Aktualizowano: 2024-03-15
Michał Kwiatkowski liderem

Młody Polak potwierdza światową klasę
w wyścigu World Tour Tirreno-Adriatico

22-latek z Polski Michał Kwiatkowski liderem prestiżowego wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico.

Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick-Step) został liderem wyścigu kolarskiego Tirreno-Adriatico. Czwarty etap z Narni do Prati di Tivo (173 km) wygrał Brytyjczyk Chris Froome (Sky Procycling), a Polak był czwarty.

Wyścig Tirreno-Adriatico jest jednym z najmocniej obsadzonych startów na początku sezonu. W sobotę na mecie za Polakiem meldowały się gwiazdy światowego peletonu. W klasyfikacji generalnej trzeci jest Włoch Vincenzo Nibali, czwarty wracający do wielkiego ścigania Alberto Contador, dziesiąty zaś Hiszpan Joaquim Purito Rodriguez.

Kwiatkowski stracił do zwycięzcy czwartego etapu 13 sekund. Trzeci, dwie sekundy szybszy od Polaka, był ubiegłoroczny triumfator tego wyścigu Włoch Vincenzo Nibali. Na ostatnich kilometrach kilkakrotnie atakował słynny Hiszpan Alberto Contador, ale ostatecznie zajął w sobotę szóste miejsce.

W klasyfikacji generalnej Kwiatkowski o cztery sekundy wyprzedza Froome'a. W niedzielę odbędzie się piąty etap, długości 230 km z metą w Chieti. Zakończenie wyścigu we wtorek - na ten dzień zaplanowano jazdę indywidualną na czas w San Benedetto del Tronto.

Największym dotąd sukcesem Polaka jest druga lokata w zeszłorocznym Tour de Pologne, gdzie stracił pięć sekund do najlepszego Włocha Moreno Mosera. W 2012 został też wicemistrzem Polski w jeździe indywidualnej na czas. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie zajął 60. miejsce w indywidualnym wyścigu szosowym ze startu wspólnego.

W imprezie, oprócz Kwiatkowskiego, startuje jeszcze czterech Polaków: Maciej Bodnar (Cannondale), Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), Bartosz Huzarski (Netapp-Endura) oraz Tomasz Marczyński (Vacansoleil-DCM). W sobotę najlepszy z tej czwórki był Niemiec, który zajął 18. miejsce, a w klasyfikacji generalnej jest 19.