R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40497390 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Francuska fantazja: Dumoulin wygrywa
etap, Feillu zostaje liderem

 

Francuz Samuel Dumoulin (Cofidis) wygrał w poniedziałek trzeci etap kolarskiego Tour de France, prowadzący z Saint Malo do Nantes (208 km). Nowym liderem wyścigu został trzeci na mecie w Nantes Romain Feillu (Agritubel).

Zwycięstwo 27-letniego Dumoulina i objęcie prowadzenia w klasyfikacji przez Feillu to efekt udanej ucieczki czwórki kolarzy, którzy na mecie uzyskali dwie minuty przewagi nad pierwszą większą grupą, w której był dotychczasowy lider Hiszpan Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne).

Udaną akcję, tuż po starcie (na drugim kilometrze) z Saint Malo, rozpoczął Amerykanin Will Frischkorn (Garmin-Chipotle) , za którym pojechali dwaj Francuzi - Dumoulin i Feillu oraz Włoch Paolo Longo (Barloworld). Prowadząca czwórka stopniowo powiększała przewagę i mimo problemów, związanych z przejazdem przez blokadę drogi przez manifestujących członków jednej z central związkowych (stoczniowców), na 60 km miała dziewięć minut przewagi nad główną grupą.

Na 64 kilometrze uciekająca czwórka uzyskała rekordową tego dnia przewagę - aż 14 minut 50 sekund.

Peleton zbyt późno rozpoczął pościg, a prowadzący, mimo zmęczenia bardzo długim dystansem etapu, utrzymywali równe, wysokie tempo. Na 25 km przed metą w peletonie doszło do dużej kraksy, w której uczestniczyli między innymi faworyci całego wyścigu Rosjanin Denis Mienszow oraz Włoch Riccardo Ricco, i duża grupa porwała się. Mienszow i Ricco nie zdołali już doścignąć głównego peletonu i stracili na mecie cenne sekundy.

Prowadząca czwórka między sobą rozegrała walkę o etapowe zwycięstwo. Półtora kilometra przed metą zaatakował Feillu, uzyskując kilkanaście metrów przewagi. Został jednak doścignięty i ostatecznie zajął trzecie miejsce, za Dumoulinem i Frischkornem. Czwarty przyjechał na metę Włoch Longo, który wyraźnie osłabł na ostatnich kilometrach.

"Zrobiliśmy dobry odjazd i pracowaliśmy zgodnie przez cały czas, by udało nam się dojechać w czwórkę do mety" - powiedział dziennikarzom na mecie uradowany Dumoulin z Cofidisu. I dodał: "To jest realnie fantastyczne doświadczenie."

Jedyny Polak uczestniczący w tegorocznej Wielkiej Pętli Sylwester Szmyd (Lampre) przyjechał na metę w drugiej grupie, tracąc blisko pięć minut do zwycięzcy i po trzech etapach zajmuje odległą, 155 pozycję. Bydgoszczanin ma już po trzech etapach stratę prawie dziewięciu minut.

Na poniedziałkowym etapie wycofał się Hiszpan Ángel Gómez Gómez z ekipy Saunier Duval - Scott. To drugi kolarz, który zrezygnował z jazdy w 95. TdF - na metę w Nantes dotarło 178 zawodników.

We wtorek uczestników Tour de France czeka pierwszy etap jazdy indywidualnej, w Cholet, na czas na dystansie 29,5 km. Faworytem jest mistrz świata w tej specjalności Szwajcar Fabian Cancellara, który będzie zapewne próbował sięgnąć przy okazji po żółtą koszulkę lidera.

Trzeci etap (Saint Malo - Nantes, 208 km) - wyniki

1. Samuel Dumoulin (Francja/Cofidis) - 5:05.27 h
2. Will Frischkorn (USA/Garmin-Chipotle)
3. Romain Feillu (Francja/Agritubel) - obaj ten sam czas
4. Paolo Longo Borghini (Włochy/Barloworld) - strata 14 sekund
5. Robbie McEwen (Australia/Silence-Lotto) - 2.03 min.
6. Erik Zabel (Niemcy/Milram)
7. Oscar Freire (Hiszpania/Rabobank)
8. Thor Hushovd (Norwegia/Credit Agricole)
9. Robert Foerster (Niemcy/Gerolsteiner)
10. Mark Cavendish (W.Brytania/Columbia) - wszyscy ten sam czas
...
138. Sylwester Szmyd (Polska/Lampre) - 4.55 min.

Klasyfikacja generalna po trzech etapach

1. Romain Feillu (Francja/Agritubel) - 13:27.05 h
2. Paolo Longo Borghini (Włochy/Barloworld) - strata 35 sekund
3. Will Frischkorn (USA/Garmin-Chipotle) - 1.42 min.
4. Alejandro Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne) - 1.45
5. Kim Kirchen (Luksemburg/Columbia) - 1.46
6. Oscar Freire (Hiszpania/Rabobank)
7. Jerome Pineau (Francja/Bouygues Telecom)
8. David Millar (W.Brytania/Garmin-Chipotle)
9. Cadel Evans (Australia/Silence-Lotto)
10. Filippo Pozzato (Włochy/Liquigas) - wszyscy ten sam czas
...
155. Sylwester Szmyd (Polska/Lampre) - 8.47 min.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL