R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40508412 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Zwycięskie wyścigi rodziny Swatów

 

Udane zawody XC w Złotowie

W niedzielę w Złotowie odbyła się trzecia edycja zawodów w kolarstwie górskim o Puchar Wielkopolski - Thule Cup 2010. W imprezie o charakterze międzynarodowym w głównych wyścigach triumfowali: Radosław Tecław - elita mężczyzn, Adam Ostrowski - mastersi, Sylwester Swat - junior, Marcin Rutkowski - junior młodszy, Joanna Teofilak - kobiety.


Najlepsi mastersi złotowskiej imprezy (od lewej): Bartłomiej Lewandowski, Adam Ostrowski, Marcin Wichłacz, za Piotra Nowackiego miejsce zajął Rafał Przybylski, za męża Dariusza Petroczko żona Patrycja, Andrzej Kiejnowski i Jan Zozuliński. Pierwszy z lewej Mariusz Walter, prezes LKS Drogowiec Złotów.

W niedzielę 9 maja w Złotowie pogoda wręcz zachęcała do ścigania się na rowerach górskich i z tej możliwości i okazji skorzystało grubo ponad sto osób. Niektóre z nich na miejsce startu, do pięknego parku miejskiego przy amfiteatru, musiały pokonać aż kilkaset kilometrów.

Jednym z nich był Adam Ostrowski z Warszawy. Masters ze stolicy od ładnych już kilku lat przyjeżdża na zawody XC do Wielkopolski. W większości z nich przyjeżdża w czołówce. Wczoraj, 9 maja 2010, pan Adam świętował na Ziemi Złotowskiej swój wielki sukces.

Wystartowało dokładnie czterdziestu panów po trzydziestym roku życia. Ruszali w trasę nieopodal amfiteatru i Jeziora Miejskiego. Po krótkiej rundzie rozjazdowej mieli oni do pokonania siedem rund, każda o długości około 3 kilometrów.

Adam Ostrowski (503 - 1976) prowadził od początku, za nim początkowo na drugim miejscu jechał Piotr Nowacki z Piły (511 - 1971), za nim Barłomiej Lewandowski z Warszawy (508 - 1977). Był to bardzo piękny wyścig, w którym znów, jak przed sześcioma dniami w Gnieźnie (3 maja), triumfowali reprezentanci stolicy.


Ostatnie chwile przed startem mastersów: Piotr Nowacki (511), Bartłomiej Lewandowski (508) i Adam Ostrowski (503).

– Wygrałem w Złotowie. Bardzo się cieszę. Przyjeżdżam od wielu lat na zawody XC w Wielkopolsce, po raz ostatni wygrałem tu w 2006 roku - powiedział Adam Ostrowski, który - jeśli dobrze pamiętam, był pierwszym reprezentantem Warszawy w naszych wielkopolskich wyścigach kolarzy górskich.

Mastersi open - bez podziału na kategorie

1. Adam Ostrowski - Warszawa
2. Bartłomiej Lewandowski - Warszawa
3. Marcin Wichłacz - Poznań
4. Piotr Nowacki - Piła
5. Dariusz Petroczko -  Śrem
6. Andrzej Kiejnowski - Radomin
7. Sławomir Dereszkiewicz - Złotów
8. Maciej Kubicz - Tomaszów Mazowiecki
9. Jan Zozuliński - Poznań
10. Zbigniew Betscher - Złotów

Masters I (30-39 lat)

1. Adam Ostrowski - Warszawa
2. Bartłomiej Lewandowski - Warszawa
3. Marcin Wichłacz - Poznań
4. Piotr Nowacki - Piła
5. Dariusz Petroczko - Śrem
6. Andrzej Kiejnowski - Radomin

Masters II (40-49 lat)

1. Jacek Swat - Poznań
2. Wit Łańcucki - Lipka
3. Kazimierz Bakalarski - Konin
4. Andrzej Jackowski - Stara Łubianka
5. Andrzej Zaworski - Środa Wielkopolska
6. Przemysław Wojt - Poznań
 

Masters III (50-55 lat)

1. Jan Zozuliński - Poznań
2. Janusz Przybysz - Koło
3. Andrzej Filipek - Września
4. Krzysztof Torzyński - Międzyrzecz
5. Ryszard Bróździński - Poznań
6. Andrzej Karłowicz - Złotów

Masters IV (56 lat i więcej)

1. Zbigniew Betscher - Złotów
2. Grzegorz Napierała - Bolechówko
3. Jacek Wichłacz - Poznań
4. Wojciech Przybylski - Września
5. Jan Biela
6. Andrzej Bernaciak - Piła

Zadowolony był również zdobywca drugiego miejsca w wyścigu mastersów - Bartłomiej Lewandowski z Warszawy jest adwokatem, od pięciu lat ściga się na rowerach i czyni to wyśmienicie. Dziś był drugi w Złotowie, był także drugi sześć dni temu w Gnieźnie. Pan mecenas ma rower górski z górnej półki, ma także świadomość, że trzeba trenować i ćwiczyć, by mieć wyniki.


Najlepsi zawodnicy kategorii elita i rodzina państwa Swatów w komplecie.

Poznaniak Marcin Wichłacz (529 - 1979) był trzeci i myślę, że ten wynik uzna za sukces. Piotr Nowacki był czwarty (dziś obchodził 39. urodziny i jego podopieczni z Piły zaśpiewali mu sympatyczne "Sto lat"), za nim uplasował się Dariusz Petroczko (502 - 1972) ze Śremu, szósty był Andrzej Kiejnowski (528 - 1977) z Radomina.

Bohaterami imprezy w Złotowie, to nie ulega wątpliwości, była rodzina państwa Swatów z Poznania - Przeźmierowa. Pani Edyta jest lekarzem i wygrała rywalizację w kategorii masters II, jej mąż Jacek (także lekarz) wygrał wyścig masterów w kategorii MII (1960-1969), zaś ich młodszy syn Sylwester triumfował wśród juniorów. Trzy razy przedstawieciele rodziny Swat stawali na najwyższym miejscu podium, zaś Sebastian Swat (starszy syn) zajął trzecie miejsce w prestiżowej rywalizacji elity.


Najmłodsze dzieci przed swym wyścigiem.

Mastersi z Warszawy, rodzina państwa Swatów i dwanaścioro najmłodszych dzieci do lat dziesięciu - dla każdego było dziś miejsce, by rywalizować, ścigać się, uczestniczyć w imprezie, która zapadnie w pamięć wielu ludziom.

Zbigniew Betscher (1948) ze Złotowa dziś sprawił sobie wielką radość. W wyścigu najstarszych mastersów wygrał zdecydowanie, ale w otwartej klasyfikacji open, bez podziału na kategorie wiekowe, zajął dziesiąte miejsce.


Złotowianin Zbigniew Betscher wygrał rywalizację mastersów w kategorii 56 lat i więcej. Z lewej starosta złotowski Mirosław Jaskólski, z prawej prezes LKS Drogowiec Złotów Mariusz Walter.

Przed laty złotowianin, były kolarz szosowy, przyszedł na zawody XC jako kibic. Podpatrywał pasjonatów MTB, pytał o rower górski i deklarował, że być może, że być może ... wystartuje.

Zbigniew Betscher jechał w niedzielę jak natchniony na swej Ziemi Złotowskiej. I był dla starosty złotowskiego Mirosława Jaskólskiego, kibiców ze Złotowa i okolic - bohaterem. Znalazł się w pierwszej dziesiątce.

Każdy wyścig - inni bohaterowie, niezmiennie duże emocje. Takich też przysporzyły dzieci - w liczbie dwnaścioro, które rozpoczęły niedzielną imprezę w blasku słońca, rodzicielskich emocji i sympatii całej społeczności MTB, która dziś była obecna w Złotowie.

Jako pierwsze stanęły na starcie dzieci. Te najmłodsze - do lat sześciu. Miały do przejechania około 200 metrów. Otaczał je tłum rodziców. Najszybciej pedałował Marcin Miłoszewski (2004 - Gryfino), za nim jazdę kończył Dominik Urbański (2004), na dwóch kolejnych miejscach uplasowali się Hubert Nowakowski i Marcin Manikowski - obaj z rocznika 2005. 


Dzieci do lat dziesięciu miały do przejechania dystans około kilometra.

Dzieci do lat dziesięciu (7-10) miały dłuższy dystans do przejechania, prawie kilometr. Najdzielniej ową sportową rywalizację wykonał Radosław Bieliński (Grupa Rowerowa Lipka) przed Kacprem Gęsickim i Mateuszem Głogowskim. Kolejne miejsca zajęli: Dawid Maziarski, Kornelia Rembecka, Maksymilian Manikowski, Dominik Pejaz i Nina Nowakowska.

Wyścig młodzików był popisem Dawida Wieczorkiewicza (UKS Sportowiec Piła), który dwie rundy (około 6 km) przejechał w 18 minut 54 sekundy. Pilanin, rocznik 1996, wygrał w tym roku wszystkie trzy edycje Pucharu Wielkopolski 2010 w kolarstwie górskim: w Puszczykowie, w Gnieźnie i w Złotowie właśnie. Drugiego na mecie Bartosza Zaworskiego z Wrześni (Taris Sevroll Puszczykowo) wyprzedził o 5 sekund. Trzeci był Karol Grelewski (LKS Drogowiec Złotów) - czas 19 minut 7 sekund. W tej kategorii ścigało się 21 zawodników.


Starosta złotowski Mirosław Jaskólski był starterem dwóch wyścigów: elity mężczyzn (na zdjęciu) i juniorów.

Eryk Ostrowski (KS Techpak Września) zdecydowanie wygrał rywalizację żaków. Drugi był Mateusz Misiurny (UKS Sportowiec Piła), trzeci Kamil Majchrzak (UKS Sportowiec Piła). Wyścig młodziczek wygrała Sandra Kapczyńska (UKS Sportowiec Piła), z czwórki żaczek najszybsza była Anna Płatek (Real KS 64-STO Leszno).

Bardzo interesujący był wyścig juniorów młodszych. Startowało 23 zawodników. Od startu najmocniej pociągnął do przodu Marcin Rutkowski z Chełmna, ale za nim w niewielkim odstepie jechali Piotr Tomaczak z Wrześni i Wojciech Wilgus ze Złotowa. I w takiej też kolejności ukończyli rywalizację.

Startowały tylko dwie juniorki. Wygrała Wiktoria Magnucka (UKS Sportowiec Piła) przed koleżanką klubową Pauliną Kapczyńską.


Joanna Teofilak z Piły wygrała wyścig kobiet.

Ścigało się pięć kobiet. Wygrała Joanna Teofilak (UKS Sportowiec Piła) przed Joanną Wąsiel (Poznań) i Patrycją Petroczko (Śrem). Wśród pań masters II (1969 i starsze) triumfowała Edyta Swat z Poznania przed Ewą Karpienią ze Szczecina, Julitą Werner (Gryfino) i Kingą Zozulińską (Poznań).

Wyścig elity, jak przed kilkoma dniami w Gnieźnie, zakończył się zwycięstwem 22-letniego Radosława Tecława z Bydgoszczy (reprezentuje Corratec Team Poznan). Dzień wcześniej wygrał maraton na dystansie Giga w swej kategorii wiekowej w Zdzieszowicach-Gorcach, w niedzielę był w doskonałej formie i dziewięć rund pokonał w czasie jednej godziny 7 minut 8 sekund. Drugi był Radosław Lonka z Wrześni (też Corratec Team), trzeci Sebastian Swat z Poznania. W tej kategorii rywalizowało 21 zawodników. Na brawa zasłużył 25-letni Adrian Korbanek ze Złotowa, który pierwszy raz wystartował w zawodach XC i je ukończył na 20. miejscu, choć dwa razy był dublowany. Jego radość była duża.

Elita mężczyzn - wyniki

1. Radosław Tecław, Bydgoszcz - 1:07:08
2. Radosław Lonka, Września - 1:08:11
3. Sebastian Swat, Poznań - 1:09:27
4. Zbigniew Górski, Laskowice - 1:10:19
5. Michał Górniak, Piła - 1:10:31
6. Andrzej Figaj, Mogilno - 1:11:16
7. Borys Góral, Piła - 1:11:57
8. Piotr Antkowiak, Wałcz - 1:12:25
9. Władimir Łoginow, Kaliningrad - 1:12:48
10. Przemysław Filipek, Września - 1:13:40

Wyniki tej dziesiątki są ilustracją poziomu ścigania się zawodników elity w Pucharze Wielkopolski 2010. Nie ma się czego wstydzić, gdyż ci zawodnicy stają także na podium w innych imprezach i zawodach XC i MTB, o wymiarze ogólnopolskim, jak choćby Skandia Maraton Lang Team.

Do Bielawy, na drugą edycję Skandia Maraton Lang Team, w najbliższą niedzielę (16 maja) wybiera się właśnie Radosław Tecław. W Chodzieży na najdłuższym dystansie (Grand Fondo) był drugi, za Robertem Banachem (Mróz Active Jet), ale w Górach Sowich chce powalczyć o najwyższe miejsce na podium.

Juniorów w Złotowie było czternastu. Wygrał Sylwester Swat (Poznań) przed Radosławem Zaworskim (Agro Team Środa Wielkopolska) i Konradem Krzyżankiem (Taris Sevroll Puszczykowo). 

Udane zawody wspólnie zorganizowali LKS Drogowiec Złotów oraz ognisko TKKF "Pałuki" z Wągrowca, zaś niezbędnej pomocy udzieliło Starostwo Powiatowe w Złotowie.  

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL