R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40930740 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-02-22
Peter Sagan wygrał czwarty etap
i został nowym liderem wyścigu

 

W czwartek etap Zakopone-Zakopane


Peter Sagan wygrał czwarty etap 68. Tour de Pologne i jest najpoważniejszym kandydatem do końcowego zwycięstwa.

Peter Sagan z ekipy Liquigas okazał się najlepszy na czwartym etapie z Oświęcimia do Cieszyna podczas 68. Tour de Pologne UCI World Tour. Mistrz Słowacji wygrał z przewagą trzech sekund i został nowym liderem imprezy.

Już od początkowych kilometrów wiadomo było, że ten etap będzie bardzo istotny. Peleton od startu narzucił bardzo mocne tempo i pomimo wielu prób ataków, nikt nie mógł odjechać. Na pierwszej lotnej premii Fiat w Kętach, finiszował cały peleton, a najszybszy był Włoch Marco Marcato z Vacansoleil. Próby ataku nadal trwały w najlepsze.

Pierwszym kolarzem, któremu udało się uciec był ponownie Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice), dla którego jest to już trzecia ucieczka w tegorocznym Tour de Pologne. Wraz z naszym rodakiem uciekli Federico Rocchetti (De Rosa-Ceramica Flaminia) i Chad Beyer (BMC). Po kilku kilometrach dołączył do nich Kamil Gradek (Reprezentacja Polski).

Czwórka śmiałków szybko zbudowała dość sporą przewagę, która w pewnym momencie przekroczyła nawet 7 minut. Gdy jednak rozpoczęły się podjazdy to zaczęła ona drastycznie maleć. Tempo w peletonie nadawali głównie kolarze Liquigasu, a przede wszystkim Maciej Bodnar.

Na pierwszej górskiej premii - Kubalonka, najszybszy był Matysiak, który powtórzył ten wynik na drugim przejeździe przez tę premię górską. Peleton zbliżał się w bardzo szybkim tempie, ale uciekinierzy zdołali wjechać jeszcze po raz trzeci na Kubalonkę. Najszybciej zrobił to Beyer, który odjechał od kolegów z ucieczki i pomknął samotnie w stronę Cieszyna.

Amerykanin wygrał lotną premię Fiat w Wiśle, a następnie premię specjalną w Ustroniu. To było jednak wszystko na co było stać tego kolarza, gdyż peleton rozwijał niesamowite prędkości. W Cieszynie przed wjazdem na pierwszą rundę zaatakował mistrz Mołdawii Pliuszin (Katiusza), który kilka minut jechał na czele. Następnie kolejni kolarze próbowali swoich szans.

Był wśród nich m.in. Jarosław Marycz (Saxo Bank), który oderwał się od reszty, ale kilka sekund później nastąpił potężny atak ekipy Liquigas. Najpierw pociągnął bardzo mocno Nibali, potem poprawił kolejny z zawodników. Na czoło wszedł Maciej Paterski, który już przed startem zapowiadał, że będą jechać na Petera Sagana.

Na ostatnim kilometrze główna grupa liczyła około 40 kolarzy. Mocna praca Liquigasu przez cały etap, dała zamierzony skutek. Na 500 metrów do mety zaatakował potężnie wspomniany Sagan, który szybko zyskał 15 metrów przewagi. Na brukowanej końcówce nikt nie zdołał go już powstrzymać i mistrz Słowacji pewnie wpadł na pierwszym miejscu na metę. Drugi był ubiegłoroczny triumfator wyścigu Daniel Martin (Garmin-Cervelo), a trzeci Marco Marcato (Vacansoleil-DCM). Najlepszy z Polaków, Bartosz Huzarski (Reprezentacja Polski) był 12.

W klasyfikacji generalnej spore zmiany. Nowym liderem został Sagan, który wyprzedza Marcato i Romaina Feillu (Vacansoleil-DCM). Na szóstym miejscu plasuje się mistrz Polski Tomasz Marczyński (CCC Polsat Polkowice).

Prowadzenie w klasyfikacji punktowej pozostało w rękach Marcela Kittela (Skil-Shimano). Najlepszym góralem jest Matysiak, natomiast najaktywniejszym Adrian Kurek (Reprezentacja Polski).

Wyniki 4. etapu: Oświęcim-Cieszyn
1. Peter Sagan (Słowacja) Liquigas-Cannondale
2. Daniel Martin (Irlandia) Team Garmin-Cervelo
3. Marco Marcato (Włochy) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

12. Bartosz Huzarski (Polska) Reprezentacja Polski

Klasyfikacja generalna po 4. etapie
1. Peter Sagan (Słowacja) Liquigas-Cannondale
2. Marco Marcato (Włochy) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
3. Romain Feillu (Francja) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

6. Tomasz Marczyński (Polska) CCC Polsat Polkowice

Klasyfikacja najaktywniejszego
1. Adrian Kurek (Polska) Reprezentacja Polski

Klasyfikacja górska
1. Bartłomiej Matysiak (Polska) CCC Polsat Polkowice

Klasyfikacja punktowa
1. Marcel Kittel (Niemcy) Skil-Shimano

Od środowego popołudnia jestem w Bukowinie Tatrzańskiej, do której przyjechałem na Tour de Pologne Amatorów. W dzisiejszy wieczór uroczysta kolacja kolarzy w pięknym (nowym) hotelu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego rozpoczęła się z dwugodzinnym opóźnieniem. Maciej Bodnar i Maciej Paterski, z którymi krótko rozmawiałem, schodzili na nią w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, że przygotowali pole do zwycięstwa Petera Sagana.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL