R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 30237857 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2019-03-17

 
Radek Lonka z Wrześni
bohaterem zawodów w Gnieźnie

 

Wygrał wyścig mastersów, w rywalizacji zawodników elity zajął drugie miejsce

W niedzielę wszystkie drogi prowadziły do Gniezna. Nad jeziorem Winiary, przy ulicy Zabłockiego - tuż przy boisku hokeja na trawie, rywalizowali dziś kolarze górscy w zawodach XC o Puchar Wielkopolski - Thule Cup 2011. Była to bardzo udana impreza, w której wystartowało prawie stu mastersów, 58 zawodników elity. Inne kategorie były mniej licznie obsadzone, ale łączna liczba startujących wyniosła prawie 250.


Mastersi są ozdobą każdej edycji Pucharu Wielkopolski - Thule Cup. Na najwyższym miejscu podium Radek Lonka. Gniezno, 3 kwietnia 2011.

Katarzyna Pawłowska - reprezentantka Polski - była honorowym starterem w wyścigu mastersów, panów po trzydziestym roku życia. Asystowali jej w tym Piotr Gruszczyński - senator RP (rocznik 1958, były lekkoatleta i nadal czynny maratończyk) i starosta gnieźnieński Dariusz Pilak.

Bartłomiej Lewandowski przyjechał do Gniezna z Warszawy, Maciej Kubicz z Tomaszowa Mazowieckiego, Andrzej Jaroszonek z Barlinka, Rafał Dymek ze Szczecina. Mateusz Łangowski, mistrz Polski samorządowców MTB - Chodzież 2010, dotarł z Gorzowa Wielkopolskiego.

Mastersi z Wielkopolski i ci z innych rejonów kraju mieli około 22 kilometrów do pokonania. Złożyły się nań jedna runda rozjazdowa i 7 okrążeń po 3 kilometry każde.


Startuje elita mężczyzn, kilkudziesięciu zawodników. Na prowadzeniu Radek Lonka.
Fot. Darek Sroka

Po sygnale danym przez Kasię Pawłowską, sześciokrotną mistrzynię Polski i zarazem kandydatkę do Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku w Londynie, najszybciej ruszył Radosław Lonka.

Był to dla niego pierwszy start w tej kategorii wiekowej. Mieszkaniec Wrześni, rocznik 1980, absolwent poznańskiej AWF, jest nauczycielem wychowania fizycznego w gnieźnieńskim zespole szkół im. Jana Pawła II - technikum, liceum i szkoła zawodowa.


Wyścig dzieci do lat dziesięciu wygrał Tytus Dopierała - na zdjęciu z rodzicami. Karolina Dopierała zajęła drugie miejsce w wyścigu pań masters, Tomasz Dopierała ścigał się z mastersami.

Radek jechal jak natchniony od startu do mety i wygrał. Na jego jazdę i sposób, w jaki wygrał rywalizację mastersów uwagę zwrócił Dariusz Pilak - starosta gnieźnieński. – To nasz człowiek, naszego powiatu - powiedział nie bez dumy Pan Starosta, z którym miałem okazję rozmawiać już wcześniej, a którego bardzo silną stroną jest historia i szacunek do przeszłości pięknej Ziemi Gnieżnieńskiej.

Radek Lonka wygrał, drugi był adwokat z Warszawy - Bartłomiej Lewandowski, trzeci - Mateusz Łangowski z Gorzowa Wielkopolskiego - informatyk dużej klasy w tamtejszym Urzędzie Miasta.

Cztery kategorie mastersów. Wszyscy, i ci młodzi i ci starsi, męczyli się i mordowali na rundzie rozjazdowej i siedmiu okrążeniach. Było co robić w parku, który przylega do jeziora Winiary.

Radek Lonka wygrał wyścig mastersów. Pewnie, zdecydowanie. I następnie, wierząc w swe jakby nieziemskie siły, stanął na starcie wyścigu elity. Ruszył najszybciej, prowadził na rozjazdowym okrążeniu, ale tam już go wyprzedził Sebastian Swat, poznaniak, student pierwszego roku Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Zawodnicy elity jechali osiem rund i rozjazdowe okrążenie. W połowie dystansu Sebastian Swat miał około 30 sekund przewagi nad Radkiem Lonką. Na dwóch następnych rundach przewaga poznaniaka nad mieszkańcem Wrześni wzrosła do półtorej minuty. W końcówce wyścigu elity ta przewaga zmalała do minuty i kilku sekund. Wygrał Sebastian Swat, drugi był w swym drugim wyścigu Radek Lonka, trzeci Oskar Pluciński z Konina.

Wyścig juniorów, startowało 23 zawodników, wygrał Sylwester Swat z Poznania - młodszy brat Sebastiana.

Było słońce, była sportowa rywalizacja, był także liczny udział mastersów i zawodników elity. Gniezno 2011, trzeciego kwietnia, to niezwykle udana inauguracja cyklu Pucharu Wielkopolski - Thule Cup 2011.

Dziś przed licznie zgromadzoną publicznością swą kolarską klasę pokazali: Radek Lonka, Sebastian Swat, Sylwester Swat, także Edyta Swat (lekarka i zarazem mama triumfatorów w kategorii elita i junior), Joanna Wąsiel, Bartek Zaworski (młodzik), Arkadiusz Ceniuch (masters II), Marek Witkiewicz (masters III) i Zdzisław Baran ze Złotowa (MIV).

Startowały dzieci do lat dziesięciu, żaczki i żacy, młodzicy, juniorzy młodsi, panie masters. Pierwsza edycja Pucharu Wielkopolski - Thule Cup 2011 nadzwyczaj udana, o czym mogą mówić i zaświadczać ci, którzy dziś się trudzili na zjazdach i podjazdach wokół jeziora Winiary.

Organizatorzy imprezy - Dariusz Łukasiewicz, Radosław Jaskulski i Wojciech Gogolewski, żeby tylko ograniczyć się do najważniejszych osób - pokazali, że start do dziewiątego sezonu XC pod sztandarami Wielkopolskiej Ligi Masters może być równie spektakularny, jak cztery lata temu w Puszczykowie (kwiecień 2007), gdzie startowało ponad 300 zawodniczek i zawodników.

Działacze Gnieźnieńskiego Klubu Kolarstwa Górskiego z jego prezesem Dariuszem Łukasiewiczem i Radkiem Jaskulskim oraz Wojciech Gogolewski (prezes ogniska TKKF "Pałuki" z Wągrowca) na czele zorganizowali imprezę sportową na wysokim poziomie. Niezbędnego wsparcia udzieliło im Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i Urząd Miasta, zaś najlepszym zawodnikom puchary wręczali: senator RP Piotr Gruszczyński, starosta gnieźnieński Dariusz Pilak oraz wiceprezydenci Gniezna Czesław Kruczek i Rafał Spachacz.
 

Gniezno - 3 kwietnia 2011 - zwycięzcy

dzieci do lat dziesięciu - Tytus Dopierała (Poznań)
żaczki - Maja Drelak (Bralin)
żak - Wojciech Ceniuch (Szczecin)
młodzicy - Bartosz Zaworski (Września)
junior młodszy - Jakub Zaworski (Środa)
juniorki - Barbara Frąszczak (Antonin)
kobiety elita - Joanna Wąsiel (Poznań)
kobiety masters I - Patrycja Petroczko (Śrem)
kobiety masters II - Edyta Swat (Poznań)
masters I - Radosław Lonka (Września)
masters II - Arkadiusz Ceniuch (Szczecin)
masters III- Marek Witkiewicz (Poznań)
masters IV - Zdzisław Baran (Złotów)
mężczyzni elita - Sebastian Swat (Poznań)
juniorzy - Sylwester Swat (Poznań) 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL