R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41902525 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-07-25
Weronika Rybarczyk z Poznania
najlepszą polską juniorką

 

Wielkopolanie w Szczawnie Zdroju
podczas Lang Team Grand Prix MTB 2009

W minioną sobotę (18 kwietnia) w Szczawnie Zdroju odbyła się pierwsza edycja najważniejszych zawodów XC w Polsce, Lang Team Grand Prix MTB 2009. W swej relacji z tej imprezy skoncentrowałem się na rywalizacji, jeśli można tak powiedzieć, eksportowych pań - Mai Włoszczowskiej, Anny Szafraniec, Magdy Sadłęckiej i Oli Dawidowicz, jak również wyścigu elity mężczyzn.

Ale przecież nie można pominąć faktu, że na bodaj najtrudniejszej trasie XC w Polsce, udanie wystąpili Wielkopolanie. Poznanianka Weronika Rybarczyk okazała się najlepszą polską juniorką. Zajęła w wyścigu tej kategorii trzecie miejsce, za dwoma Czeszkami.


Weronika Rybarczyk (z prawej) zajęła trzecie miejsce w wyścigu juniorek, ale była najlepszą Polką.

– Tak wyszło, bardzo się cieszę z tego sukcesu. Na tej wymagającej trasie, pełnej zjazdów i podjazdów, zmęczyłam się okrutnie. Jechałem 100 minut, co w moim przypadku był to najdłuższy wyścig XC w życiu.

– Wkrótce zdaję maturę: język polski, rozszerzony język angielski, matematykę i biologię. Ale wcześniej wybieram się na zawody Pucharu Świata w kolarstwie górskim, które odbędą się w Niemczech i w Belgii. Jadę tam razem z trenerem polskiej kadry kolarstwa górskiego Andrzejem Piątkiem.

– Po maturze zamierzam studiować biotechnologię, ale zanim ją zdam - będę startowała w następnych edycjach XC Lang Team Grand Prix MTB 2009: w Bielawie, Nałęczowie i Gdańsku.

Juniorki, dystans - 4 rundy duże, 20,8 km - wyniki

1. Karolina Kalasova, Czechy - 1:38:05 h
2. Dagmara Labakova, Czechy - 1:40:58, strata 2:53 min.
3. Weronika Rybarczyk, UKS Trójka Jarocin - 1:41:27, strata 3:22 min.
W wyścigu tym wystartowało 16 zawodniczek, dojechało do mety trzynaście.

Do Szczawna Zdroju trener Marek Cieślak z Koźminianki Koźminek, odkrył talent Oli Dawidowicz (10. miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie) przywiózł trzy zawodniczki i dwóch zawodników. Wszyscy oni pokazali się z bardzo dobrej strony. W wyścigu młodziczek Łucja Pietrzak była druga, Joanna Dębowa - trzecia, Marlena Wawrzyniak - piąta.

Młodziczki, dystans - 3 rundy małe, 8,3 km - wyniki

1. Elżbieta Figura, GK Zagłębie Sosnowiec - 27:00 min.
2. Łucja Pietrzak, Koźminianka Corratec Team - 27:45 min., strata 45 sekund
3. Joanna Dębowa, Koźminianka Corratec Team - 28:27 min., strata 1:27 min.
...
5. Marlena Wawrzyniak, Koźminianka Corratec Team - 30:10 min., 3:10 min.
7. Barbara Frąszczak, Szperek Burghardt Antonin - 31:48 min., 4:48 min.
16. Milena Pogorzelak, Szperek Burghardt Antonin - 36:27 min., 9:27 min.
17. Katarzyna Zimniak, Szperek Burghardt Antonin - 37:01 min, 10:01 min.
W wyścigu wystartowało 26 zawodniczek, ukończyło go 25.

W bardzo interesującym wyścigu młodzieżowców (U23) triumfował Marek Konwa z Zielonej Góry, ale Krzysztof Maciejewski z Wrześni (Corratec Team Jedynka Kórnik) był piąty ze stratą 5:47 min. do zwycięzcy. Za nim przyjechał Kornel Osicki (JBG-2), który reprezentował już Polskę na zawodach międzynarodowych i to klasy mistrzowskiej. Jakub Osuch z Jarocina, student medycyny, był ósmy. Rafał Fijałkowski (Corratec Team) - 11, Radosław Waszczuk (Corratec Team) - 14. Startowało w tek kategorii 36 zawodników.


Łucja Pietrzak (z lewej - czerowny strój) z Koźminka jest talentem dużej klasy.

Młodzików ruszyło na trasę aż 37, wyścig wygrał Piotr Konwa z Zielonej Góry. Najlepszym zawodnikiem z Wielkopolski był Michał Tomczyński, Koźminianka Corratec Team (14. miejsce), zaś Dawid Wieczorkiewicz (UKS Sportowiec Piła) był 26.

Niedawno pojawił się na wyścigach MTB w Wielkopolsce Michał Kowalczyk (1993) ze Swarzędza, reprezentujący Taris Puszczykowo. W wyścigu juniorów młodszych był szósty, ale biorąc pod uwagę fakt, że przed nim wcześniej linię mety przejechało czterech Czechów, był drugim Polakiem. Bartek Dąbrowa z Piły zajął 14. miejsce, zaś Rafał Stanisławski (Koźminianka Corratec Team) był 23. W tej kategorii wiekowej rywalizowało 36. zawodników.


Trener kadry narodowej MTB Andrzej Piątek i młodzi zawodnicy z Piły: Patryk Krauze (od lewej), Michał Górniak i Dawid Wieczorkiewicz.

Juniorzy jechali dystans 26,6 km, pierwsze trzy miejsca zajęli Czesi. Michał Górniak z Piły (reprezentujący LKS Trasę Zielona Góra) był osiemnasty, Patryk Krauze z Piły (także LKS Trasa Zielona Góra) - 19. Na miejscu 24. uplasował się Oskar Pluciński z Konina (Adwentura Asepta Kenda). W tej kategorii jechało 84 kolarzy.


Radek Lonka (z lewej) i Krzysztof Maciejewski (z prawej) z Czechem Tomasem Vokrovhlikiem - zwycięzcą wyścigu elity mężczyzn.

W wyścigu elity mężczyn wzięło udział 36 kolarzy. Wygrał Czech Tomas Vokrovhlik z Hrade Kralove przed Jizi Friedlem (Czechy) i Polakiem Dariuszem Batkiem. Radosław Lonka (Corratec Team Jedynka Kórnik) był 17., Albert Fokt z Kalisza - 18.

W wyścigu juniorek młodszych wzięły udział 23 zawodniczki, ale nie było wśród nich ani jednej Wielkopolanki.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL