R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41824857 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Dzisiaj rusza 68. Tour de Pologne

 

Na starcie gwiazdy światowego peletonu
i aż dwudziestu jeden PolakówMaciej Paterski z Jarocina w tym roku zadebiutował udanie w Tour de France (69. miejsce) i zapewne zechce fantastycznie pojechać w 68. Tour de Pologne.
Fot. Szymon Gruchalski

Dzisiaj rozpoczyna się największa impreza sportowa w Polsce, czyli 68. Tour de Pologne. Kolarzy czeka rywalizacja na siedmiu etapach, podczas których przejadą ponad 1100 kilometrów. Na starcie gwiazdy światowego peletonu i rekordowa liczba naszych zawodników. Pierwszy etap prowadzi z Pruszkowa do Warszawy (101,5 km).

- To impreza rangi światowej. Jako zawodnik zawsze marzyłem, by przyjechali do nas najlepsi kolarze na świecie i wygrywając szczycili się, że osiągnęli coś w ważnym wyścigu - powiedział przed startem Czesław Lang.

Marzenia organizatora Tour de Pologne po raz kolejny się spełnią, ponieważ na starcie nie zabraknie wielkich gwiazd kolarstwa. W stawce są między innymi dwaj mistrzowie świata – Włoch Alessandro Ballan i Belg Tom Boonen. Jest triumfator Giro d'Italia 2007 Włoch Danilo Di Luca i jego rodak Vincenzo Nibali, najlepszy w zeszłorocznej Vuelta a Espana. Poza kolarskimi sławami, które mają na swoim koncie sukcesy w najsłynniejszych wyścigach na świecie, na starcie zobaczymy rekordową liczbę Polaków - w 68. Tour de Pologne będzie ich 21.

Oprócz ekipy CCC Polsat Polkowice pojawi się reprezentacja Polski. Dodatkowo w TdP wystąpią nasi reprezentanci z grup zagranicznych - Przemysław Niemiec z Lampre-ISD, Maciej Bodnar i Maciej Paterski z Liquigasu, Rafał Majka i Jarosław Marycz z Saxo Bank i Michał Gołaś z Vacansoleil.

Warto przypomnieć, że ostatnim Polakiem, który wygrał Tour de Pologne był Cezary Zamana (2003 rok), a ostatnie zwycięstwo etapowe miało miejsce w 2004 roku, za sprawą Marcina Sapy i Marka Rutkiewicza. Kto w tym roku może włączyć się do walki o zwycięstwo?

Polskim faworytem po raz kolejny jest Marek Rutkiewicz z ekipy CCC Polsat Polkowice, który w TdP wystartuje po raz 10. w karierze. Popularny "Rutek" solidnie przygotowywał się do tegorocznego startu i zapowiada walkę z najlepszymi. A na kogo stawia Czesław Lang? - W duchu liczę na Przemka Niemca. Jeżeli zaprezentuje taką formę jak podczas Giro d'Italia, to naprawdę uważam go za jednego z faworytów.

Zawodnicy rozpoczną zmagania w Pruszkowie, a później będą rywalizować na ośmiu rundach (każda liczy 8,1 km) na ulicach Warszawy. W niedzielę w głównych rolach powinni wystąpić zatem sprinterzy, którzy na płaskiej trasie z szerokimi i długimi prostymi będą mieli okazję do popisów.

Kto zatem może wygrać na inaugurację zmagań? Walkę o etapowe zwycięstwo zapowiada Tom Boonen. W stawce jest także wielu innych wyśmienitych sprinterów - jak choćby bracia Juan Jose i Lucas Sebastian Haedo, Romain Feillu czy też wschodzący talent - John Degenkolb.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL