R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41335876 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Nie tylko Weronika Rybarczyk
w roli głównej

 

Piąta edycja Pucharu Wielkopolski 2009 w Jarocinie

Weronika Rybarczyk wygrała w niedzielę rywalizację juniorek podczas zawodów MTB, które - w ramach Pucharu Wielkopolski 2009 - odbyły się w Jarocinie. Tegoroczna mistrzyni Polski w tej kategorii wiekowej była poza zasięgiem rywalek i w ładnym stylu odniosła kolejny swój sukces.

Cóż, rok 2009 układa się prawie idealnie dla Weroniki Rybarczyk. W tegorocznych zawodach XC organizowanych przez Czesława Langa (Szczawno Zdrój - 18 kwietnia, Bielawa - 16 maja, Nałęczów - 30 maja, Gdańsk - 6 czerwca) poznanianka, startująca w barwach UKS Trójka Jarocin, odniosła duży sukces, zwyciężając w klasyfikacji generalnej. Jakby tego było mało, w lipcu w Kielcach zdobyła tytuł mistrzyni Polski w kolarstwie górskim.


Weronika Rybarczyk z rodzicami i siostrą.

Weronika Rybarczyk w tym roku zdała maturę w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. I dostała się bez problemu na największą uczelnię Grodu Przemysła - UAM, gdzie od października studiować będzie biotechnologię.

W roku 2009, w którym przyszło jej łączyć naukę ze sportem, dostąpiła także godności reprezentowania barw narodowych w Holandii, gdzie w lipcu odbyły się mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim. Zajęła dwunaste miejsce, choć miała nadzieję na wyższą pozycję.


Dziewięcioro najmłodszych przed startem. Dwulatek Maciej Sawada (nr 458 ) pierwszy z lewej.

Dziś w Jarocinie Weronika Rybarczyk wystartowała w koszulce mistrzyni Polski i od startu do mety, cztery rundy o długości 3 km każda, zdecydowanie prowadziła, z każdym okrążeniem powiększając przewagę. I wygrywając rywalizację w czasie 51 minut 26 sekund. Joanna Owczynników (UKS Trójka Jarocin) była druga - 59:24 h, trzecia - Joanna Teofilak z Piły - 1:05:37 h.

Weronika Rybarczyk nie była jedyną bohaterką niedzielnych zawodów w Jarocinie. Jak na sierpniowy czas, koniec wakacji, zawodnicy dopisali i to we wszystkich kategoriach wiekowych.

Najliczniej, 28 zawodników, obsadzony byl wyścig mastersów. Na sześciu rundach najlepszy okazał się Piotr Grodzicki z Warszawy przez Dariuszem Petroczko ze Śremu i Bartłomiejem Lewandowskim (też z Warszawy).

Kiedy na starcie stanęło 23 kolarzy elity, kibice zadawali sobie pytanie, kto wygra ten wyścig: Radek Lonka z Wrześni czy Albert Fokt z Kalisza? Od startu prowadził zawodnik z Wrześni, kaliszanin jechał na drugiej pozycji, ale w drugiej połowie dystansu Foktowi popsuła się przerzutka i w tej sytuacji zszedł on z trasy.


Początek wyścigu elity. Albert Fokt (426) i Radek Lonka (401) jadą obok siebie.

Lonka wygrał i osiem rund po 3 km każda pokonał w czasie 1 godzina 16 minut 11 sekund. Drugi był Michał Putz z Powidza (1:20:59 h), trzeci Grzegorz Kocik z Poznania (1:22:48).

Spośród jedenastu juniorów najszybszy był Mateusz Kaczmarek z Jarocina przed Patrykiem Gogolewskim z Wągrowca i Patrykiem Powałowskim ze Swarzędza.

Wyścig pań wygrała Patrycja Petroczko (Śrem), kobiet masters - Edyta Swat (Poznań), młodziczek - Marlena Wawrzyniak (Koźminek).

Z trzynastu juniorów młodszych najlepiej spisał się Michał Kowalczyk ze Swarzędza (Taris Puszczykowo), wyścig młodzików wygrał Tobiasz Tutkalik z Leszna, w żakach triumfował Dawid Łączkiewicz (Koźminek).

Jako pierwsze na starcie stanęły najmłodsze dzieci, które miały do pokonania dystans 200 metrów. Dwulatek Maciej Sawada na swym rowerku nie pedałował, tylko szedł do mety. Otrzymał gromkie brawa od licznie zgromadzonych widzów, także przedstawicieli władz Jarocina i powiatu jarocińskiego. Łącznie wystartowało aż 22 przedszkolaków i dzieci do lat dziesięciu.

Zawody MTB odbyły się w Jarocinie już po raz jedenasty, co przypomniał i podkreślił Romauald Gruchalski - prezes UKS Trójka Jarocin. Była to znakomita okazja, by przypomnieć, że właśnie tu na ulicy Sudeckiej i w okolicznych lasach przed laty swą przygodę z rowerem górskim i MTB rozpoczynał Maciej Paterski, obecnie wielce obiecujący zawodnik polskiego kolarstwa szosowego.


Mastersi przed startem. W Jarocinie ścigało się 28 panów po trzydziestym roku życia.

Maciej Paterski już dwa razy startował w mistrzostwach świata w kategorii orlik (2007 - Stuttgart, 2008 - Varese), w dniach 2-8 sierpnia 2009 jechał w 66. edycji Tour de Pologne w reprezentacji Polski i bardzo dzielnie się spisał. Teraz podpisał kontrakt stażowy z Liquigasem, co może otworzyć mu w niedalekiej przyszłości drogę do jazdy w ekipie Pro Tour.


Dzielne trzy panie masters: Ewa Jackowska (od lewej), Edyta Swat i Kinga Zozulińska oraz organizatorzy imprezy - Szymon Gruchalski (z lewej) i Romuald Gruchalski.

Puchary, statuetki, dyplomy, nagrody dla najlepszych, zawody w słońcu, które obserwował Zbigniew Piątek, trener narodowej reprezentacji szosowych orlików, otóż to wszystko sprawiło, że piąta edycja Pucharu Wielkopolski 2009 wypadła na medal.

Trójka panów - Romuald Gruchalski, Szymon Gruchalski (trener UKS Trójka Jarocin) i Wojciech Gogolewski (prezes ogniska TKKF "Pałuki" z Wągrowca) - postarała się bardzo, by zawody MTB się udały, a uczestniczyli w nich w liczbie 147 zawodnicy  - poza Wielkopolanami - z różnych części kraju (Warszawa, Czaplinek, Międzyrzecz, Tomaszów Mazowiecki, Zator).
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL