R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41189792 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Aspirujemy do czołówki polskiego MTB

 

Z Maciejem Zabłockim rozmawia Piotr Kurek


Bogdan Czarnota (od lewej), Michalina Ziółkowska i Michał Ficek będą w sezonie 2015 głównymi twarzami teamu MTB Volkswagen Samochody Użytkowe. Zdjęcie zrobione podczas włoskiego zgrupowania w Dolomitach.
Fot. Anna Olszańska

– 12 kwietnia odbędzie się maraton MTB w Dolsku. Będzie to inauguracja sezonu kolarstwa górskiego w Wielkopolsce. Ile osób z teamu spod znaku Volkswagen Samochody Użytkowe MTB wystartuje w tych zawodach?

– W maratonie MTB w Dolsku wystąpi spora część drużyny z Wielkopolski. Na pewno przyjedzie jeden z naszych nowych zawodników – Sebastian Swat wraz z rodziną. Pod dużym znakiem zapytania stoi występ Radosława Lonki, który na jednym z ostatnich treningów zaliczył upadek i niestety doznał poważnego urazu kolana. Na pewno pojawi się też Marek Witkiewicz, który zapewne pokaże wysoką formę. Zawodnicy tacy jak Bogdan Czarnota czy Michalina Ziółkowska będą w tym czasie w Chorwacji, gdzie wystartują w zawodach XC i maratonie MTB.

– Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team istnieje trzeci rok. Co zmienia się w tym roku w zespole: kto nowy dołączył do niego, ile osób liczyć będzie cała grupa?

– Ten rok to duże zmiany. Do zespołu dołączyli zawodnicy z czołówki Polski, tacy jak Bogdan Czarnota czy Michalina Ziółkowska. Mamy także młodego i zdolnego Michała Ficka, który wygrał już kilka zawodów. Z naszego wielkopolskiego podwórka do drużyny dołączyli bracia Sebastian i Sylwester Swat. Bardzo mnie to cieszy, bo to bardzo mocni i sympatyczni zawodnicy. Nie można zapomnieć o naszym nowym zawodniku Marku Witkiewiczu: to kawał historii wielkopolskiego ścigania MTB.

– Czy grupa miała jakieś specjalne zgrupowanie, czy też każda osoba z ekipy przygotowuje się indywidualnie do sezonu 2015?

– Na przełomie lutego i marca mieliśmy zgrupowanie nad jeziorem Garda. Uczestniczyli w nim Bogdan Czarnota, Michalina Ziółkowska i Michał Ficek. Pozostali zawodnicy przygotowują się indywidualnie, niektórzy z nich również korzystają z obozów przygotowawczych. Np. Szymon Matuszak wyjechał z zaprzyjaźnionym klubem do Hiszpanii a Tomek Jakubowski trenował w Polanicy-Zdroju.

– W jakich cyklach maratonów MTB startować będzie ekipa z Antoninka?


Sebastian Swat studiuje medycynę i ma duży potencjał sportowy.

– Naszym celem będą w sezonie 2015 dwa cykle: Bike Maraton i Grand Prix Kaczmarek Electric MTB. Ale oczywiście nie zabraknie nas na innych zawodach, takich jak maratony Czesław Langa, czy też lokalne zawody Wojciecha Gogolewskiego. W naszym kalendarzu znajdują się również starty zagraniczne z Mistrzostwami Świata w maratonie MTB we włoskiej miejscowości Val Gardena włącznie, które są głównym celem na tegoroczny sezon Michaliny Ziółkowskiej.

– Kto będzie liderem grupy w sezonie 2015?

– Nie ma jednego lidera. Mamy kilku mocnych zawodników. Niektórzy są dobrzy w górach, inny pokazują się z dobrej strony podczas płaskich zawodów. Dla jednych domeną są krótkie szybkie wyścigi, a dla innych ciężkie etapówki. Na każdy start mamy przysłowiowego asa w rękawie. – We wrześniu 2015 w Obiszowie na Dolnym Śląsku odbędą się Mistrzostwa Polski w maratonie MTB. Czy Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team weźmie w nich udział? – Oczywiście. To jedne z najważniejszych zawodów w sezonie. Na pewno przyjedziemy tam w mocnym składzie. Trasa w Obiszowie to jedna z najlepiej ułożonych tras MTB w Polsce a zawody słyną z dobrej organizacji. Liczę tam na dobre występy naszych zawodników zarówno w kategorii elita, jak i wśród amatorów.

– Jest pan szefem grupy amatorskiej MTB z dużymi aspiracjami, może nawet o zacięciu zawodowym. Gdyby zechciał pan powiedzieć o swych kolarskich korzeniach, sukcesach i planach na sezon 2015. Osobistych i całego teamu.


Jerzy Kaźmierczak (od lewej), Gerard Wlekły, Damian Pertek i Maciej Zabłocki (szef teamu).

– Ze sportem mam do czynienia przez całe życie. Najpierw było wspinanie – skałki, Tatry, Alpy. Później przyszła kolej na windsurfing. Kolarstwem zaraził mnie przyjaciel z czasów wspinania, niegdyś bardzo dobry zawodnik MTB – Wojciech Rakowski. I tak od 12 lat bawię się w uprawianie tego pięknego sportu. Poznałem kolarstwo MTB od wielu stron – zawody XC, maratony płaskie, górskie, etapówki. I jak to w sporcie bywa raz jest lepiej, raz gorzej. W zeszłym roku udało mi się wygrać maraton MTB Michałki w Wieleniu na dystansie Mega w swojej kategorii wiekowej. Z drugiej strony na Mistrzostwach Polski w Obiszowie myślałem, że w ogóle nie dojadę do mety. Ten rok jest inny. Ponad swoje indywidualne cele stawiam cele drużyny. Chcemy zbudować jedną z najbardziej rozpoznawalnych drużyn w Polsce, a to wymaga czasu i zaangażowania. I mojego, i wszystkich zawodników teamu. Ale już nieraz się przekonałem, że zawsze mogę na nich liczyć, więc jestem pewien że nasz projekt odniesie sukces, a Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team na stałe zagości w ścisłej czołówce polskiego kolarstwa górskiego.

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL