R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 36587455 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2021-05-18
Wielce obiecujący początek
sezonu kolarskiego w Wielkopolsce

 

M. Hałajczak, R. Lonka i M. Pihulak
bohaterami III Memoriału Marka i Zbyszka


Magdalena Hałajczak wygrała dziś wyścig pań i stanęła na najwyższym miejscu podium. Obok niej Beata Jędrzejczak (z lewej) i Beata Wawrzyniak - żony tragicznie zmarłych w styczniu 2008 roku kolarzy. 


W wyścigu mastersów, panów po trzydziestym roku życia, wystartowało 18 zawodników, którzy w ten sposób uczcili pamięć Marka Wawrzyniaka i Zbyszka Jędrzejczaka. Triumfował Radek Lonka - rocznik 1980.


Dawid Marosz (137 - AGpol Team GKKG z Gniezna) przed Piotrem Zellnerem (144 - Corratec Team Poznań) na trasie wyścigu mastersów.


Oni wytrwali do końca kolarskich zawodów i w najlepszy z możliwych sposobów uczcili pamięć Marka Wawrzyniaka i Zbyszka Jędrzejczaka.

Zdzisław Pihulak, Radosław Lonka, Dawid Marosz, Radosław Jaskulski, Tadeusz Kubiak, Jacek Głowacki, Piotr Zellner, Piotr Schondelmeyer, Michał Zbroszczyk, Ryszard Bróździński, Przemysław Kozłowski, Lech Andrzejewski, Wojciech Jurasz, Piotr Niewiada, Filip Niewiada, Dawid Kompiel, Mikołaj Garczarek i Przemysław Wegner.

Tych osiemnastu mężczyn zechciało dziś pojawić się na terenie ośrodka TKKF w Poznaniu, przy ulicy Winogrady 11, by rywalizować w wyścigu mastersów podczas III Memoriału Marka i Zbyszka. I by w ten sposób uczcić pamięć tragicznie zmarłych kolegów - Marka Wawrzyniaka i Zbyszka Jędrzejczaka, którzy zostali potrąceni przez samochód podczas kolarskiego treningu na obwodnicy Kórnika 9 stycznia 2008 roku.

Mastersom w tym roku przybył nowy konkurent. 30 czerwca ubiegłego roku Radosław Lonka z Wrześni (Corratec Team) skończył trzydzieści lat. Dziś, w niedzielę 6 lutego 2011, dał pokaz swych kolarskich możliwości. Najpierw w imponującym stylu wygrał wyścig elity - miał dziewięciu innych konkurentów, by następnie stanąć na starcie mastersów.


Radek Lonka zamierza w tym roku, w Pucharze Wielkopolski - Thule Cup 2011, startować w dwóch kategoriach wiekowych: elity i mastersów. Dziś z numerem 136 jechał dwa razy po zwycięstwo.

Wojciech Jankowski, sędzia główny imprezy, najpierw wyczytał kolejno osiemnaście nazwisk, by następnie dać im sygnał startu. Radek Lonka w tym swym pierwszym masterskim wyścigu popędził mocno do przodu. I do końca wyścigu, całych dziesięć rund po 1600 metrów każda, powiększał swa przewagę. I wygrał. Pewnie, zdecydowanie.

Drugi był Wojciech Jurasz, znany poznański lekarz - ortopeda i traumatolog. – Jestem bardzo zadowolony, to moja pierwsza jazda w tym roku na otwartym terenie. Dotąd tylko pedałowałem na trenażerze. Jechało mi się dobrze, teren jest idealny do przeprowadzania takich, przełajowych wyścigów.


Dzisiejszy Memoriał Marka i Zbyszka był... pięknym pokazem parasoli.

Trzecie miejsce zajął Piotr Zellner (Corratec Team) z Poznania. O krok od podium, czwarte miejsce, był Dawid Marosz z Gniezna (AGpol Team GKKG). W początkowej fazie rywalizacji jechał przed Piotrem Zellnerem, ale ostatecznie był za poznaniakiem. Kolejne miejsca zajęli: 5. Zdzisław Pihulak (Żary), 6. Piotr Schondelmeyer (Poznań), 7. Dawid Kompiel (Łopuchowo), 8. Filip Niewiada (Poznań), 9. Piotr Niewiada (Poznań), 10. Radosław Jaskulski (Gniezno).

Najstarszym uczestnikiem zmagań mastersów był Tadeusz Kubiak ze Swarzędza. Wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów w październiku tego roku ukończy 66 lat. Organizuje wyścigi, lubi się ścigać, przed tygodniem był uczestnikiem warszawskiego Sejmiku Mastersów. Tadziu, znamy się od lat, zajął dziś 16. miejsce. Za pięć tygodni, 13 marca, w Swarzędzu zorganizuje już po raz dziewiąty "Swarzędz - Cross" im. Mariana Kegela. Poznaniaka (także rocznik 1945), który był pierwszym Wielkopolaninem na trasie Wyścigu Pokoju (było to w 1965 roku).


Oni kochają kolarstwo - bez względu na pogodę i porę roku.

Tadeusz Kubiak ze Swarzędza (1945), Lech Andrzejewski ze Skórzewa (1950), Ryszard Bróździński z Poznania (1959) i Zdzisław Pihulak z Żar (także 1959) - byli najstarszymi mastersami.

– Mastersi nie zawiedli - takie słowa słyszałem dziś od wielu ludzi, którzy od początku do końca obserwowali zawody na Winogradach. Wypowiedział je masters Andrzej Kaczmarek (1947) - trzykrotny uczestnik Wyścigu Pokoju, także Ryszard Pawlak - człowiek kolarstwa od dziesięcioleci (zawodnik, trener, obecnie człowiek biznesu - Shimano Polska).


Najlepsi juniorzy III Memoriału Marka i Zbyszka.

Wyścig elity wygrał Radek Lonka przed Wojciechem Baranowskim z Poznania i Łukaszem Pihulakiem z Żar. Czwarty był Patryk Gogolewski z Wągrowca, piąty Grzegorz Tomczak z Wrześni, szósty Bartosz Brzeziński z Poznania.

W juniorach triumfował Mateusz Pihulak z Żar (reprezentuje znany klub Trasa Zielona Góra) przed Patrykiem Windakiem z Gryfina (Baszta Golczewo) i Piotrem Tomczakiem z Wrześni.

Jedyną kobietą, która zdecydowała się na start, była Magdalena Hałajczak. Poznanianka, rocznik 1979, należy do ikon polskiego MTB. W roku ubiegłym w cyklu Skandia Maraton Lang Team startowała siedem razy, z czego sześć razy wygrała. Pięć razy na Grand Fondo, raz na Medio.

Trzeci Memoriał Marka i Zbyszka zorganizowali prezes ogniska TKKF "Pałuki" z Wągrowca Wojciech Gogolewski oraz Zarząd Wojewódzki TKKF w Poznaniu.

xxx

Trzy lata temu na obwodnicy Kórnika zginęli podczas kolarskiego treningu nasi koledzy - Marek Wawrzyniak i Zbyszek Jędrzejczak. Wojciech Gogolewski, prezes ogniska TKKF "Pałuki" z Wągrowca i zarazem główny organizator imprez rowerowych w Wielkopolsce, przed dwoma laty wpadł na pomysł, by kolarskim przełajami uczcić ich pamięć.

Dwie pierwsze edycje odbyły się w lutym 2009 i lutym 2010. W obu przypadkach było mroźnie, było śnieżnie i kolarzy na tle bieli lepiej można było fotografować. Dziś padał deszcz, było dość nieprzyjemnie, ale trzydziestu dwóch amatorów kolarstwa i rowerów nie zawiodło.

Nie zawiedli także kibice. Małgorzata Brzezińska zjawiła się z blachami placka (to jest ten piękny poznański nastrój i klimat), Piotr Pawlak (szef Corratec Teamu) zadziwił pięknem swego parasola i gumowymi butami, Joanna Zbroszczyk zrobiła wiele zdjęć i to nie tylko swemu mężowi - Michałowi.

Trzy lata za nami. Memoriał Marka i Zbyszka dziś dopisał kolejną kartę w historii wielkopolskiego kolarstwa. Wielce obiecującą, jeśli chodzi o wydarzenia rowerowe 2011 roku w naszym regionie - 22 imprezy szykuje Wojciech Gogolewski (szosa, XC, maratony MTB), jak również przyszłoroczną imprezę poświęconą pamięci Marka Wawrzyniaka i Zbyszka Jędrzejczaka. 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL