Jestes 41072061 gosciem na naszej stronie
Rafał Łukawski bohaterem
niedzielnych zawodów w Puszczykowie

Rafał Łukawski, rocznik 1971 - a zatem 38-letni masters, był bohaterem niedzielnych zawodów XC w Puszczykowie, rozgrywanych w ramach Pucharu Wielkopolski 2009. Wygrał on wyścig mastersów, w którym wystartowało aż 98 zawodników. W imprezie wzięło udział 293 kolarek i kolarzy górskich z całego kraju.

W sobotę w Puszczykowie padało po południu i przed wieczorem, nie dziwi zatem wcale, że organizatorzy pierwszej edycji Pucharu Wielkopolski 2009 (Wojciech Gogolewski i Jacek Wichłacz) mieli obawy, czy oby zbyt mało ludzi nie wystartuje w zawodach XC.

98 mastersów stanęło dziś na starcie w Puszczykowie.

W niedzielę było jednak chłodno, słonecznie, momentami - jak na ostatnie dni marca - nawet ciepło. W tej sytuacji do podpoznańskiego Puszczykowa przyjechało sporo zawodniczek i zawodników z całego kraju, między innymi z Warszawy, Gryfina, Żar, Mogilna.

Ozdobą zawodów były wyścigi mastersów i elity mężczyn. Tych pierwszych stanęło na starcie aż 98, w wieku od 30 do ponad 60 lat. Po sygnale sędziego głównego imprezy Wojciecha Jankowskiego ruszyło na trasę, 5 rund o długości 4,7 km każda, prawie stu pasjonatów MTB. Pierwszym prowadzącym był Paweł Bober z Poznania (Corratec Team), za nim podążyli w niewielkich odstępach: Rafał Łukawski, Mateusz Langowski i Zdzisław Baran.

Zwycięski Rafał Łukawski dojeżdża do mety.

W którymś momencie wyścigu na prowadzenie wyszedł Gerard Wlekły z Kościana, ale ostatecznie triumfował Rafał Łukawski.

– Cieszę się z sukcesu. To miło wygrać z dobrymi kolarzami i to na początek sezonu. Lubię pedałować, trenować w lesie - w kontakcie z przyrodą. W tym roku przejechałem około 4000 km i dzisiejsze zwycięstwo jest potwierdzeniem, że zimowych miesięcy nie przespałem - powiedział Rafał Łukawski.

Swą przygodę z MTB rozpoczął w 1996 roku podczas Mistrzostw Wielkopolski w Kolarstwie Górskim w Karpaczu. Wówczas mistrzem w kategorii elita został Paweł Kliński, drugie miejsce zajął Przemysław Siedziński. Rafał Łukawski wówczas przyjechał jako 12. zawodnik wśród 19. startujących.

Mateusz Langowski (513) zajął drugie miejsce, za nim o trzecie bój stoczyli Paweł Bober i Zdzisław Baran.

Ten wrześniowy wyścig 1996 roku w Karpaczu był powodem analiz i zastanowienia się, co zrobić, by w następnych latach odnosić sukcesy. Takie nadeszły, z których za największy zapewne można uznać tytuł mistrza Polski mastersów: było to w roku 2004 w Kielcach, gdzie wygrał z utytułowanym Dariuszem Bigosem.

Sympatyczny Rafał Łukawski reprezentuje Corratec Team Poznań, ale od 2000 roku zaangażowany jest w działalność Towarzystwa Animatorów Rekreacji i Sportu w Puszczykowie. W barwach klubu o nazwie Taris jeździ młodziutki Bartosz Zaworski, jak i doświadczony Jan Zozuliński.

I jeszcze jedno: Rafał Łukawski urodził się 27 marca 1971 roku, zatem dzisiejszy jego sukces w Puszczykowie jest najlepszym z możliwych - bo sportowym - prezentem na urodziny.

6. Kazimierz Maląg

Równie licznie i sportowo silnie obsadzony był wyścig elity mężczyn. Wystartowało 72 zawodników, którzy jechali sześć rund o długości 4,7 km. Przez większą cześć dystansu jechali obok siebie Krzysztof Maciejewski i Radek Lonka (obaj z Wrześni i obaj z tego samego klubu Corratec Team). Na finisz obaj dojechali razem, przy czym szybszy był Krzysztof przed Radkiem. Trzecie miejsce wywalczył Albert Fokt z Kalisza, przed długie lata najlepszy zawodnik MTB w Wielkopolsce.

Krzysztof Maciejewski (405) i Radek Lonka (401) na finiszowych metrach.

6. Grzegorz Tomczak, Września

Wyścig juniorów w ładnym stylu wygrał Oskar Pluciński z Konina. Drugi był Mateusz Kaczmarek, trzeci - Patryk Krause.

6. Szymon Mikler

Oskar Pluciński z Konina (z lewej) w pięknym stylu wygrał wyścig juniorów. Elżbieta Spławska też z Konina (z prawej) zajęła drugie miejsce w rywalizacji pań masters.

Najlepszą juniorką okazała się Weronika Rybarczyk z Poznania, reprezentantka Polski na ubiegłorocznych mistrzostwach świata w kolarstwie górskim we Włoszech (Dolomity - Valle de Sole) i zarazem podopieczna trenera kadry narodowej MTB Andrzeja Piątka.

6. Marlena Wawrzyniak

Katarzyna Ebert, rocznik 1981, przyjechała do Puszczykowa z Warszawy, by wygrać rywalizację pań na oczach swych rodziców. Drugie miejsce zajęła utytułowana Magdalena Hałajczak.

6. Patrycja Petroczko

Marek Cieślak jest trenerem Koźminianki Koźmin i przed kilkunastu laty odkrył talent Aleksandry Dawidowicz, olimpijki z Pekinu, gdzie w wyścigu MTB kobiet zajęła 10. miejsce. Do Puszczykowa dotarł z kilkuosobową grupą swych zawodników, z których najlepiej wypadł Rafał Stanisławski - wygrywając zdecydowanie rywalizację juniorów młodszych. W tym miejscu warto przypomnieć, że ten właśnie młody zawodnik przed rokiem w Puszczykowie zwyciężył w wyścigu superamatorów, zostawiając za sobą, między innymi, Czesława Langa i Janusza Kowalskiego - szosowego mistrza świata z Montrealu (rok 1974).

Katarzyna Ebert z Warszawy wygrała wyścig pań, którym statuetki wręczał starosta poznański Jan Grabkowski.

Obserwuję od lat Marka Cieślaka i jego pracę z młodzieżą. W tym roku dwoje jego podopiecznych Łucja Pietrzak (młodziczka) i Rafał Stanisławski zapewne dostarczą nie tylko swemu trenerowi wiele radości i miłych przeżyć.

Łucja Pietrzak w Puszczykowie wystartowała w kategorii juniorek i przegrała tylko z Weroniką Rybarczyk.

Jedenaście pań masters stanęło na starcie. Wygrała jazdę trzech rund Małgorzata Zellner z Poznania przed Elżbietą Spławską z Konina i Ewą Karpienią (Gryfino). Wśród pań masters II triumfowała Edyta Swat (Przeźmierowo), druga była Małgorzata Gołębiowska (Września), trzecia - Bogumiła Krzyżanek (Puszczykowo).

Mastersi z Warszawy oraz Zdzisław Baran (701) lubią się ścigać w Wielkopolsce.

W pozostałych wyścigach zwyciężali: dzieci do lat 10 - Miłosz Kasprzak (Jarocin), żak - Bartosz Zaworski (Września), młodziczka - Sofia Woelke (Jarocin), młodzik - Mateusz Opielewicz (Raszków).

Niedzielne zawody o Puchar Wielkopolski 2009 były zarazem mistrzostwami powiatu poznańskiego i mistrzostwami Puszczykowa w kolarstwie górskim. Na terenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Wielspin przy ulicy Wysokiej 8 dostrzec można było elementy promujące powiat 17 gmin - powiat poznański.

Lech Andrzejewski ze Skórzewa (drugi z lewej) wziął udział w wyścigu superamatora. Wiceburmistrz Puszczykowa Tomasz Zwoliński (drugi z prawej) i prezes firmy Wielspin - aktywny kolarz Jacek Wichłacz (z prawej) stanęli do pamiątkowej fotografii.

Panie Daria Kowalska-Tonder, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Joanna Michalska ze Starostwa Powiatowego przygotowały piękne statuetki i puchary dla najlepszych zawodniczek i zawodników, służyły także mapami powiatu poznańskiego.

Władzom powiatu poznańskiego należą się słowa podziękowania za pomoc w zorganizowaniu imprezy o wymiarze ogólnopolskim.

Na imprezie nie zabrakło Jana Grabkowskiego - starosty poznańskiego. Obserwował zawody i wręczał najlepszym i zarazem obiecującym młodym zawodnikom puchary i statuetki. Czterech najmłodszych uczestników imprezy - Sławomir Kasprzak (5 lat), Miłosz Kasprzak, Mateusz Miłoszewski i Jacek Opielewicz otrzymało z rąk starosty poznańskiego upominki.

Najlepszym zawodnikom Puszczykowa statuteki wręczał zastępca burmistrza Tomasz Zwoliński.

Prawie trzystu startujących, dokładnie 293., sportowy wymiar imprezy, tłumny udział kibiców, wszystko to sprawiło, że inauguracja sezonu MTB w Wielkopolsce wypadła na medal.

Starosta poznański Jan Grabkowski i najmłodsi uczestnicy rowerowych zmagań w Puszczykowie.