R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41698501 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Elita polskiego MTB jedzie do Szczawna-Zdroju

 

W sobotę wielki finał VacansOleil Grand Prix MTB

Jutro, 18 września, w Szczawnie-Zdroju odbędzie się piąta i zarazem ostatnia edycja cyklu VacansOleil Grand Prix MTB. Wezmą w niej udział najlepsi polscy kolarze górscy - z Mają Włoszczowską i Markiem Galińskim na czele.

4. edycja VacansOleil Grand Prix MTB w tym sezonie, która odbyła się 11 września w Białymstoku, była przedostatnią w tym sezonie. Warto podkreślić, że w Białymstoku wystąpiły aż trzy medalistki ostatnich MŚ MTB w Kanadzie: Maja Włoszczowska (CCC Polkowice) - mistrzyni świata kobiet w kategorii elita, Paula Gorycka (CCC Polkowice) - brązowa medalistka U-23 kobiet oraz Ukrainka Jena Belomojna - wicemistrzyni świata juniorek.

Szczawno - decydujące starcie

Przed ostatnią rundą tegorocznego cyklu liderem klasyfikacji generalnej elity mężczyzn jest Marek Galiński (JBG-2 Professional MTB TEAM), który wyprzedza o 22 punkty Marka Konwę (Shimano Polska). I choć jego zwycięstwo jest już praktycznie przesądzone, to jednak w sporcie trzeba zawsze walczyć do końca i wszystko się może zdarzyć. Obaj panowie dwa razy w tym roku stawali na drugim miejscu podium. Galiński dwa razy wygrał, a Konwa tylko raz. „Diabeł” ponadto ma jeden start na koncie więcej. Wyścig elity mężczyzn będzie na pewno najciekawszą rozgrywką podczas finałowej edycji. Emocje gwarantowane! W Białymstoku Marek Konwa okazał się lepszy od Marka Galińskiego.

Anna Szafraniec (JBG-2 Professional MTB TEAM), której zabrakło podczas ostatnich zawodów, przewodzi w kategorii elity kobiet i ma 15 punktów przewagi nad drugą Gorycką. Szafraniec zapewne nie odpuści ostatniej edycji i zrobi wszystko, żeby wygrać ten prestiżowy cykl Czesława Langa. W Białymstoku świetnie zaprezentowała się nasza mistrzyni - Maja Włoszczowska, która w cuglach wygrała swój wyścig. Był to jej jednak pierwszy występ w cyklu Vacansoleil GP MTB w tym sezonie i nie ma szans na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Najlepszym orlikiem po 4. edycjach jest Piotr Brzózka. Zawodnik JBG-2 Professional MTB TEAM wygrał w Białymstoku i było to jego trzecie zwycięstwo spośród czterech starów w GP. Brzózka, który zebrał na swoim koncie 94 punktów w klasyfikacji generalnej wyprzedza Macieja Dombrowskiego (DEK MEBLE CYCLO Korona Kielce) - 82 pkt.

W kategorii juniorów fotel lidera odzyskał Bartłomiej Wawak (JBG-2 Professional MTB TEAM). Wawak wygrał zawody w Białymstoku i ma 10 punktów przewagi nad drugim Karolem Michalskim (Warszawski Klub Kolarski). Było to jego trzecie zwycięstwo na trzy starty. Matematycznie, wydaje się, że impreza w Szczawnie będzie dla niego tylko formalnością, ale pamiętajmy, że to tylko sport...

Najlepszą juniorką po 4. edycjach jest Monika Żur (KS Luboń Skomielna Biała). Czwarta w Białymstoku zawodniczka ma tylko jednak 6 punktów przewagi nad Karoliną Wojtaszczyk (LKK Start Tomaszów Maz.) i 9 nad Izabelą Kłosowską (UKS Wygoda Białystok). W tej kategorii ostatniego słowa nie powiedziała jeszcze Marta Turoboś (LKK LUKS Sławno), która wciąż ma szanse także na zwycięstwo końcowe. Najwięcej zależy od formy Moniki Żur, która z niewielką przewagą, ale jednak przewodzi stawce.

W kategorii juniorek młodszych na prowadzeniu jest Elżbieta Figura (Zagłębie Sosnowiec), która podczas 4 edycji dwa razy wygrała, raz była druga i raz czwarta. Figura ma 17 pkt. przewagi nad druga Sabiną Zamroźniak (LKS Podwilk) i tylko wielki pech mógłby odebrać jej wygraną VacansOleil GP MTB.

Wśród juniorów młodszych najpoważniejszym kandydatem do zwycięstwa jest Konrad Gorzelak (Warszawski Klub Kolarski), który w tym roku dwa razy wygrywał i dwa razy był drugi. Gorzelak ma 12 punktów przewagi nad Adrianem Kucharkiem (LKK START Tomaszów Maz.) i tylko ten zawodnik może ewentualnie zagrozić kolarzowi WKK. Trzeci w klasyfikacji generalnej Beniamin Demkowski (Goodman Zator) traci już do lidera 43 pkt.

W kategorii młodziczek zwycięstwo po 4. edycjach ma zapewnione już Monika Rapacz (GKS Raba Wyżna Podsarnie), która mogłaby już generalnie nie startować w Szczawnie. Zawodniczka wygrała do tej pory wszystkie 4 wyścigi i ma 30 pkt. przewagi nad drugą Klaudia Demkowską (Goodman Zator), która praktycznie już może się cieszyć z drugiego miejsca. Zacięta walka powinna rozegrać się o trzecie miejsce pomiędzy trzecią Kają Karkulą (KS Luboń Skomielna Biała) - 48 pkt., a Aleksandrą Konieczną (UKS Trójka Jarocin), która podczas ostatnich zawodów w Białymstoku zajęła świetne drugie miejsce. Obie zawodniczki dzielą tylko dwa punkty i aby marzyć o trzecim stopniu podium klasyfikacji generalnej, obie musza wystartować w Szczawnie-Zdroju.

Wśród młodzików nic jeszcze nie jest jasne. Tu aż czterech młodych kolarzy walczyć będzie o triumf. Pierwszy po 4. edycjach Jakub Zamroźniak (ULKS Podwilk) ma 73 punkty na koncie i jego dotychczasowe wyniki pokazują, że to on powinien wygrać. Jednak drugi Łukasz Winiarski (KKW Jama Wałbrzych) i trzeci Adrian Siarka (GKS Raba Wyżna Podsarnie) mają po 69 pkt., a więc niewielką stratę. Zamroźniak musi wygrać, aby móc stanąć na najwyższym podium w klasyfikacji generalnej. Do walki włączy się jeszcze Marceli Bogusławski (LKK LUKS Sławno). On do lidera traci tylko 6 punktów.


Program zawodów uległ zmianie

Zmianie uległ program zawodów w Szczawnie-Zdroju (18 września 2010). Jako pierwsze wystartują zawodniczki kategorii elita kobiet - 9:30. Po nich na trasę wyruszą juniorki i juniorki młodsze - 9:32, a następnie: młodzicy - 11:30 i młodziczki - 11:32. Po 30-minutowej przerwie do walki ruszą juniorzy - 12:45, a dwie minuty po nich juniorzy młodsi - 12:47. Cykl VacansOleil GP MTB 2010 zamkną wyścigi elity mężczyzn i U-23 mężczyzn, które rozpoczną się 14:30.

VacansOleil w TVP Sport

18.09 sobota - 14:10 Vacansoleil Grand Prix MTB - Białystok
19.09 niedziela - 14.10 Vacansoleil Grand Prix MTB - Szczawno-Zdrój
20.09 poniedziałek - 17.30 Vacansoleil Grand Prix MTB - Szczawno-Zdrój
22.09 środa - 10.30 Vacansoleil Grand Prix MTB - Szczawno-Zdrój

Vacansoleil GP MTB

GP MTB to zawody cross-country w formacie olimpijskim. W tym roku sponsorem tytularnym jest Vacansoleil, firma dobrze znana w kolarstwie i obecna już od kilku lat przy Tour de Pologne. Warto dodać, że cykl Grand Prix MTB to najdłużej istniejąca i najważniejsza impreza tego typu w Polsce. Na trasach wyścigów organizowanych przez Czesława Langa wychowała się cała plejada znakomitych polskich zawodniczek i zawodników ze srebrną medalistką pekińskich igrzysk olimpijskich Mają Włoszczowską na czele. Obecność najważniejszych mediów podczas tychże zawodów sprawia, że przyciąga ona coraz więcej zawodowców. Ale wystartować może każdy… z licencją Polskiego Związku Kolarskiego.

- Grand Prix MTB jest specyficzną imprezą sportową. Naszą ideą jest organizowanie zawodów nie tylko dla elity, dla sportowców, którzy już mają szerokie obycie międzynarodowe, ale także dla młodzieży, która na profesjonalnie przygotowanej trasie może ścigać się w takich samych warunkach co najlepsi i jednocześnie podpatrywać mistrzów. Kto z nich nie chciałby pójść w ślady srebrnej Mai? A Grand Prix MTB taką szansę stwarza - powiedział Czesław Lang.

Atrakcje dodatkowe

Główną nagrodą w kategorii elity kobiet i mężczyzn jest czterokołowiec ZUMICO.
Przypominamy wszystkim także o konkursie organizowanym przez firmę VacansOleil. W miasteczku imprezy, każdy kto wypełni kupon może wygrać ciekawą nagrodę. Szczegóły na stoisku VacansOleil.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL