Siedem wyścigów o Mazdę 2
W najbliższą niedzielę, 26 kwietnia, w Chodzieży odbędzie się inauguracja Skandia Maraton Lang Team 2009. Na sportową rywalizację, na spotkanie pasjonatów rowerów górskich i na kilka godzin wspólnej zabawy serdecznie zapraszają Czesław Lang, prezes Skandii Paweł Ziemba i burmistrz Chodzieży Jacek Gursz.
Piotr Rakowski, poznaniak od urodzenia, rocznik 1963, jest bardzo zapracowany. Absolwent Politechniki Poznańskiej od wielu, wielu lat odpowiada za komputery w Domu Prasy w Poznaniu przy ulicy Grunwaldzkiej 19. Jest dyrektorem ds. informatyki w Polskapresse - oddział Poznań.
Ma jednak dwie wielkie pasje: rowery i fotografie. Nie wiem, która z nich jest dla niego silniejsza, ale obu poświęca swój wolny czas. Jeździ na rowerze od dawna, trzy lata temu zasmakował w maratonach MTB. Przed rokiem, w kwietniu, wystartował po raz pierwszy w maratonie Skandii i Czesława Langa, tym w Chodzieży. Dojechał do mety, był zadowolony i później chwycił za aparat. Zrobił wiele ciekawych zdjęć.
Można je w każdej chwili obejrzeć, jak również i te wcześniejsze, te późniejsze też, na jego stronie http://rakpol.eu . Gromadzi kilka tysięcy zdjęć. Ładnych, oddających piękno przyrody i kolarskich zmagań.
Piotr Rakowski z niecierpliwością wybiera się w niedzielę do Chodzieży (przejechał w tym roku około 2300 km), podobnie jak jego kolega ze studiów, zapalony maratończyk MTB - Jan Zozuliński, inżynier z HCP, bodaj najbardziej znanej fabryki w Poznaniu, której robotnicy w czerwcu 1956 roku upomnieli się o chleb i o prawdę.
Jan Zozuliński nie jedzie sam do Chodzieży. Razem z nim wystartuje w Skandia Maraton Lang Team żona Kinga i syn Tomasz.
Artur Spławski, rocznik 1960, znakomity przed laty kolarz szosowy, nie rozstaje się z rowerem - także górskim. Dzisiaj przed wieczorem spotkałem go na treningu nad poznańską Rusałką. Wicemistrz świata mastersów z St. Johan (Austria) z 1999 roku już wie, że w niedzielę nie ma dlań ważniejszej imprezy kolarskiej w Polsce, niż ta, którą trzeci rok z rzędu organizują dwie firmy - Lang Team i Towarzystwo Ubezpieczeniowe Skandia. W Chodzieży, w jej lasach, nad jeziorami Strzeleckim i Karczewnik, także na wzniesieniu Gontyniec.
Artur zabiera także dwie osoby, które wystartują w maratonie rodzinnym, 10 km, który w Chodzieży odbędzie się po raz pierwszy. On sam pokona dystans Medio. – Niech się mnie boją rywale - powiedział pasjonat kolarstwa, któremu przed laty kontuzja uniemożliwiła start w Wyścigu Pokoju.
Podobnie jak Artur zamierza uczynić Andrzej Kaiser z Bytowa, który skorzysta z zaproszenia Czesława Langa, prezesa Skandii Pawła Ziemby i burmistrza Chodzieży Jacka Gursza, gdyż w niedzielę sam wystartuje na dystansie Grand Fondo, zaś żona Lucyna i synowie Adrian i Jakub na 10 rodzinnych kilometrach.
Aleksander Dorożała z podpoznańskiej Rokietnicy, dobry zawodnik MTB, marzy o tym, by dotrzymać koła Andrzejowi Kaiserowi, który w roku 2008 wygrał wszystkie edycje Skandia MTB Maraton. Podobnie będzie się starał Marcin Nowak z Poznania.
Wiesław Fidurski jest radnym miasta Złotowa, prezesem LKS Drogowiec Złotów, ma zatem szanse na to, by na dystansie 30 kilometrów walczyć o tytuł mistrza Polski samorządowców w kolarstwie górskim. Razem z nim do Chodzieży wybiera się Marek Dereszkiewicz, rzecznik prasowy starosty złotowskiego.
Piotr Witkowski jest wiceburmistrzem Chodzieży, pasjonatem MTB. W roku ubiegłym brał udział we wszystkich sześciu edycjach, w Gdańsku (5 października) nie dopisało mu szczęście i nie wylosował Skody Fabii. Ale w niedzielę w Chodzieży sam wystartuje na dystansie 30 km i zaprasza samorządowców z całego kraju na I Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. – Trzy piękne koszulki czekają na mistrzów. Także nagrody dla startujących.
Od ponad 10 lat znam środowisko wielkopolskich bikerów. I wiem, że dla nich w sobotę i w niedzielę będzie tylko jeden kierunek jazdy: Chodzież. Kilkudziesięcioosobowa ekipa Corratec Team Poznań pod wodzą Piotra Pawlaka, liczne grono z Wrześni (Małgorzata Gołębiowska, Wojciech Ratajczak, Wojciech Przybylski i Tomasz Miara - te nazwiska tylko dla przykładu), pasjonaci MTB z Konina, Wągrowca, Koła, Śremu, Puszczykowa i wielu, wielu innych miejsc w Wielkopolsce.
Mówiąc krótko, Wielkopolska w dużym stopniu zapełni kolarską przestrzeń w Chodzieży. Ale przecież zielone lasy, niebieskie jeziora i otwarta brama tego miasta przyjaźnie powita każdego pasjonata MTB, skądkolwiek on, by nie przybył.
W tym roku cały cykl ścigania zyskał nazwę Skandia Maraton Lang Team. Złoży się nań siedem imprez. Pierwsza już w najbliższą niedzielę (26 kwietnia) w Chodzieży, ostatnia (wielki finał) 4 października w Kwidzynie. Nagrodą główną będzie samochód Mazda 2. Otrzyma ją ten maratończyk MTB, który weźmie udział w sześciu z siedmiu imprez, i który będzie miał szczęście w losowaniu. Odbędzie się ono - podobnie, jak przed rokiem - podczas wielkiego finału całego cyklu, czyli w Kwidzynie.
Tysiąc nagród czeka na maratończyków, którzy od najbliższej niedzieli do 4 października będą wracać do znanych już sobie miejsc, jak Chodzież, Bielawa, Nałeczów i Gdańsk, jak również poznawać nowe - Białowieża, Olsztyn i Kwidzyn.
Siedem maratonów, tysiąc nagród, 26 kategorii wiekowych. Zapowiada się wielki rok Skandia Maraton Lang Team. O jego przebiegu informować będzie dużo i w wielu programach Telewizja Polska. Rozgłośnia RMF FM także wszechstronnie relacjonować będzie i zapowiadać imprezy. Portal Onet.pl da satysfakcję tym, którzy stawiają na elektroniczne informacje. Dziennik "Polska The Times" i "Przegląd Sportowy" - to kolejne ogniwa medialnego zastępu wspierającego Czesława Langa i Pawła Ziembę w ich wspólnej misji.
Autor tych słów w 2007 roku raz wystartował w Skandia Maraton MTB, przed rokiem - we wszystkich sześciu edycjach. W tym roku zamierzam być obecny na rowerze podczas całego cyklu, by móc opisywać i fotografować imprezę, która nabiera rozmachu, przyciąga coraz więcej ludzi i tworzy niepowtarzalną wspólnotę ludzi z pasją.
Ludzi, dla których prawdziwe życie rozpoczyna się na rowerze. |