R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40529409 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
W tym roku Tour de Pologne
z Gdańska do Krakowa

 

Siedem etapów w sierpniu 2014

Z Gdańska do Krakowa poprowadzi trasa 71. Tour de Pologne. Odbędzie sie on w dniach od 3 do 9 sierpnia. Po czterech etapach sprinterskich kolarze będą rywalizować na dwóch górskich odcinkach, a na zakończenie, tak jak przed rokiem, w jeździe indywidualnej na czas pod Wawelem.

Wyścig nieprzypadkowo rozpocznie się przed Stocznią Gdańską. – W tym roku przypada rocznica 25-lecia zmian ustrojowych nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy Wschodniej. Chcemy przypomnieć światu, że początek tych zmian dali polscy stoczniowcy w 1980 roku. Starterem pierwszego etapu będzie honorowy patron naszego wyścigu, były prezydent RP Lech Wałęsa – powiedział dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang podczas oficjalnej prezentacji trasy w Warszawie.

Z Gdańska kolarze pojadą do Bydgoszczy, gdzie będą się ścigać na rundach. Podobnie na rundach miejskich zakończą się następne etapy w Warszawie, Rzeszowie i Katowicach. Pole do popisu powinni mieć sprinterzy, ale – jak pokazał ubiegłoroczny wyścig – niewykluczone są niespodzianki, takie jak samotny finisz Amerykanina Taylora Phinneya tuż przed rozpędzonym peletonem w Katowicach.

Na miano królewskiego, najtrudniejszego etapu zasługuje piąty z Zakopanego do Szczyrbskiego Jeziora w słowackich Tatrach Wysokich. Następnego dnia czeka zawodników kolejny wymagający odcinek ze startem i metą w Bukowinie Tatrzańskiej i z ośmioma premiami górskimi po drodze, między innymi w rodzinnej miejscowości Kamila Stocha – Zębie.

Przy okazji szóstego etapu tradycyjnie już odbędzie się Tour de Pologne Amatorów (8 sierpnia). Udział potwierdził mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka, który przed rokiem był najlepszy wśród... strażaków.

Wyścig zakończy jazda indywidualna na czas na dystansie 25 km w Krakowie. Właśnie ta próba przesądziła przed rokiem o końcowym triumfie jadącego na wcześniejszych etapach w cieniu głównych aktorów Holendra Pietera Weeninga.

– Czasówka zdała egzamin. Rok temu na krakowskim rynku mieliśmy prawdziwe święto kolarstwa, mnóstwo kibiców, którzy obejrzeli pasjonującą walkę o zwycięstwo w wyścigu do samego końca – podkreślił Lang.

Na starcie wyścigu staną 23 zespoły - wszystkie z elity World Tour oraz pięć z dzikimi kartami, w tym reprezentacja Polski oraz grupa CCC Polsat Polkowice. Pojadą praktycznie wszyscy najlepsi polscy kolarze, w tym nieobecny przed rokiem Michał Kwiatkowski, dla którego dodatkowym bodźcem będzie start drugiego etapu z jego rodzinnego Torunia.

Dwa lata temu Kwiatkowski zajął w Tour de Pologne drugie miejsce, najwyższe od czasu gdy w 2005 roku impreza uzyskała najwyższą rangę UCI (przegrał z Włochem Moreno Moserem o pięć sekund). Przed rokiem najlepszy z Polaków – Rafał Majka uplasował się na czwartej pozycji.

Trasa 71. Tour de Pologne:

3.08. 1. etap: Gdańsk - Bydgoszcz (226 km)
4.08. 2. etap: Toruń – Warszawa (234 km)
5.08. 3. etap: Kielce – Rzeszów (180 km)
6.08. 4. etap: Tarnów - Katowice (236 km)
7.08. 5. etap: Zakopane - Szczyrbskie Jezioro (178 km)
8.08. 6. etap: Bukowina Tatrzańska - Bukowina Tatrzańska (174 km
9.08. 7. etap: Kraków – Kraków (jazda indywidualna na czas, 25 km)

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL