Dystans Medio (63 km) padł łupem Anny Sadowskiej z Krakowa (KTM Woman's Racing Team)) oraz znanego kibicom MTB Mariusza Kowala z Polanicy Zdroju.


Czesław Lang w Nałęczowie pokonał dystans Medio i w swej kategorii wiekowej M5 zajął czwarte miejsce.

Agnieszka Torba z podpoznańskiego Buku, jak Małgorzata Zellner, reprezentuje klub Kons Bet Fan Sport z Zielonej Góry. Do Nałęczowa przyjechała z bratem Łukaszem - startował na dystansie Mini (zajął 12. miejsce), ojcem i wujem. W tym roku 18-letnia Agnieszka, uczennica jednego z poznańskich liceów, wygrała już kilka maratonów. To zwycięstwo (kategoria K1, Medio) w słonecznym Nałęczowie bardzo ją uradowało. Zapowiedziała swój udział w dwóch następnych imprezach Skandia MTB Maraton - w sierpniu w Jeleniej Górze, jak również na początku października w Gdańsku.

 

W Nałęczowie rywalizowali w mistrzostwach Polski w maratonie MTB dziennikarze. Szkoda tylko, że z zaproszenia firmy Lang Team i uzdrowiska Nałęczów skorzystało dwudziestu jeden ludzi mediów. Jechali oni 34 km, dystans Mini, w przepięknej okolicy - polami, lasami, malowniczymi wąwozami lessowymi.

Byłem (nr 3100) jednym z uczestników tej sportowej walki. Startowaliśmy na końcu, jako ostatnia grupa. I goniliśmy dość mocno rywali na pięknej trasie, z Nałęczowa przez Zarzekę, Mareczki, Rąblów, Wąwolnicę, Stary Gaj do mety. Jechało mi się bardzo dobrze, wyprzedziłem ponad stu zawodników. Na 288. sklasyfikowanych zawodników na dystansie Mini zająłem 187. miejsce. Z czasem 1:54:06 h. Przez większą część dystansu jechałem raz z przodu, raz z tyłu - za Grzegorzem Bisekiem (3391) z miejscowości Zagrody. Na ostatnim podjeździe odskoczył mi do przodu i wygrał ze mną o 32 sekundy. Ja z kolei stoczyłem na finiszu walkę z Miłoszem Sajnogiem ("Magazyn Rowerowy) i wygrałem o jedną sekundę. Jak się później okazało, w mistrzostwach dziennikarzy w swej kategorii wiekowej zająłem drugie miejsce. Było podium, nagroda, wspólna fotografia. Mój sukces najbardziej oklaskiwał mój sześcioletni wnuk Tomek, który pierwszy raz uczestniczył, jeszcze jako kibic, w tak wielkiej imprezie sportowej.


Trzech najstarszych dziennikarzy - maratończyków MTB w Nałęczowie: Włodziemierz Amerski (od lewej), Wojciech Choina i Piotr Kurek.

Krajowy championat ludzi mediów wywalczyli: panie - Justyna Frączek (Bike Board), mężczyzni do 45 lat - Marek Tyniec (bikeWorld.pl), mężczyzni powyżej 45 lat - Wojciech Choina (TVO Rozstaje Gdańsk).

Maraton w Nałęczowie zapisuje się w pamięci pasjonatów MTB jako ładne sportowe wydarzenie. Uczestniczyli w nim, poza Czesławem Langiem - nr startowy 1, także Zbigniew Krzeszowiec (czterokrotny uczestnik Wyścigu Pokoju) i Wacław Skarul (człowiek od lat związany z kolarstwem). Nie zabrakło na starcie także Pawła Ziemby, wiceprezesa Towarzystwa Ubezpieczeniowego Skandia.

Przynależność do polskiej elity MTB w różnych kategoriach wiekowych potwierdziło w Nałęczowie wiele osób: Anna Sadowska z Krakowa, Agnieszka Torba z podpoznańskiego Buku, Roman Kołodziejczyk z Chodzieży, Mariusz Kowal z Polanicy, Jacek Lonka z Wrześni.

Było słonecznie, kolarze jechali sporo kilometrów po asfaltach (niekiedy pod wiatr), było także kilku pechowców (upadki, kontuzje). Na mecie najlepszym zawodnikom puchary i nagrody wręczali marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk, dyrektor uzdrowiska Nałęczów Wojciech Gucma, rzecznik prasowy Skandii Anna Patrycy i Czesław Lang.

Losowano także wiele nagród, w tym skutery Zumico. Tym razem szczęście dopisało paniom - Teodora Kozak z miejsowości Kozaki (powiat Biłgoraj, województwo lubelskie) i Dorota Warczyk z Tomaszowa Mazowieckiego powiększyły listę osób, którym wcześniej los sprzyjał (w Chodzieży Radkowi Tecławowi z Bydgoszczy, w Szczawnie Zdroju Andrzejowi Figajowi z Mogilna).

I jeszcze jedno: Andrzej Kozłowski, władze uzdrowiska Nałęczów, tegoż miasta, władze wojewódzkie z marszałkami Krzysztofem Grabczukiem i Markiem Flasińskim pomogły zorganizować Czesławowi Langowi wielką imprezę sportową. I aktywnie w niej współuczestniczyły. Przez dwa dni uczestniczyło w niej około 1200 osób na rowerach.

Można być przekonanym, że za rok pasjonaci kolarstwa góskiego zawitają znów do słonecznego i życzliwego im bardzo Nałęczowa.

 

 

Wyniki - zwycięzcy

Mini (34 km)
Małgorzata Zellner - Poznań
Bartosz Franczak - Jeżów Sudecki

 

Medio (63 km)
Anna Sadowska - Kraków
Mariusz Kowal - Polanica

 

 

Grand Fondo (97 km)
Agnieszka Krok - Gdańsk
Andrzej Kaiser - Bytów

 

Mistrzostwa Polski dziennikarzy

Kobiety (open)

1. Justyna Frączek (Bike Board) - 1:23.41 h
2. Iwona Bocian-Zaciewska (TVP) - 1:50.18

Mężczyźni (do 45 lat)
1. Marek Tyniec (bikeWorld.pl) - 1:13.17 h
2. Fabian Florek (s24.pl) - 1:15.14
3. Robert Czernecki (RMF FM) - 1:18.07

Mężczyźni (powyżej 45 lat)
1. Wojciech Choina (TVO Rozstaje Gdańsk) - 1:51.33
2. Piotr Kurek (Polska Głos Wielkopolski) - 1:54.06
3. Włodzimierz Amerski (TVO Rozstaje Gdańsk) -1:57.28

 

 

 

 

Bardzo zadowolony na mecie był Jacek Lonka z Wrześni, reprezentujący Corratec Team Poznań. Zajął drugie miejsce na dystansie Medio, przegrywając o długość roweru z Mariuszem Kowalem. Ta dwójka zawodników oraz Tomasz Pierwocha (RMF FM Mountain Dew) jechali cały czas razem.

– Po betonowych płytach pędziliśmy bardzo szybko. W ostatni zakręt przed metą wyniosło mnie na zewnętrzną stronę, bardziej doświadczony Mariusz jechał prawą stroną i wyprzedził mnie o sekundę. Drugie miejsce bardzo mnie cieszy, gdyż przegrać w taki sposób nie jest dyshonorem - to słowa sympatycznego Jacka Lonki z Wrześni.

W Nałęczowie było sporo Wielkopolan. Roman Kołodziejczyk, prezes Chodzieskiego Towarzystwa Rowerowego, przyjechał razem z Maciejem Pawińskim, Markiem Zattem, Piotrem Witkowskim (wiceburmistrz Chodzieży) i innymi jeszcze fanami MTB. Franciszek Sawicki z Konina (rocznik 1955) lubi startować w Skandia MTB Maraton i w niedzielę stał na podium - zajął trzecie miejsce w swej kategorii wiekowej M5 na dystansie Medio. Wygrał on rywalizację z Czesławem Langiem o 11 sekund. Jan Zozuliński, inżynier-automatyk z Zakładów Cegielskiego w Poznaniu, w sobotę ścigał się w wyścigu mastersów, w niedzielę jechał maraton na dystansie Grand Fondo.

Marcin Nowak i Małgorzata Adamowicz (studentka UAM) z Poznania wjechali razem na metę, dystans Mini, trzymając się za ręce. Lubią oni klimat zawodów organizowanych przez Czesława Langa: we wrześniu ubiegłego roku jechali na Orlinek, w niedzielę urzekło ich piękno nałęczowskich okolic.

Bogumiła Krzyżanek z Puszczykowa, Aleksander Dorożała z podpoznańskiej Soboty, fani MTB z Wrześni - Wojciech Ratajczak, Wojciech Przybylski, Tomasz Miara, Tomasz Urbanowicz, Andrzej Filipek, Dorota i Tomasz Czarneccy, Oskar Pluciński z Konina, Jakub Osuch z Jarocina, Magdalena Hałajczak z Poznania - to kolejni uczestnicy maratonu w Nałęczowie.

Nie sposób wymienić wszystkich ludzi z Wielkopolski, którzy startują w Skandia MTB Maraton. Wielu z nich znam od długich lat, gdyż wspólnie przeżywamy pasję uczestnictwa jazdy na rowerach górskich, drugi już rok w tak dobrze zorganizowanych zawodach.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL