R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41069615 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-03-15
Wacław Skarul nowym prezesem
Polskiego Związku Kolarskiego

 

Lucjusz Wasielewski z Kalisza członkiem zarządu

 
Wacław Skarul, rocznik 1956, został dzisiaj prezesem Polskiego Związku Kolarskiego.

Wacław Skarul został dzisiaj jednogłośnie wybrany nowym prezesem Polskiego Związku Kolarskiego. Zastąpił na tej funkcji Ryszarda Szurkowskiego.

Przed wyborami, które odbyły się w siedzibie związku, w Pruszkowie, zrezygnowali pozostali kandydaci - Piotr Kosmala, Andrzej Kita, Jarosław Potocki oraz Marek Kosicki.

Za Wacławem Skarulem opowiedzieli się wszyscy delegaci. Tylko jedna osoba się wstrzymała od głosowania i był nią nowy prezes związku.

Wacław Skarul to były kolarz oraz znakomity trener. W latach 1988-1992 prowadził reprezentację Polski. Na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku jego podopieczni (Joachim Halupczok, Marek Leśniewski, Andrzej Sypytkowski i Zenon Jaskuła) zdobyli srebrny medal w wyścigu drużynowym na 100 km. 4 lata później, podczas Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie Andrzej Sypytkowski zajął 5. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego. W sumie Wacław Skarul pełnił rolę selekcjonera podczas sześciu mistrzostw świata. W 1989 roku, w Chambery Joachim Halupczok wywalczył tytuł mistrza świata, a drużyna zdobyła srebrny medal na 100 km.


Podczas przerwy w obradach: Kazimierz Marchewka (od lewej), Dariusz Miłek, Wacław Skarul i Andrzej Piątek.

Teraz Wacława Skarula czeka trudne zadanie wyciągnięcia Polskiego Związku Kolarskiego z poważnego kryzysu finansowego oraz zapewnienie zawodnikom jak najlepszych warunków przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Wybrano także 10-osobowy zarząd, którego członkami zostali: Tadeusz Rybak, Bogdan Rzepka, Piotr Kosmala, Marek Leśniewski, Lucjusz Wasielewski - prezes Wielkopolskiego Związku Kolarskiego, Jarosław Potocki, Marek Kosicki, Marek Truchan, Dariusz Skorupa oraz Krzysztof Golwiej.

xxx

Nowy prezes Polskiego Związku Kolarskiego urodził się w ważnym dla naszego kraju roku: w 1956 Stanisław Królak wygrał Wyścig Pokoju, w październiku nastąpiły istotne polityczne przemiany i na świat we Wrocławiu 28 września przyszedł Wacław Skarul.

W wieku trzynastu lat zainteresował się kolarstwem, które uprawiał do dwudziestego roku życia, kiedy podczas sportowej rywalizacji upadł na torze w Żyrardowie. Skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, pisząc na kilkudziesięciu stronach pracę magisterską o Ryszardzie Szurkowskim - polskim szosowcu wszech czasów. O jego... organiźmie.

W latach 1988-1992 prowadził kolarską reprezentację Polski. Zna się na cykliźmie, zna świat. W ostatnich kilkunastu latach był jakby trochę z boku od głównego nurtu polskiego kolarstwa, pracując jako człowiek biznesu i robiąc w nim karierę. Ale kontaktu z tym pięknym sportem nigdy nie stracił: jako kibic, jako amator (Skandia Maraton Lang Team), czy jako dyrektor sportowy kolarzy Mróz ActiveJet przed rokiem w dalekiej Ameryce Południowej.

Dziś w Pruszkowie przez 15 minut Wacław Skarul zaprezentował wobec czterdziestu kilku delegatów, ministra sportu Adama Giersza, zaproszonych gości i dziennikarzy wariantowy plan sanacji polskiego kolarstwa. Jest on realny, wymaga współdziałania całego środowiska, by długi zostały spłacone i by o polskich cyklistach znów, jak przed laty, było głośno. Tych z szosy, pedałujących na torze, czy uwielbiających - jak Maja Włoszczowska - jazdę po górach i bezdrożach.

Wacław Skarul zna kolarstwo i jest menedżerem wysokiej klasy. Dziś zaproponował, by ludzie, których zna, i którym ufa, stali się członkami zarządu Polskiego Związku Kolarskiego. Jednym z nich został Marek Leśniewski z Bydgoszczy, który w Seulu w 1988 roku ciągnął kolegów do olimpijskiego srebra, innym zaś Bogdan Rzepka - organizator wielu imprez kolarskich i wyścigów na Dolnym Śląsku.

Wacław Skarul i dziesięciu kolegów z zarządu spotkają się w najbliższy czwartek, by podzielić między sobą obowiązki. Na dwa lata, odpowiedzialnie, by każdy za coś osobiście odpowiadał, by synergia jedenastu ludzi nadała Polskiemu Związkowi Kolarskiemu kolor optymistycznej nadziei.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL