R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41071061 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Piękny wieczór w Murowanej Goślinie

 

Wielkopolscy kolarze górscy nie zawiedli

Murowana Goślina już po raz trzeci gościła pasjonatów kolarstwa górskiego na uroczystej Gali Rowerowej. To był piękny wieczór, przede wszystkim dla tych, którzy w sezonie 2010 triumfowali w wielkopolskich maratonach MTB, jak i dla najlepszych mastersów - startujących w Thule Cup 2010. Gospodarzem spotkania był Tomasz Łęcki - burmistrz Murowanej Gośliny.

Trochę historii. Przed rokiem, w marcu, odbyła się taka pierwsza Gala Rowerowa: w Gimnazjum nr 1 przy ulicy Mściszewskiej 10. Wzięli w niej udział licznie pasjonaci kolarstwa górskiego z całej Wielkopolski, samorządowcy oraz gospodarze Murowanej Gośliny - z jej burmistrzem Tomaszem Łęckim na czele.


Aleksander Dehmel (od lewej), Ryszard Bróździński, Anna OLszańska, Sylwester Swat, Sebastian Swat, Jacek Swat, Edyta Swat, Karolina Dopierała, Piotr Nowacki - oni triumfowali w całorocznej klasyfikacji cyklu MBikeCross Maraton Wielkpolska 2010. Z mikrofonami w ręku organizatorzy Gali Rowerowej - Wojciech Gogolewski (z lewej) i Arkadiusz Bednarek.

Jesienią 2009 w tym samym miejscu znów spotkali się amatorzy MTB, samorządowcy i władze Murowanej Gośliny. Gościem specjalnym był Andrzej Kaiser - znakomity kolarz górski, który w tymże 2009 roku wygrał wszystkie siedem edycji Skandia Maraton Lang Team na dystansie Grand Fondo: na najdłuższym dystansie. Uczestniczył w niej także Dariusz Wojciechowski, przed laty kolarz szosowy grupy Mróz, mistrz Polski w wyścigu ze startu wspólnego w 1996 roku. Był także Grzegorz Golonko, jeden z największych organizatorów maratonów MTB w Polsce, który w 2006 roku po raz pierwszy zorganizował wielką imprezę kolarstwa górskiego w Murowanej Goślinie.

Piątek 29 października 2010 zapisuje się jako dzień trzeciej Gali Rowerowej w Murowanej Goślinie. Zjawiła się na niej cała Wielkopolska MTB - Koło, Konin, Piła, Środa Wielkopolska, Września, Gniezno, Puszczykowo, Swarzędz, Wieleń nad Notecią i oczywiście Poznań i jego okolice. Spoza regionu - Czaplinek (Jan Dymecki), Gorzów Wielkopolski (Mateusz Łangowski), Brzoza Bydgoska (Joanna i Adam Gackowscy). Jak przed rokiem, gościem specjalnym był znów Andrzej Kaiser z Bytowa.

Wojciech Gogolewski. Każdy kto w Wiellkopolsce jeździ na rowerze górskim i ściga się w zawodach XC oraz maratonach MTB, zna Pana Wojtka. Prezesa ogniska TKKF "Pałuki" z Wągrowca i zarazem głównego organizatora imprez kolarstwa górskiego w naszym regionie.


Murowana Goślina od pięciu lat, za sprawą burmistrza Tomasza Łęckiego, organizuje ogólnopolskie maratony MTB. Kolejny, już szósty, odbędzie się 10 kwietnia 2011 roku.

W tym roku Wojciech Gogolewski ze swą ekipą zorganizował dziewięć edycji Pucharu Wielkopolski - Thule Cup 2010, czyli zawodów XC. I po raz pierwszy zabrał się za przeprowadzenie cyklu MBikeCross Maraton Wielkopolska 2010: imprezy odbyły się kolejno w Gnieźnie, Połczynie-Zdroju, Suchym Lesie, Osiecznej i Puszczy Zielonka.

Nagrodzone panie. Miałem w piątek przyjemność współprowadzić (Wojciech Gogolewski i Arkadiusz Bednarek - główni moderatorzy) z mikrofonem w ręku Galę Rowerową w Murowanej Goślinie.

Jako pierwsze nagrodzone zostały panie z kategorii K4. Triumfowała Edyta Swat (1976,05 pkt.) z Przeźmierowa, lekarka - alergolog, która wzięła udział w czterech maratonach (Połczyn-Zdrój, Suchy Las, Osieczna i Puszcza Zielonka) i w tych trzech ostatnich triumfowała. Drugie miejsce wywalczyła Małgorzata Gogolewska (Wągrowiec) przed Małgorzatą Gołębiewską (Września). Na miejscach od 4 do 6 uplasowały się: 4. Kinga Skrok-Zozulińska (Poznań), 5. Ewa Karpienia (Szczecin), 6. Maria Sokalska (Murowana Goślina).

W kategorii K3 wygrała Karolina Dopierała (1800,00 pkt.) z Poznania, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Grodzie Przemysła, która podobnie jak Edyta Swat, startowała w czterech maratonach i w trzech ostatnich zwyciężyła (Suchy Las, Osieczna, Puszcza Zielonka). Na drugim miejscu uplasowała się Joanna Gackowska z Brzozy Bydgoskiej, która uczestniczyła w czterech z pięciu maratonów. Magdalena Hałajczak z Poznania (Shimano Polska), triumfatorka tegorocznego cyklu Skandia Maraton Lang Team na dystansie Grand Fondo, wygrała dwie wielkopolskie edycje (Gniezno i Połczyn-Zdrój), zdobyła 1000,00 punktów i zajęła piąte miejsce.

Monika Cegła (1395,53 pkt.) z Raszkowa triumfowała w kategorii K2 przed poznaniankami - Beatą Tomczak i Weroniką Rybarczyk. W K1 najlepszą okazała się Anna Olszańska (1076,68 pkt.) ze Środy Wielkopolskiej przed Katarzyną Niedzielską z Poznania i Agatą Drozdek z Nowej Soli.

Najstarsi maratończycy. Klasą dla siebie w kategorii M6 był Aleksander Dehmel (1991,33 pkt.) ze Złotoryjska pod Murowaną Gośliną. 62-latek, były wioślarz i triathlonista, były mieszkaniec Poznania, startował w czterech edycjach (Połczyn-Zdrój, Suchy Las, Osieczna i Puszcza Zielonka) i wszystkie je wygrał. Drugie miejsce wywalczył Andrzej Mroczkowski z Poznania, na miejscach od 3 do 6 uplasowali się poznaniacy - 3. Kazimierz Gogolewski, 4. Andrzej Kaczmarek, 5. Tadeusz Kaczmarek, 6. Wiesław Wiącek.

W tym miejscu warto przypominieć, że Andrzej Kaczmarek to świetny w latach siedemdziesiątych kolarz szosowy - startował w Wyścigu Pokoju trzy razy, zaś Kazimierz Gogolewski zwyciężył w klasyfikacji generalnej M6 w Skandia Maraton Lang Team 2010 na dystansie Mini.

Mistrz humoru najlepszy w M5. Ryszard Bróździński z Poznania uwielbia jazdę na rowerze. Najczęściej na trasie Rusałka - Strzeszynek i z powrotem. Znany z poczucia humoru i krochochwilnego podejścia do życia pasjonat MTB zdobył 1763,14 punktów i wyprzedził nieznacznie swego przyjaciela Grzegorza Napierałę (1759,58 pkt.) z Bolechówka. Obaj panowie znają się, jak mało kto, na budownictwie i okazali się lepsi od lekarza rodzinnego Wojciecha Przybylskiego z Wrześni. Za nimi uplasowali się: 4. Jerzy Kaźmierczak ze Swarzędza, 5. Zdzisław Obiegała z Poznania, 6. Franciszek Kubica z Konina.

Mąż nie gorszy od żony. Edyta Swat wygrała w klasyfikacji K4, jej mąż (lekarz ginekolog) Jacek Swat (1825,02 pkt.) okazał się najlepszy w kategorii M4. Na drugim miejscu uplasował się Kazimierz Bakalarski z Konina, na trzecim Paweł Kosmowski z Szamotuł, na czwartym - Andrzej Dondajewski z Poznania, na piątym - Przemysław Kozłowski z Murowanej Gośliny, na szóstym - Tomasz Urbanowicz z Miłosławia.

Brawo dla trenera z Piły. W kategorii M3 triumfował Piotr Nowacki (1954,65 pkt.) z Piły. Pasjonat MTB jest zarazem trenerem i wychowawcą dla młodych ludzi w UKS Sportowiec Piła. Dobry duch dla młodych ludzi z miasta nad Gwdą, rocznik 1971, wygrał z Tomaszem Dopierałą z Poznania (drugie miejsce) i Michałem Szukalskim z Poznania (trzecie miejsce).

Trzecie zwycięstwo Swatów. Sebastian Swat, rocznik 1990, od 1 października studiuje na I roku Wydziału Lekarskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Najstarszy syn Edyty i Jacka Swatów poszedł śladami rodziców i wygrał w kategorii M2, gromadząc w czterech edycjach 1886,31 punktów. Mateusz Rybczyński z Poznania był drugi (1808,74 pkt.), Mateusz Nowicki (AGRO Team Środa Wlkp.) - trzecie miejsce.

M1, czyli najmłodsi. Sylwester Swat jest uczniem renomowanego Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 17-latek z Przeźmierowa uwielbia matematykę i rozwiązywanie problemów z tej dziedziny wiedzy oraz wygrywa maratony MTB. Był pierwszy w Połczynie-Zdroju, był pierwszy w Suchym Lesie, był pierwszy w Osiecznej i także pierwszy w Puszczy Zielonka na finałowej edycji w Łopuchowie. Za nim uplasowali się Wojciech Wiktor (AGRO Team Środa Wlkp.) i Patryk Gogolewski z Wągrowca.

Swatowie - rodzina na medal. Pani Edyta jest lekarzem i ma dużo pracy, ale w czasie wolnym siada na rower. I trenuje, i odpoczywa. Podobnie jej mąż Jacek - też lekarz. Synowie Sebastian i Sylwester są nie gorsi od rodziców. W 2010 roku rodzina Swatów ugruntowała swą sportową pozycję w rozmaitych imprezach kolarstwa górskiego.

Triumf całej czwórki w pierwszej edycji MBikeCross Maraton Wielkopolska 2010 jest bezprecedensowy. Dziś każdy organizator imprez kolarstwa górskiego w Polsce chciałby mieć taką rodzinę na starcie.

Wybiegając myślami do przodu, wiem dobrze, że Edyta i Jacek Swatowie będą w przyszłości zwyciężać w swych kategoriach wiekowych, ale przed Sebastianem i Sylwestrem rozciąga się olbrzymie pole triumfów i radości. Wie o tym i życzy im sukcesów Marek Konwa z Wilkanowa pod Zieloną Górą, triumfator tegorocznego cyklu VacansOleil Grand Prix MTB Czesława Langa, reprezentant Polski, uczestnik mistrzostw świata w Kanadzie.

Pakiet dla zwycięzców. Cztery panie i sześciu panów, triumfatorów MBikeCross Maraton Wielkopolska 2010 otrzymało, poza statuetkami, cenny pakiet startowy z numerem 001 w maratonach przyszłorocznych Grzegorza Golonko.

Cała dziesiątka założy je po raz pierwszy w Murowanej Goślinie - 10 kwietnia 2011. I będzie mogła tydzień później założyć w je w wielkopolskim Dolsku (17 kwietnia) na następnym maratonie MTB, który organizuje Grzegorz Golonko. I później w następnych - aż do końca 2011 roku.

Nie tylko maratończycy. W Murowanej Goślinie uhonorowani zostali także najlepsi mastersi. Startowali w dziewięciu edycjach Pucharu Wielkopolski - Thule Cup 2010 i zdobywali punkty.

Najwięcej, bo aż 3964, zdobył Mateusz Łangowski z Gorzowa Wielkopolskiego, rocznik 1976. Tegoroczny mistrz Polski samorządów w maratonie MTB pracuje w Urzędzie Miejskim w swym mieście (informatyk wysokiej klasy) i reprezentuje barwy Thule. Startował w tym roku z numerem 514 i był jedną z większych postaci rowerowych zmagań w Wielkopolsce.


Janusz Przybysz (od lewej), Andrzej Kaiser, Wojciech Gogolewski, Jacek Wichłacz (w przyklęku), Piotr Kurek, Jacek Swat, Tomasz Kaczmarek i Mateusz Łangowski - uczestnicy Gali Rowerowej i zarazem pasjonaci MTB.

Mateusz Łangowski stanął na najwyższym miejscu podium, ale zabrakło jego najgroźniejszych rywali - Bartłomieja Lewandowskiego z Warszawy (adwokat) - drugie miejsce i Adama Ostrowskiego (też z Warszawy) - trzecie miejsce. Kolejne pozycje zajęli: 4. Piotr Nowacki (Piła), 5. Dariusz Petroczko (Śrem), 6. Marcin Wichłacz (Poznań), 7. Andrzej Kiejnowski (Radomin), 8. Maciej Kubicz (Tomaszów Mazowiecki), 9. Jan Zozuliński (Poznań), 10. Tomasz Kaczmarek (Wieleń).

Głos Marka Konwy. Marek Konwa jest nadzieją polskiego MTB. Ściga się od siedmu lat na rowerze, w tym tygodniu przebywał w Poznaniu (operacja przegrody nosowej), ale tuż przed interwencją medyczną udzielił wywiadu Wojciechowi Gogolewskiemu i Krzysztofowi Rybarczykowi.

Jego głos płynął w piątek z ekranu w Murowanej Goślinie. Jest dobrej myśli o swej przyszłości, użycza swej twarzy imprezom MTB w Wielkopolsce i zamierza tu startować.

Gala Rowerowa jak należy. Burmistrz Murowanej Gośliny Tomasz Łęcki jeździ na rowerze i startuje w maratonach MTB. W tym roku pokonał dystans Mega w Puszczy Zielonka i nie inaczej będzie 2011 roku.

Murowana Goślina zrobiła sobie markę w Polsce jako interesujące miejsce maratonu MTB. Za tym kryje się entuzjazm Tomasza Łęckiego, jego współpracowników, Wojciecha Gogolewskiego, Grzegorza Golonko i innych.

Gala te fakty jakby przypomniała i już określiła, gdzie w 2011 roku ścigać się będą Wielkopolanie. Jest nas ponad trzy miliony ludzi (olbrzymi rynek wewnętrzny, biorąc pod uwagę kategorie ekonomiczne), zamożność Pyrlandii rośnie i mniej już ludzi na rowerach jeździć nie będzie.

Murowana Goślina i Wojciech Gogolewski podpowiadają Pyrlandczykom, innych też zapraszają, jak spędzić wolny czas, jak rywalizować na rowerze, jak przeżywać sportowe emocje.
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL