R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40491454 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Najpierw wygrywali Tour de Pologne,
teraz są gwiazdami Wielkiej Pętli

 

Włoch Ricardo Ricco (Saunier Duval) wygrał w czwartek szósty etap kolarskiego wyścigu Tour de France, prowadzący z Aigurande do stacji narciarskiej Super Besse (195,5 km). Nowym liderem został piąty na mecie kolarz z Luksemburga Kim Kirchen (Team Columbia), zwycięzca Tour de Pologne z 2005 roku. Przejął on żółtą koszulkę lidera od Niemca Stefana Schumachera (Gerolsteiner), który triumfował w TdP rok później.

Na mecie pierwszego z etapów kończących się podjazdem 24-letni Ricco wyprzedził Hiszpana Alejandro Valverde, Australijczyka Cadela Evansa oraz zawodników z Luksemburga - Franka Schlecka i Kima Kirchena. Jadący w żółtej koszulce lidera Niemiec Stefan Schumacher upadł na ostatnim kilometrze i choć było to w tzw. strefie ochronnej, na mecie zaliczono mu czas grupki, w której jechał w momencie kraksy.

Z niewielką stratą do zwycięzcy przyjechał na metę w Super Besse jedyny Polak - Sylwester Szmyd z grupy Lampre. Pełniący rolę opiekuna dla lidera grupy Damiano Cunego polski kolarz na górskich odcinkach towarzyszy i w razie potrzeby pomaga swemu koledze, walczącemu o wysoką lokatę w klasyfikacji.

Przez wiele kilometrów na czele wyścigu znajdowała się trójka francuskich kolarzy z bardzo aktywnym Sylvainem Chavanelem (Cofidisu). Czołówka prowadziła z przewagą przekraczającą pięć minut, ale dystans topniał w miarę zbliżania się mety. Ostatni z uciekinierów Freddy Bichot (Agritubel) został doścignięty 14 km przed metą.

Losy zwycięstwa etapowego i żółtej koszulki rozstrzygnęły się na 11 kilometrowym podjeździe do mety. Bardzo aktywni byli w końcówce kolarze Caisse d'Epargne, pomagający Valverde, ale rywale nie dali się zgubić. Z czołowej grupy odpadł między innymi po krasie Niemiec Erik Zabel, a na 500 metrów przed metą, również po upadku, jadący w koszulce lidera Schumacher.

W końcówce Ricco wyprzedził wszystkich i wygrał etap, za nim linię mety przejechali Valverde i Evans. Frank Schleck był czwarty, Kim Kirchen uplasował się na piątym miejscu.

Brytyjczyk Mark Cavendish, który triumfował dzień wcześniej na piątym etapie, w czwartek przyjechał daleko za Włochem, tracąc do niego aż 17 minut 46 sekund.

Ricco, jeden z bohaterów tegorocznego Giro d'Italia (wygrał trzy etapy, w klasyfikacji generalnej był drugi), stoczył zaciętą i zwycięską walkę z Valverde, ale wielkim wygranym został Kim Kirchen zdobywając żółtą koszulkę. To drugi, po Schumacherze, lider tegorocznego Tour de France, który wielką międzynarodową karierę rozpoczynał od zwycięstwa w Tour de Pologne. Kirchen wygrał polski wyścig w 2005 roku, Schumacher triumfował rok później.

Czesław Lang, wicemistrz olimpijski w Moskwy (1980), od piętnastu lat organizujący nasz narodowy tour, może mieć powody do zadowolenia i osobistej satysfakcji. Oto kolarze, którzy triumfowali w latach 2005 i 2006 w Tour de Pologne, teraz na trasie Wielkiej Pętli w gronie najlepszych szosowców świata demonstrują swą klasę. I potwierdzają, że sukcesy sprzed dwóch i trzech lat nie były dziełem przypadku.

VI etap (Aigurande - Super Besse, 195,5 km) - wyniki

1. Riccardo Ricco (Włochy/Saunier Duval) - 4:57.52 h
2. Alejandro Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne) - strata 1 sekundy
3. Cadel Evans (Australia/Silence-Lotto) - ten sam czas
4. Frank Schleck (Luksemburg/CSC) - 4
5. Kim Kirchen (Luksemburg/Columbia) - ten sam czas
6. Roman Kreuziger (Czechy/Liquigas) - 7
7. Moises Duenas Nevado (Hiszpania/Barloworld)
8. Carlos Sastre (Hiszpania/CSC)
9. Denis Mienszow (Rosja/Rabobank)
10. Leonardo Piepoli (Włochy/Saunier Duval) - wszyscy ten sam czas
...
33. Sylwester Szmyd (Polska/Lampre) - strata 41 sekund


Klasyfikacja generalna po szóstym etapie - wyniki

1. Kim Kirchen (Luksemburg/Columbia) - 24:30.41 h
2. Cadel Evans (Australia/Silence-Lotto) - strata 6 sekund
3. Stefan Schumacher (Niemcy/Gerolsteiner) - 16
4. Christian Vande Velde (USA/Garmin-Chipotle) - 44
5. David Millar (W.Brytania/Garmin-Chipotle) - 47
6. Thomas Lovkvist (Szwecja/Columbia) - 54
7. Denis Mienszow (Rosja/Rabobank) - 1.03
8. Alejandro Valverde (Hiszpania/Caisse d'Epargne) - 1.12
9. Stijn Devolder (Belgia/Quick Step) - 1.21
10. Oscar Pereiro (Hiszpania/Caisse d'Epargne) - 1.21
...
73. Sylwester Szmyd (Polska/Lampre) - 11.02 min.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL