R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41902283 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-07-25
Szykuję spektakularny odjazd

 

Z Adrianem Kurkiem rozmawia Piotr Kurek

 
Wymarzony debiut Adriana Kurka, 23-latka z Grudziądza, w wyścigu z cyklu World Tour, jakim jest 68. Tour de Pologne.
Fot. Łukasz Widuliński, Onet.pl

Adrian Kurek urodził się 29 marca 1988 roku w Grudziądzu. W tym mieście, jedenaście lat później, w grudniu 1999 roku rozpoczął przygodę z kolarstwem. Dzisiaj rozpoczął jazdę w 68. Tour de Pologne, reprezentując Polskę.

– Moim pierwszym trenerem był Waldemar Chyliński. Wiele mu zawdzięczam. Jestem zawodnikiem dwóch klubów: Stali Grudziądz i francuskiego Oceane Cycle Poitevin. Do reprezentacji Polski na 68. Tour de Pologne dyrektor sportowy Piotr Kosmala powołał mnie nieomalże w ostatniej chwili.

– Dziś jechało mi bardzo dobrze, zgodnie z planem nakreślonym przez Piotra Kosmalę. Udało się go zrealizować w stu procentach. Był to etap szybki, zdecydowany, płaski. Dla mnie bardzo udany. Jestem liderem klasyfikacji najaktywniejszych. Zadowolenie mnie rozpiera, otrzymałem wiele gratulacji - między innymi od Czesława Langa.

– Jutro drugi etap. Jestem w dobrej formie i w poniedziałek nie będę bierny. W myślach szykuję spektakularny odjazd. Oby mi się jutro udało.

xxx

Niemiec Marcel Kittel (Skil-Shimano) wygrał pierwszy etap 68. Tour de Pologne UCI World Tour prowadzący z Pruszkowa do Warszawy i został liderem imprezy. Świetnie spisali się Polacy, którzy przewodzą w klasyfikacji najaktywniejszego - Adrian Kurek (Reprezentacja Polski) oraz najlepszego górala - Michał Gołaś (Vacansoleil).


Niemiec Marcel Kittel (Skil-Shimano) wygrał dziś w Warszawie po pasjonującym finiszu peletonu.

Pierwszy etap rozpoczął się w stolicy polskiego kolarstwa - Pruszkowie. W krajobrazie jednego z najpiękniejszych welodromów na świecie, BGŻ Arena najlepsi kolarze na świecie przystąpili do rywalizacji w 68. Tour de Pologne UCI World Tour.

Wielkie ściganie rozpoczęło się już od kilometra zero. Do ataku przystąpili Polacy. Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice) i Adrian Kurek (Reprezentacja Polski) oderwali się od głównej grupy, a w ślad za nimi podążyli Rodriges Argueles (Katiusza), Pierre Cazaux (Euskaltel-Euskadi), Carlos Oyarzun (Movistar) i Fabio Piscopiello (De Rosa-Ceramica Flaminia).

Peleton był stosunkowo łaskawy, gdyż pozwolił uciekinierom szybko zdobyć przewagę, ale nie przekroczyła ona w żadnym momencie 3 minut. W Ursynowie, na 21 kilometrze rozegrana została pierwsza premia lotna Fiat. Przy ogromnym dopingu kibiców zwyciężył na niej Adrian Kurek, wyprzedzając Francuza Cazauxa i Włocha Piscopiello.

Wjeżdżając na rundy w Warszawie przewaga oscylowała w granicach 2 minut. Szóstka śmiałków pracowała z całych sił, ale peleton nie odpuszczał i sukcesywnie, z okrążenia na okrążenie odrabiał cenne sekundy. Na 59,4 kilometrze rozegrana została premia specjalna 67. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zwyciężył na niej Piscopiello.

Na piątej z ośmiu rund z ucieczki próbował samotnie zaatakować Rosjanin Argueles. Jego akcja nie trwała długo i wrócił z powrotem do czołowej grupy. Na 78 kilometrze rozegrano drugą w dniu dzisiejszym lotną premię Fiat. Ponownie z dobrej strony pokazał się Piscopiello, ale tuż za nim finiszował Kurek, czym zapewnił sobie liderowanie w klasyfikacji najaktywniejszego kolarza.

Na dwa okrążenia do mety peleton miał już śmiałków na przysłowiowym widelcu, tracąc zaledwie 20 sekund. Tuż przed premią górską, peleton zlikwidował odjazd, a najszybszy na jedynej tego dnia premii Tauron był nasz rodak Michał Gołaś (Vacansoleil). Za jego plecami przyjechali Giorgio Brambilla (De Rosa-Ceramica Flaminia) i Jon Izaguirre (Euskaltel-Euskadi).

Ostatnie kilometry to już walka o jak najlepszą pozycję przed finiszem. Niezwykle licznie zgromadzona publiczność w fantastycznym stylu dopingowała wszystkim kolarzom, ale kciuki najmocniej trzymała za Polaków. Ogromnie rozpędzony peleton wpadł na ostatnie metry z niewiarygodną prędkością, a najszybszy okazał się Niemiec Marcel Kittel (Skil-Shimano). Drugie miejsce zajął mistrz Norwegii Alexander Kristoff (BMC), a trzeci był Włoch Francesco Chicchi (Liquigas).

Najlepszym z Polaków był Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice), który przyjechał na 21. miejscu. W klasyfikacji generalnej na wysokim trzecim miejscu plasuje się Adrian Kurek ze stratą zaledwie 5 sekund do lidera, którym jest Niemiec Marcel Kittel (Skil-Shimano).

1. etap, Pruszków-Warszawa, 101,5 km - wyniki  
1. Marcel Kittel (Niemcy) Skil-Shimano
2. Alexander Kristoff (Norwegia) BMC
3. Francesco Chicchi (Włochy) Quick Step
4. Heinrich Haussler (Austria) Garmin-Cervelo
5. Michele Merlo (Włochy) De Rosa-Ceramica Flaminia
6. Giacomo Nizzolo (Włochy) Leopard Trek
7. Romain Feillu (Francja) Vacansoleil-DCM
8. Luca Paolini (Włochy) Katiusza
9. Juan Jose Haedo (Argentyna) Saxo Bank-Sungard
10. Adam Blythe (Wielka Brytania) Omega Pharma-Lotto

21. Tomasz Marczyński (Pol) CCC Polsat Polkowice

Klasyfikacja generalna po 1. etapie
1. Marcel Kittel (Niemcy) Skil-Shimano
2. Alexander Kristoff (Norwegia) BMC
3. Adrian Kurek (Polska) Reprezentacja Polski

Klasyfikacja najaktywniejszy FIAT
1. Adrian Kurek (Polska) Reprezentacja Polski

Klasyfikacja najlepszy góral TAURON
1. Michał Gołaś (Pol) Vacansoleil

Klasyfikacja punktowa PLUS
1. Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL