R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41697833 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Jutro 70. Tour de Pologne
startuje w Dolomitach

 

W jubileuszowym wyścigu narodowym nie zabraknie gwiazd światowego peletonu i Polaków


Czesław Lang organizuje 70. Tour de Pologne. Wspaniały przed laty kolarz (wicemistrz olimpijski z Moskwy, triumfator Tour de Pologne 1980) jest jednym z najważniejszych organizatorów imprez kolarskich w skali globalnej. Na zdjęciu przed startem w Skandia Maraton Lang Team, Warszawa - 27 kwietnia 2013.

Jutro, w sobotę 27 lipca, rozpoczyna się 70. Tour de Pologne. Wyścig startuje we Włoszech, zakończy zaś 3 sierpnia w Krakowie. W jubileuszowym tourze narodowym nie zabraknie gwiazd światowego peletonu oraz Polaków, którzy pojadą w reprezentacji naszego kraju, ekipcie CCC Polsat Polkowice oraz w kilku teamach Pro Tour.

We Włoszech zaplanowano dwa pierwsze etapy, oba w regionie Trentino. Pierwszy etap odbędzie się 27 lipca z Rovereto do Madonna di Campiglio o długości 183,5 km. Drugi etap 28 lipca rozpocznie się w Marilleva val di Sole i zakończy się na Passo Pordoi – sercu Dolomitów, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Etap będzie liczył 195,5 km. Po dniu przerwy kolumna wyścigu przeniesie się do Polski, aby rozegrać pięć kolejnych etapów. Wyścig zakończy się 3 sierpnia w Krakowie indywidualną jazdą na czas.

Tegoroczna jubileuszowa edycja Tour de Pologne UCI World Tour, po raz pierwszy w swojej historii, wystartuje spoza granic Polski. Dla Włoch będzie to z kolei pierwszy zagraniczny wyścig z kalendarza World Tour, który rozpocznie się w tym kraju.

– Organizacja startu wyścigu z kraju, który nie graniczy bezpośrednio z Polską, jest ogromnym przedsięwzięciem, ale także ogromnym osiągnięciem – podkreślał wiele razy w tym roku Czesław Lang, organizator Tour de Pologne od 1993 roku. – Te dwa wspaniałe narody łączy wiele wydarzeń historycznych i kulturowych. Wiele lat mojego życia spędziłem we Włoszech, dojrzewałem tu kolarsko i osiągałem jedne z najwspanialszych wyników w mojej karierze. Dla mnie jest to spełnienie marzeń. Zawsze chciałem aby Tour de Pologne przejeżdżał przez Dolomity.

W 70. Tour de Pologne wystartują 23 ekipy w sześcioosobowych składach, dziewiętnaście Pro Tour oraz cztery zaproszone przez Czesława Langa: reprezentacja Polski, CCC Polsat Polkowice, Colombia oraz Nettapp-Endura.

Na liście startowej znajdują się gwiazdy światowego peletonu: Bradley Wiggins, Vincenzo Nibali, Fabian Cancellara, Thor Hushovd, Ivan Basso i wielu, wielu innych znakomitych szosowców. W wyścigu nie wystartuje Michał Kwiatkowski (Omega Pharma - Quick Step), który debiutując w tym roku w Tour de France zajął jedenaste miejsce w klasyfikacji generalnej i trzecie wśród młodzieżowców (do lat 25). W historycznym wyścigu pojedzie prawie dwudziestu Polaków, z których - zdaniem Ryszarda Szurkowskiego, polskiego kolarza wszech czasów - najwięcej szans na sukces i dobry wynik mają Rafał Majka (Saxo-Tinkoff) i Sylwester Szmyd (Movistar).

Dla wielkopolskich fanów kolarstwa będzie znakomita okazja, by KIBICOWAĆ NASZYM KOLARZOM: Pawłowi Cieślikowi z Tarnowa Podgórnego (reprezentacja Polski), Mateuszowi Taciakowi z Kórnika (CCC Polsat Polkowice) i Maciejowi Paterskiemu z Jarocina (Canonndale).


Tony Rominger i Piotr Kurek. Tour de Pologne Amatorów w roku 2011. Bukowina Tatrzańska, ostatnie chwile przed startem na dystansie 56,6 kilometrów.

Wielkiej imprezie sportowej towarzyszyć będą wyścigi dla amatorów: jeden we Włoszech (28 lipca) i jeden z Polsce - Tour de Pologne Amatorów w Bukownie Tatrzańskiej w dniu 2 sierpnia na dystansie 38,8 kilometrów.

70. Tour de Pologne - etap po etapie (27 lipca - 3 sierpnia 2013)
1. etap - 27 lipca: Rovereto - Madonna di Campiglio, 183.5 km
2. etap - 28 lipca: Marilleva Val di Sole – Passo Pordoi, 195,5 km
3. etap - 30 lipca: Kraków – Rzeszów, 226 km
4. etap - 31 lipca: Tarnów – Katowice, 231 km
5. etap - 1 sierpnia: Nowy Targ – Zakopane, 160 km
6. etap - 2 sierpnia: BUKOVINA Terma Hotel SPA – Bukowina Tatrzańska, 191 km
7. etap - 3 sierpnia: Wieliczka – Kraków (jazda indywidualna na czas), 37 km


Krótki komentarz

To będzie wielki wyścig, wspaniała impreza nie tylko sportowa. Czesław Lang, wielka figura światowego cyklizmu, postanowił po raz pierwszy rozpocząć nasz narodowy tour poza Polską, we Włoszech, gdzie ścigał się wiele lat, gdzie podpatrywał, jak organizuje się rywalizację kolarzy na szosie, i gdzie przez lata swej kariery sportowej zyskał wielu przyjaciół. Teraz robi wspólnie z nimi swe dzieło życia.

70. Tour de Pologne to niepowtarzalna okazja, by pokazać światu nasz kraj od jak najlepszej strony. Myślę, że wszystko się ułoży tak, jak zaplanował sobie Czesław Lang i ci, którzy od lat go wspierają sponsorsko, organizacyjnie, medialnie i także, najzwyczajniej, po ludzku ciepłym słowem i życzliwością.

Dwa dni we Włoszech i pięć w Polsce. Jutro zaczyna się Wielki Tour. Ci, którzy chcą być blisko kolarzy i jubileuszu 70. Tour de Pologne, mogą wyjść na trasy etapów i kibicować kolarzom. Ale można także swym amatorskim wysiłkiem sportowym wzbogacić historię tegorocznego Tour de Pologne, we Włoszech lub w Bukowinie Tatrzańskiej.

Przed rokiem w Bukowinie Tatrzańskiej ścigało się amatorsko 1070 osób płci obojga. Gdyby w tym roku było ich ponad półtora tysiąca, wcale bym się nie zdziwił. Ja też po raz kolejny w tej sportowej zabawie na górskich drogach wystartuję, czując dziennikarską powinność bycia tam, gdzie dzieje się coś wyjątkowego, wielkiego, polskiego. Made by Poland, made by Czesław Lang.

                                                                     Piotr Kurek


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL