R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41189742 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-04-18
Sylwester Swat dał popis

 

IV Memoriał Marka i Zbyszka

 
Pierwsze metry wyścigu elity i mastersów. Na prowadzeniu Maksymilian Bieniasz (30) przed Sylwestrem Swatem (43).

Dzisiaj, 26 lutego, na poznańskich Winogradach odbył się IV Memoriał Marka i Zbyszka. W kolarskich przełajach startowali juniorzy, zawodnicy elity, mastersi oraz samotna Sylwia Zellner. W łączonym wyścigu elity i panów po trzydziestym roku życia (oddzielna klasyfikacja) triumfował, w pięknym stylu, Sylwester Swat z Przeźmierowa.

 
Sylwester Swat (1993) wygrał wyścig elity. W sezonie 2011 startował jako junior, w rok olimpijski wszedł spektakularnym sukcesem w nowej kategorii wiekowej na poznańskich Winogradach. Utalentowany zawodnik w tym roku zdaje maturę w "Marcinku" (wielce renomowana szkoła średnia) i marzą mu się sukcesy w wyścigach XC i maratonach MTB.

IV Memoriał Marka i Zbyszka odbył się dziś, 26 lutego, na poznańskich Winogradach. Świeciło ładnie słońce, dmuchał trochę wiatr, zatem warunki były sprzyjające, by się ścigać na rowerach. W ten sposób środowisko kolarskie Wielkopolski nie zapomniało o swych tragicznie zmarłych kolegach - o Marku Wawrzyniaku i Zbyszku Jędrzejczaku.


W wyścigu elity i mastersów ścigało się 40 zawodników.

Juniorzy - wyniki
1. Artur Sobkowiak (Piła)
2. Mateusz Bartkowiak (Poznań)
3. Bartosz Zaworski (Września)

Elita
1. Sylwester Swat (Przeźmierowo)
2. Maksymilian Bieniasz (Poznań)
3. Michał Górniak (Piła)


Mateusz Rybczyński (rocznik 1981, nr startowy 17) z Poznania wygrał rywalizację mastersów.

Mastersi
1. Mateusz Rybczyński (Poznań)
2. Artur Spławski (Poznań)
3. Dawid Marosz (Gniezno)

Kobiety
1. Sylwia Zellner (Poznań)

Na kolarskie przełaje poświęcone ich pamięci, zginęli w styczniu 2009 podczas treningu na rowerach na obwodnicy Kórnika, przyjechali zawodnicy z Gniezna, Miłosławia, Leszna, Gostynia, Włoszakowic, Wrześni, Środy Wielkopolskiej, Swarzędza, Kuślina i Piły. Marek Walendzik dotarł na Winogrady z Gorzowa Wielkopolskiego. Najwięcej, co oczywiste, było pasjonatów cyklizmu z Poznania i okolic.

W łączonym wyścigu zawodników elity i mastersów ruszyło na trasę 40 kolarzy. Od pierwszych metrów najmocniej pedałował Maksymilian Bieniasz z Poznania, za nim jak cień jechał Sylwester Swat, za nimi Michał Górniak, Mateusz Rybczyński i Artur Spławski.

Już na pierwszej rundzie (jedna liczyła około 1700 metrów) na prowadzenie wyszedł Sylwester Swat (nr 43) z podpoznańskiego Przeźmierowa. Ten silnie utalentowany zawodnik (w roku ubiegłym w Kielcach zdobył dwa medale na Mistrzostwach Polski MTB: brązowy jako junior, srebrny w sztafecie z kolegami z Corratec Teamu) z każdym kolejnym okrążeniem powiększał przewagę.


Artur Spławski, za nim Lech Ergang.
Fot. Jacek Głowacki

Za nim jechali wielce utytułowani kolarze: Artur Spławski (szosowy wicemistrz świata mastersów), Przemysław Wegner (mistrz świata sprzed trzech lat w tandemach integracyjnych - jego partnerem jest Arkadiusz Garczarek), jak również znani maratończycy MTB: Jan Zozuliński z Poznania, Tomasz Urbanowicz z Miłosławia, Radosław Jaskulski i Dawid Marosz z Gniezna, Piotr Zellner z Poznania, Mateusz Rybczyński z Poznania.

Sylwester Swat od kilku ładnych lat ściga się w zawodach kolarzy górskich. W roku ubiegłym startował jako junior i to z sukcesami, dzisiaj wystartował po raz pierwszy w kategorii elita. I wygrał w pięknym stylu - na oczach Katarzyny Pawłowskiej (naszej reprezentantki na torze), Andrzeja Kaczmarka (trzykrotnego uczestnika Wyścigu Pokoju), Ryszarda i Piotra Pawlaków (ludzie kolarstwa) oraz rodziców - Edyty i Jacka Swatów, także starszego brata Sebastiana.

Uczeń klasy maturalnej "Marcinka" (renomowana szkoła średnia w Poznaniu) w maju zdaje egzamin dojrzałości. – Będę zdawał z języka polskiego, także angielskiego oraz matematyki i fizyki. Kierunku studiów jeszcze nie wybrałem. Wiem natomiast, że w roku 2012, olimpijskim, chcę dobrze łączyć naukę ze sportem, tak jak w roku ubiegłym, gdy otrzymałem w Warszawie nagrodę Ministerstwa Edukacji Narodowej. Otrzymałem ją za osiągnięcia w kolarstwie i matematyce z rąk minister Katarzyny Hall - podkreślił najmłodszy członek rodziny Swatów, w której wszyscy ścigają się na rowerach.

W tym łączonym wyścigu elity i mastersów (jedenaście rund - prawie godzina jazdy) za Sylwestrem Swatem kolejno linię mety przejeżdżali: 2. Mateusz Rybczyński (masters), 3. Maksymilian Bieniasz (elita), 4. Artur Spławski (masters), 5. Dawid Marosz (masters), 6. Piotr Zellner (masters), 7. Michał Górniak (elita), 8. Łukasz Leśniak (elita), 9. Radosław Hulewicz (masters) i 10. Tomasz Urbanowicz (masters).

IV Memoriał Marka i Zbyszka był wydarzeniem sportowym godnym pamięci tragicznie zmarłych kolegów - Marka Wawrzyniaka i Zbyszka Jedrzejczaka. Zorganizowali go działacze TKKF z Wojciechem Gogolewskim i Dariuszem Gorczyńskim na czele. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy numer startowy, najlepsi - puchary.

Tym ostatnim wręczali je Beata Jędrzejczak i Andrzej Kaczmarek.

Niedzielne zawody były, na dobrą sprawę, wejściem w sezon 2012. Środowisko czeka już na następne imprezy, z których najbliższą będzie 25 marca X Memoriał im. Mariana Kegela w Swarzędzu. O tym wydarzeniu informował i na nie zapraszał Tadeusz Kubiak (rocznik 1945), wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów i zarazem dobry duch od początku swarzędzkiego przedsięwzięcia. Dziś najstarszy uczestnik przełajowej rywalizacji na Winogradach. 


Sylwia Zellner 22 września tego roku ukończy 15 lat i podąża śladami utytułowanych rodziców.
Fot. Jacek Głowacki

Jedyną przedstawicielką płci pięknej była dziś Sylwia Zellner, uczennica jednego z poznańskich gimnazjów. We wrześniu skończy 15 lat, na rowerze jeździ od dawna, sztuki wygrywania nauczyła się, przede wszystkim, od swej utytułowanej mamy - Małgorzaty Zellner.

Paweł Szczupał z Poznania zrealizował dziś film z zawodów na terenie ośrodka TKKF w Poznaniu. Można go obejrzeć na http://www.youtube.com/watch?v=3TM50huPy4E.


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL