R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40468515 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Aleksandra Dawidowicz i Karolina Giezek
jadą na mistrzostwa Europy MTB

 

Kto pojedzie na olimpiadę do Pekinu? 

W niedzielę 4 maja w Szczawnie Zdroju odbyły się pierwsze w tym sezonie zawody Bank BPH Grand Prix MTB. Tym samym rozpoczęła się rywalizacja o miejsca w ekipie na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. W dwóch najważniejszych wyścigach, elity kobiet i mężczyzn, triumfowali Maja Włoszczowska i Marcin Karczyński (oboje HALLS). Ścigało się około 300 zawodników - w tym Rosjanie, Grek, Czesi, Niemiec, Słowacy, Węgier i Ukraińcy. 

Trasa niedzielnego GP w dużej części przebiegała przez Park Zdrojowy i była wytyczona w terenie, na którym z jednego miejsca można kilkakrotnie widzieć kolarzy rywalizujących na trudnych technicznie odcinkach. Runda, licząca 5 km, była bardzo ciężka, interwałowa. Z dużą liczbą stromych podjazdów i zjazdów. Kolarze mieli lekki odpoczynek podczas jazdy na odcinku przebiegającym przez deptak, gdzie usytuowana była linia mety.


Maja Włoszczowska i Czesław Lang kilka chwil przed startem wyścigu kobiet.

Na starcie stanęły czołowe polskie zawodniczki, gdyż trener Andrzej Piątek zrezygnował ze startu kadry narodowej w zawodach Pucharu Świata w Madrycie. Jako pierwsza - Maja Włoszczowska, jako następne Anna Szafraniec, Magda Sadłecka, Aleksandra Dawidowicz (wszystkie HALLS, podopieczne Andrzeja Piątka - także trenera kadry narodowej).


Anna Szafraniec (242) podczas dynamicznego zjazdu w stronę Parku Zdrojowego. 

Wyścig pań był wewnętrzną sprawą tych czterech zawodniczek. Uśmiechnięta Maja Włoszczowska prowadziła od początku do końca wyścigu - stale zwiększając przewagę nad konkurentkami. Wygrała ona wyścig zdecydowanie, stanęła na podium i otrzymała od Władysława Kołomańskiego, dyrektora Departamentu Public Relations Banku BPH, czek wartości 4 tysięcy złotych.


Pilni obserwatorzy niedzielnych zawodów: panie Beata Siluta (z lewej) i Elżbieta Olech, dyrektor Władysław Kołomański oraz dwaj dziennikarze - Marek Magiera i Ireneusz Dziubek.  

Kibice byli zawiedzeni tym, że nie zobaczyli w niedzielę na starcie Marka Galińskiego, najwybitniejszego polskiego kolarza MTB, trzykrotnego olimpijczyka (Atlanta, Sydney, Ateny). Powód tej nieobecności wyjaśnił piszącemu te słowa dyrektor Czesław Lang: - Córka Marka przystąpiła w niedzielę do pierwszej komunii świętej.


Rozpoczęła się rywalizacja zawodników elity. Na prowadzeniu Czech Filip Eberl (35).

W gronie mężczyzn zabrakło kontuzjowanego Dariusza Batka (Halls). Kibice obejrzeli w akcji zawodników ponad 70 zawodników elity. Od początku na czoło wysforował się Marcin Karczyński (nr startowy 2 - HALLS), za nim jechali Czech Filip Eberl (35) i Grek Perkilis Ilias (308) z włosko-ukraińskiego teamu MTB o nazwie ISD International - zwycięzca sobotniego maratonu na dystansie Medio. Od drugiej rundy do końca Marcin Karczyński podkręcał tempo i solidnie zapracował na końcowy sukces. 

Wśród juniorów najlepszy był Marek Konwa (Trasa Zielona Góra), reprezentant Polski w styczniowych mistrzostwach świata w kolarskich przełajach, które odbyły się we włoskim Treviso. Jego trener Kazimierz Prokopyszyn trochę obawiał się o końcowy sukces, gdyż jego podopieczny przez dwa tygodnie chorował, brał antybiotyki i był dopiero po dwóch treningach.


Karolina Giezek z Jarocina zajęła drugie miejsce w wyścigu juniorek i została powołana do kadry narodowej na mistrzostwa Europy MTB przez trenera Andrzeja Piątka.

W wielkim stylu zwyciężyła w klasyfikacji juniorek Anna Kowalczyk (UKS Jelcz Laskowice). Niedawno startowała ona w Belgii (Puchar Świata), gdzie zajęła 22. miejsce. W niedzielę wygrała z dwoma zawodniczkami z Wielkopolski: Karolina Giezek z Jarocina była druga, Weronika Rybarczyk z Poznania trzecia. Na mecie Anna była szczęśliwa, Karolina trochę niezadowolona ze swej jazdy, Weronika cieszyła się szczerze z trzeciego miejsca.

Impreza w Szczawnie Zdroju rozpoczęła trzynastą edycję największych polskich zawodów w kolarstwie górskim. Burmistrz miasta życzliwego kolarzom Tadeusz Wlaźlak podkreślił z dumą, iż zawody MTB odbyły się pod słynną wieżą Anny już dziewiąty rok z rzędu.


Trener kadry narodowej kolarzy górskich Andrzej Piątek (z prawej) w rozmowie z redaktorem Mirosławem Ząbkiewiczem (Interia.pl).

Po zawodach Bank BPH Grand Prix MTB w Szczawnie Zdroju trener polskiej kadry w kolarstwie górskim Andrzej Piątek ogłosił kadrę na mistrzostwa Europy, które za dwa tygodnie rozegrane zostaną w niemieckim St. Wendel. Znalazły się w niej dwie Wielkopolanki: Aleksandra Dawidowicz (Koźminek) i Karolina Giezek (Jarocin)


Elita kobiet: Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec, Magdalena Sadłecka.
Elita mężczyzn: Marek Galiński, Marcin Karczyński.
Mężczyźni do lat 23: Dariusz Batek, Piotr Brzózka.
Kobiety do lat 23: Aleksandra Dawidowicz, Katarzyna Solus.
Juniorzy: Marek Konwa, Szymon Gałczyński.
Juniorki: Anna Kowalczyk, Karolina Giezek.
 

Wynik zawodów w Szczawnie Zdroju na stronie http://www.bankbphmtb.pl/.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL