R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41645600 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Weronika Rybarczyk wygrała
trzy zawody XC pod rząd

 

Wielkopolanie dobrze jechali w Bielawie

Poznanianka Weronika Rybarczyk (UKS Trójka Jarocin) ma 18 lat i jest w tej chwili najlepszą polską juniorką w kolarstwie górskim. W odstępie tygodnia wygrała trzy ważne zawody w swej kategorii wiekowej - po raz ostatni w minioną sobotę w Bielawie podczas imprezy o nazwie Lang Team Grand Prix MTB.

Ale po kolei. 9 maja 2009 Weronika triumfowała w Jelenia Góra Trophy - Maja Włoszczowska MTB Race. Dzień później, 10 maja, w Złotowie podczas mistrzostw Wielkopolski w kolarstwie górskim znów była najlepsza i pewnie zdobyła lokalny, ale ważny championat.


Weronika Rybarczyk (138) wygrała pewnie wyścig juniorek w Bielawie.
Fot. Krzysztof Rybarczyk

I wreszcie w sobotę 16 maja w Bielawie odbyła się druga edycja zawodów Lang Team Grand Prix MTB. Weronika startuje na czerwonym rowerze marki Trek i w Bielawie od początku do końca prowadziła i wygrała rywalizację juniorek. Wystartowało ich dwanaście, miały one do pokonania dystans 13,6 km (1 rundę rozbiegową i 4 rundy duże).

Weronika Rybarczyk, tegoroczna maturzystka - uczennica VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, jechała na bielawskiej Łysej Górze i jej okolicy po swój kolejny sukces 53 minuty 49 sekund. 63 sekundy za nią linię mety minęła jako druga Monika Brzeźna (Ślęża Felt Sobótka), trzecia była Agnieszka Rek (LKK LUKS Sławno) - ze stratą minuty i 49 sekund do zwyciężczyni.


Weronika Rybarczyk za sekundę będzie na mecie.

Marek Cieślak jest trenerem Koźminianki Koźminek i przed laty odkrył talent i sportowe możliwości Oli Dawidowicz. W sobotę przyjechał do Bielawy z młodziczkami: Łucja Pietrzak była druga na dystansie 6 km, jej koleżanka klubowa Marlena Wawrzyniak - trzecia. Wygrała Elżbieta Figura (GK Zagłębie Sosnowiec), a Łucja była osiem sekund później na mecie a Marlena - 38 sekund. Ścigało się 26 zawodniczek, ukończyły wyścig 22 młodziczki.


Wystartowały zawodniczki elity. Maja Włoszczowska (271) już na prowadzeniu.
Fot. Krzysztof Rybarczyk

Juniorów młodszych wystartowało 52. Jechali dystans 16,5 km. Wygrał Bartłomiej Wawak (ULKS Victoria Kozy), drugi był mistrz Wielkopolski 2009 Michał Kowalczyk ze Swarzędza, reprezentujący Taris Puszczykowo. Talent 15-letniego gimnazjalisty odkrył dwa lata temu Rafał Łukawski, który podczas mistrzostw Wielkopolski w Złotowie (10 maja) zapewniał mnie, że Michał będzie w czołówce. Co więcej, dzielna dwójka juniorów młodszych zwróciła na siebie uwagę Andrzeja Piątka, trenera kadry narodowej MTB. Na piątej pozycji uplasował się Rafał Stanisławski z Koźminianki Koźminek, na miejscu siódmym Bartłomiej Dąbrowa (UKS Sportowiec Piła).


Zawodniczki Łucja Pietrzak (z lewej), Elżbieta Figura i Marlena Wawrzyniak. Nagrody wręczali: Agata Lang i senator Stanisław Jurewicz.

Najliczniej obsadzonym wyścigiem była kategoria junior - 62 startujących. Wygrał Emanuel Piaskowy (KCP Górskie Orły), zaś najlepszym z Wielkopolan był Patryk Krause z Piły (LKS Trasa Zielona Góra) - dziesiąte miejsce ze stratą 2 minut i 9 sekund do zwycięzcy na dystansie 17,7 kilometrów. Arkadiusz Nowacki (LKS Drogowiec Złotów) był 13. - strata 3 minuty 4 sekundy. Oskar Pluciński z Konina (Adventure Asepta Kenda) był osiemnasty.

Listę wielkopolskich sukcesów w Bielawie dopisuje Jakub Osuch (Victoria Jarocin), student Collegium Medicum w Bydgoszczy, który w kategorii Orlik zajał drugie miejsce - za Markiem Konwą z Zielonej Góry (Team Utensilnord). Reprezentant poznańskiego Corratec Teamy Rafał Fijałkowski był w tej kategorii trzeci.

W kategorii elita pewnie triumfował Marek Galiński (JBG-2 Professional Team), zaś najlepszym z Wielkopolski był Radek Lonka (Corratec Team) - 11. miejsce ze stratą do czterokrotnego olimpijczyka 9 minut 42 sekund (dystans 34,2 km). Było to siódme miejsce wśród polskich zawodników, gdyż wrześnianina wyprzedziło czterech obcokrajowców (dwaj Rosjanie, Estończyk i Ukrainiec). Trzynasty był inny Wielkopolanin Albert Fokt z Kalisza (Styrmann COM PL).

Krótki komentarz

W Bielawie najważniejsi byli ci, którzy reprezentują od lat Polskę na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich w kolarstwie górskim: Maja Włoszczowska, Anna Szafraniec, Ola Dawidowicz i Marek Galiński. Miałem okazję o nich mówić z mikrofonem w ręku podczas drugiej edycji Lang Team Grand Prix MTB.

Wielkopolanie dobrze pokazali się na podbielawskiej Łysej Górze. Weronice Rybarczyk matura w najmniejszym stopniu nie przeszkadza w odnoszeniu sukcesów, Łucja Pietrzak i Michał Kowalczyk zaczynają ujawniać swe talenty. Jakubowi Osuchowi studiuje medycynę i drugie miejsce w Orlikach przed Kornelem Osickim (studentem UAM - JBG-2 Professional Team), który już reprezentował Polskę na imprezach międzynarodowych, ma swą wymowę.
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL