Jestes 41076015 gosciem na naszej stronie
Marek Konwa zwyciężył w Chodzieży

Trzecia edycja Pucharu Wielkopolski 2009

W niedzielę w Chodzieży odbyły się zawody kolarzy górskich w ramach Pucharu Wielkopolski 2009. W wyścigu elity zwyciężył jeden z najbardziej obiecujących zawodników młodego pokolenia Marek Konwa z Zielonej Góry (Team Utensilnord). Wielkiego pecha miała natomiast juniorka Weronika Rybarczyk z Poznania (UKS Trójka Jarocin), której problemy z rowerem odebrały nie tylko pierwsze miejsce...

Prawie czterdziestu zawodników elity postanowiło się ścigać w chodzieskim Parku 3 Maja nad Jeziorem Strzeleckim. Mieli oni do pokonania siedem rund o długości 3900 metrów każda. Wielkość przewyższenia na jednej rundzie wyniosła ponad 100 metrów.

Audemars Piguet Replica

Uradowany Marek Konwa (Team Utensilnord) na mecie.

Od startu na prowadzenie wyszedł Radosław Lonka (Corratec Team Poznań), za nim jechał Marek Konwa. Dwójka ta uzyskała na pierwszych dwóch okrążęniach sporą przewagę nad resztą zawodników i systematycznie ją powiększała. Po półmetku Marek Konwa przyspieszył i oderwał się od Radka Lonki, ale na ostatnich dwóch rundach wrześnianin zdołał zmniejszyć dzielącą go różnicę do orlika z Zielonej Góry.

Na mecie sędziowie zmierzyli czas Markowi Konwie: 1 godzina 8 minut 28 sekund. Radek Lonka był drugi - 1:08:51. Trzecie miejsce zajął Paweł Król (Warszawski Klub Kolarski) - 1:11:30.

6. Sebastian Swat (S.W.A.T.-SMYK Team) - 1:13:21

Marek Konwa ma 19 lat, ukończył je 11 marca tego roku, mieszka w Zielonej Górze, gdzie w tym roku zdaje maturę. Od lat trenuje kolarstwo i odnosi sukcesy. Podopieczny trenera Kazimierza Prokopyszyna wygrał w tym roku już dwa razy zawody młodzieżowców w Lang Team Grand Prix MTB: 18 kwietnia w Szczawnie Zdroju i 16 maja na Łysej Górze pod Bielawą.

– Przyjechałem do Chodzieży, by pościgać się w silnej stawce zawodników, z których niektórzy także rywalizują z zawodach XC Czesława Langa, jak Radek Lonka i Paweł Król. Cieszy sukces i dobra forma przed zawodami w Nałęczowie w najbliższą sobotę. Maturę mam już prawie zdaną, myślę o studiach i lipcowych mistrzostwach Europy, na których chciałbym wystartować i dobrze wypaść - powiedział Marek Konwa.

Wyścig juniorów wygrał Arkadiusz Nowacki (LKS Drogowiec Złotów), który na mecie po sześciu rundach był o sekundę szybszy od Patryka Krause (UKS Sportowiec Piła). Trzecie miejsce zajął Patryk Powałowski (Taris Puszczykowo).

W Chodzieży wystartowało 45 mastersów. Jechali oni sześć rund. Od początku prowadził Mateusz Langowski (Gorzów Wielkopolski), za nim jechali Roman Kołodziejczyk (Chodzież) i Rafał Łukawski (Poznań). W połowie dystansu na prowadzenie wyszedł Rafał Łukawski i nie oddał go do końca. Na ostatnich metrach zaciętą walkę o drugie miejsce stoczyli M. Langowski i R. Kołodziejczyk. Wygrał chodzieżanin.

6. Adam Bernaciak

Najbardziej przejętymi zawodnikami były najmłodsze dzieci. 9-letni Miłosz Kasprzak oraz 6-latkowie Piotr Dróbka i Jakub Burdelski zmagali się z dystansem prawie dwóch kilometrów. I dzielnie go pokonali, choć namęczyli się okrutnie. Podobnie, jak ojcowie - towarzyszący biegiem najmłodszym na trasie.

Wielkiego pecha miała Weronika Rybarczyk, juniorka z Poznania (reprezentuje UKS Trójkę Jarocin), która prowadziła od startu, ale później miała problemy z rowerem - z łańcuchem. I to aż dwukrotnie. W maju maturzystka z VIII LO w Poznaniu wygrała zawody w Jeleniej Górze (Maja Włoszczowska MTB Race), w Złotowie (Mistrzostwa Wielkopolski) oraz Lang Team Grand Prix MTB w Bielawie. W Chodzieży po uporaniu się z kłopotami technicznymi goniła zawzięcie rywalki, ale ostatecznie zajęła czwarte miejsce na pięć startujących zawodniczek.

Juniorki, 3X3900 metrów - wyniki

1. Joanna Teofilak - 00:41:35 h
2. Zuzanna Madaj - 00:45:52
3. Paulina Kapczyńska - 00:47:43
4. Weronika Rybarczyk - 00:48:03
5. Daria Siwek - 01:00:31

W pozostałych kategoriach zwyciężali: junior młodszy - Michał Kowalczyk, młodzik - Borys Korczyński, żak - Bartosz Zaworski, kobiety - Aleksandra Łatanik, kobiety masters - Ewa Karpienia, młodziczki - Julita Jagodzińska.

Poziom sportowy imprezy był wysoki. Pucharów i medali nie zabrakło dla najlepszych, które pracowicie wręczał wiceburmistrz Chodzieży Piotr Witkowski - wielki pasjonat MTB, uczestnik maratonów Czesława Lang i Skandii. Imprezę wzorowo zorganizowali: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chodzieży oraz ognisko TKKF "Pałuki" z Wągrowca.

Zawody w Chodzieży były trzecimi z kolei (po Puszczykowie - 29 marca i Złotowie - 10 maja) w tegorocznym cyklu Pucharu Wielkopolski MTB 2009. Następna impreza - 14 czerwca w Turku.

I jeszcze jedno: i Marek Konwa, i Radek Lonka, i Paweł Król, i Piotr Witkowski, i Weronika Rybarczyk, jak również i autor tej strony w chodzieskim Parku 3 Maja wiele mówili o dwóch imprezach w nadchodzącym tygodniu: o zawodach XC i Skandia Maraton Lang Team, które odbędą się w dniach 30 i 31 maja w pięknym Nałęczowie.