R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40955344 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-02-22
Wielkopolska ma coraz więcej
imprez kolarstwa górskiego

 

W sezonie 2011  bardzo dużo interesujących
zawodów XC i maratonów

Rok 2010 powoli dobiega końca, zatem jest to dobry czas, by podsumować teraz, w grudniu, to wszystko, co działo się w wielkopolskim kolarstwie górskim. To już osiem lat wspólnych zmagań, 9 edycji zawodów XC Thule Cup 2010, start 465 zawodniczek i zawodników w 14 kategoriach wiekowych. To także, po raz pierwszy, pięć imprez o nazwie BikeCrosMaraton Wielkopolska 2010 z udziałem 800 startujących.

Od ośmiu lat, od 2003 roku, odbywają się w Wielkopolsce zawody XC z udziałem najlepszych kolarzy górskich naszego regionu. Organizuje je Wojciech Gogolewski, prezes ogniska TKKF "Pałuki" z Wągrowca.

Minęło już osiem wspólnych lat

Przez osiem lat zawody XC o nazwie Thule Cup stały się znaną sportową marką. Wiedzą o nich nie tylko Wielkopolanie, ale i elita polskiego kolarstwa górskiego. W minionych dwóch latach przyjeżdżali, między innymi, do Chodzieży, Złotowa, Puszczykowa i Wągrowca znani polscy specjaliści kolarstwa górskiego: Marek Konwa, Andrzej Kaiser, Rafał Chmiel, Sławomir Pituch, Radosław Tecław, Bartosz Banach, Krzysztof Krzywy i inni. Także sporadycznie brali udział w tych imprezach Rosjanie z Kalininigradu, jak choćby Eduard Tomaszewski.

W tym roku odbyło się dziewięć edycji Thule Cup 2010. Od pierwszych zawodów w Puszczykowie (256 startujących) do ostatnich w Wągrowcu (175) sklasyfikowanych zostało 465 zawodniczek i zawodników. Każda edycja (średnio 140 startujących) to sportowa rywalizacja w 14 kategoriach wiekowych. Najciekawsze wyścigi toczą juniorzy, zawodnicy elity i mastersi (panowie od 30. roku życia wzwyż).

Ci ostatni startują zawsze razem, co jest zawsze interesujące dla widzów, choć są oddzielnie klasyfikowani. W Puszczykowie mastersów ścigało się aż 101, w ostatniej edycji sezonu 2010 - 72.

Rafał Łukawski z Poznania, Bartłomiej Lewandowski z Warszawy, Piotr Grodzicki z Warszawy, Adam Ostrowski z Warszawy, Andrzej Kiejnowski z Radomina, Mateusz Łangowski z Gorzowa Wielkopolskiego, Maciej Kubicz z Tomaszowa Mazowieckiego, Andrzej Maziarz z Połczyna-Zdroju, Jan Dymecki z Czaplinka, Andrzej Jaroszonek z Czaplinka, Rafał Dymek ze Szczecina, Krzysztof Torzyński z Międzyrzecza, Mirosław Sokołowski z Kowar, Paweł Bober z Poznania, Piotr Nowacki z Piły, Roman Kołodziejczyk z Chodzieży, Janusz Przybysz z Koła, Tomasz Kaczmarek z Wielenia, Gerard Wlekły z Kościana, Jerzy Kaźmierczak ze Swarzędza - otóż ci zawodnicy (mastersi) w ostatnich kilku latach są ozdobą każdej edycji Thule Cup. Tak też było i w tym roku.

Jeśli chodzi o zawodników elity, w tym roku dwa razy pojawił się na zawodach XC w Wielkopolsce (Puszczykowo i Wągrowiec) Marek Konwa - wielce utalentowany polski kolarz.

I nawet jeśli prawie zawsze uwaga widzów koncentruje się na rywalizacji mastersów, zawodników elity i juniorów, to nie można tracić z pola widzenia oto takiego faktu, że w tym roku w Thule Cup rywalizowało 39 młodzików i 36 juniorów młodszych. Przyszli mistrzowie MTB (przed laty ścigała się Aleksandra Dawidowicz) wiedzą aż nadto dobrze, że zawody w Wielkopolsce są dobrze zorganizowane i że warto w nich startować.

Nie może zatem później dziwić, że ci którzy stają na podium w kolejnych edycjach Thule Cup radzą sobie świetnie w największych polskich maratonach MTB (Czesława Langa i Skandii, Grzegorza Golonko, Macieja Grabka i Cezarego Zamany).

Sezon 2011 zapowiada się niezwykle interesująco. Edycji Thule Cup będzie więcej niż w tym roku (aż jedenaście), zaś pierwsza impreza odbędzie się w na obrzeżach Poznania (wokół Góry Moraskiej - 154 metry nad poziomem morza, najwyższe wzniesienie wokół Grodu Przemysła) 3 kwietnia.

Początek 3 kwietnia w Suchym Lesie, finał 8 lub 9 października w Puszczykowie. Mistrzostwa Wielkopolski w kolarstwie górskim na Dziewiczej Górze w tym roku nie odbędą się pod koniec sierpnia, ale zgodnie z sugestiami zawodniczek i zawodników - trochę wcześniej, mianowicie 12 czerwca. Warto zaplanować sobie ten termin, ponieważ 800 metrów przewyższenia na dystansie 24 kilometrów pokonanych w czasie 1 godziny 20 minut, jak czynili to najlepsi w poprzednich sezonach, warte jest przyjazdu do Puszczy Zielonka i sprawdzenia siebie.

Pierwsze pięć maratonów

W sezonie 2010 odbyło się, po raz pierwszy, 5 maratonów pod nazwą BikeCrossMaraton Wielkopolska 2010

W tym cyklu sklasyfikowanych zostało 800 uczestników a średnio na linii startu stawało ich 245. I tak jak w Thule Cup, na starcie nie zabrakło gwiazd w osobach, między innymi, Andrzeja Kaisera, Marka Konwy, Sławomira Pitucha a także aktualnych i byłych mistrzyń Polski kobiet w maratonach oraz XC, czyli Weroniki Rybarczyk, Magdaleny Hałajczak i Małgorzaty Zellner.

Wojciech Gogolewski potraktował te imprezy jako ,,przedszkole” - swoiste przetarcie przed poważnymi maratonami górskimi i dla najlepszych w swoich kategoriach wiekowych przygotował Nagrodę Specjalną. A tą nagrodą był pakiet startowy na prawdziwe maratony górskie, jakie organizuje Grzegorz Golonko. Pakiet obejmuje opłacone starty w maratonach organizowanych przez G&G Promotion, w których najwyższy punkt na trasie przekracza 1000 metrów nad poziomem morza.

Połczyn-Zdrój, Gniezno, Suchy Las, Osieczna koło Leszna oraz Puszcza Zielonka to właśnie w tych miejscowościach najlepsi maratończycy w Wielkopolsce zdobywali punkty do klasyfikacji generalnej i nie tylko, ponieważ podczas edycji w Osiecznej zostali wyłonieni mistrzowie Wielkopolski w maratonach na rowerach górskich.

Najlepsi w swoich kategoriach zostali nagrodzeni w październiku w Murowanej Goślinie podczas Gali Rowerowej a trofea i nagrody wręczał najbardziej utytułowany polski maratończyk Andrzej Kaiser.

Również w przyszłym roku nie zabraknie okazji aby zmierzyć się maratonowym dystansem w Wielkopolsce. Na sezon 2011 zaplanowano 7 imprez (jednolity regulamin dla wszystkich) a tytuł mistrzowski będzie można zdobyć w przyszłym roku 5 czerwca podczas maratonu w Gnieźnie.

Propozycja dla szosowców

Jednak to nie wszystko, co Wojciech Gogolewski planuje na przyszły sezon. Zamierza także zorganizować cykl wyścigów szosowych. Zawsze na jednym dystansie - około 70 kilometrów. Obok siebie staną na starcie mastersi, zawodnicy w wieku 19-29 lat oraz juniorzy. Wszyscy ruszą razem, klasyfikowani będą w pierwszej kolejności w kategorii OPEN, oraz zgodnie z przedziałem wiekowym.

Najważniejszy zawsze będzie ten, kto pierwszy przejedzie linię mety: bez względu na wiek czy też posiadaną licencję (FULL OPEN). Planowane są 4 imprezy: Gniezno, Mogilno, Dolsk i Wągrowiec.

Jak widać powyżej, będzie to trudny rok dla zawodników (dokąd jechać, w jakiej imprezie startować ), jak i dla organizatorów, bo praktycznie od kwietnia do połowy października w Wielkopolsce będzie się dużo działo. Na szosie, ale przede wszystkim w zawodach XC i maratonach na rowerach górskich.


Poniżej wstępny kalendarz 2011

03.04 Suchy Las/ Morasko - ThuleCup2011 #1
03.05 Gniezno - ThuleCup2011 #2
08.05 Wągrowiec OSiR - ThuleCup2011 #3  
15.05 Gniezno -  SzosaWielkopolska #1
22.05 Połczyn-Zdrój - BikeCrossMaraton Wielkopolska #1
29.05 Obornik - ThuleCup2011 #4  
05.06 Gniezno - BikeCrossMaraton Wielkopolska #2 Mistrzostwa Wielkopolski
12.06 Dziewicza Góra - ThuleCup2011 #5 Mistrzostwa Wielkopolski
19.06 Chodzież - ThuleCup2011 #6
26 06 Dolsk - SzosaWielkopolska #2  
03.07 Środa Wlkp. -  XC ThuleCup2011 #7
17.07 Mogilno - SzosaWielkopolska #3
24.07 Mosina/Pożegowo - BikeCrossMaraton Wielkopolska #3
07.08 Suchy Las - BikeCrossMaraton Wielkopolska #4
14.08 Połczyn-Zdrój -  ThuleCup2011 #8
21.08 Hermanów/Nowe Miasto - BikeCrossMaraton Wielkopolska #5
28.08 Jarocin - ThuleCup2011 #9
11.09 Leszno - BikeCrossMaraton Wielkopolska #6
18.09 Wągrowiec - SzosaWielkopolska #4 Finał
25.09 Puszcza Zielonka/ Łopuchowo - BikeCrossMaraton Wielkopolska #7 Finał
02.10 Września - ThuleCup2011 #10
09.10 Puszczykowo - ThuleCup2011 #11 Finał
 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL