R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 24486720 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2018-03-21
Witamy na stronie Kurek-Rowery.pl

 

Początek w Trzebanii
Rusza Leszczyńska Liga Rowerowa 2018


W niedzielę 25 marca fani MTB jadą do Trzebanii.
Fot. Leszczyńska Liga Rowerowa

W najbliższą niedzielę rusza Leszczyńska Liga Rowerowa 2018, na którą złożą się wyścigi szosowe oraz maratony na rowerach górskich. Pierwsza odsłona 25 marca w Trzebanii - VIII Leśne Kryterium Rowerowe (MTB).

Organizatorzy - Wojciech Mizuro i jego koledzy ze Stowarzyszenia Real 64-sto - przygotowali bardzo ciekawą trasę, która jest poprowadzona ścieżkami i duktami leśnymi o zróżnicowanym podłożu i ukształtowaniu. Startujący pojadą obok leśniczówki Trzebania, po drodze zobaczą strumyk i być może... bobry.

Dystans Mega (najdłuższy) liczy 49 kilometrów i złoży się nań 7 rund o długości 7 kilometrów każda, z czego będą zadowoleni kibice, mający możliwość wielokrotnej obserwacji startujących.

Dystans Mini to 28 km (4 razy 7 km), juniorzy pokonają 10 km (2 razy 5 km) i młodzicy 5 kilometrów. Zawody odbędą się na sprawdzonej trasie, znanej z roku ubiegłego.

Jako pierwsi (o godzinie 10.00) wystartują juniorzy i młodzicy, o 11.00 panie i panowie z Mini, o 13.00 ci z Mega.

Organizatorzy przygotowali nagrody finansowe dla trzech najlepszych zawodników w klasyfikacji open z dystansów Mini i Mega.

Zgłoszenia przyjmowane są drogą elektroniczą do środy (21 marca) przez formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie internetowej Leszczyńskiej Ligi Rowerowej (http://zapisy.ultimasport.pl/373). Po tym terminie istnieje możliwość zapisu do imprezy w biurze zawodów (od 8 do 12).

Warto się wybrać do Trzebanii i pościgać na początku sezonu nie tylko z silnymi kolarzami z regionu leszczyńskiego.

Leszczyńska Liga Rowerowa 2018

25 marca - Trzebania (MTB)
15 kwietnia - Rydzyna (MTB)
12 maja - Smyczyna (MTB)
20 maja - Belęcin (szosa)
3 czerwca - Włoszakowice (MTB)
30 czerwca - Krzywiń (szosa)
12 sierpnia - Góra (MTB)
19 sierpnia - Przybyszewo (MTB)
16 września - Jeziorki (MTB)
11 listopada - Osieczna (szosa/MTB)

 

Wpaść na weekend do Krzywinia
W sobotę maraton MTB,
w niedzielę natomiast wyścigi szosowe


Maciej Kasprzak przed Przemysławem Rozwalką i Michałem Fickiem (trzech najlepszych zawodników na dystansie Mega). Maraton  MTB w Śremie, 1 maja 2015. Od tej imprezy rozpoczął się cykl Solid MTB Maraton.

Fot. Piotr Kurek

– Zapraszam w najbliższy weekend do Krzywinia na wiosenne święto sportu i rekreacji - mówi Maciej Richter, jeden z organizatorów cyklu Solid MTB Maraton 2018. – W sobotę na starcie staną do rywalizacji fani kolarstwa górskiego, w niedzielę natomiast szosowcy. Będzie się działo, mam nadzieję, że pogoda będzie sprzyjać zawodniczkom i zawodnikom oraz organizatorom - podkreśla.

Solid MTB Maraton rozpoczyna czwarty rok, więc jest stosunkowo młodym cyklem imprez dla pasjonatów jazdy na rowerach górskich. – Wszystko zaczęło się 1 maja 2015 w Śremie, gdzie odbył się pierwszy maraton. W tymże roku odbyły się jeszcze dwie imprezy: w Krzywiniu i w Wilkowicach pod Lesznem. Takie były początki - wspomina Maciej Richer.

Rok później cykl wydłużył się o kolejne trzy zawody: w Lesznie, Mchach koło Książa Wielkopolskiego i w lubuskiej Sławie. W sezonie 2017 doszły dwie nowe lokalizacje: Bodzyniewo i Górzno. W tym roku będzie aż dziesięć maratonów MTB, w tym dwa po raz pierwszy - w Gostyniu i Przyłęku koło Nowego Tomyśla.


Zawodnicy i organizator (z lewej). Rok 2017.
Fot. Strefasportu.pl

– Najważniejszą dla nas sprawą jest wytyczenie takiej trasy dla startujących zawodników, by im się podobała. To znaczy, by była ładna widokowo, by wiodła w zróżnicowanym terenie i by była zgodna ze standardami kolarstwa górskiego. Musi być atrakcyjny krajobraz, sporo lasu i muszą być górki i dołki oraz odcinki do przejechania przez jednego tylko zawodnika - to słowa Macieja Richtera.

Główny organizator cyklu Solid MTB Maraton zna Krzywiń i jego okolice na wylot. To nie tylko ładne lasy, sady czereśniowe i perełka w tutejszym krajobrazie: wąwozy - długie na 200 metrów. Ale, jak podkreśla, wszystkie lokalizacje mają swój urok, swe walory. Także i ta, gdzie kończy się od trzech lat cykl: czyli lubuska Sława - z przepięknym jeziorem i wzgórzami wokół tego urokliwego miasteczka.

Duszą i animatorem cyklu Solid MTB Maraton jest Maciej Richter. Mieszka w Lesznie (rodowity krzywiniak), pracuje w jednej z najbardziej znanych firm w Wielkopolsce - w Leszczyńskiej Fabryce Pomp. Istnieje od 150 lat (piękna tradycja), zatrudnia prawie 800 ludzi i eksportuje żeliwne komponenty do produkcji rozmaitych pomp na cąły świat. – Zajmuję się marketingiem, promocją tego, co potrafią zrobić i wykonać wykwalifikowani specjaliści z południa Wielkopolski.


Maciej Richter jest główną postacią cyklu Solid Maraton MTB.
Fot. Strefasportu.pl

Maciej Richter (Krzywiń), Maciej Foerster (Śrem) i Mikołaj Kowalczyk (Wilkowice), ci trzej panowie przed trzema laty dogadali się i stworzyli cykl. Dziś można do tej listy dopisać także Krzysztofa Klicha ze Sławy. Wszyscy oni próbowali swych sił w maratonach MTB, w sezonie 2018 na głowie będą mieli organizację dziesięciu maratonów na rowerach górskich. – Rozrósł się nasz cykl - mówi nie bez dumny Maciej Richter. – Po pierwsze, przyjeżdża na nasze zawody coraz więcej zawodników, średnia za ubiegły rok to 500 osób. Po drugie, zyskaliśmy znaczących sponsorów, co jest nie bez znaczenia przy organizacji takich imprez i fundowaniu nagród dla najlepszych. Po trzecie wreszcie, nasz cykl dostrzegli i wpisali do swych kalendarzy zawodnicy znanych w Polsce ekip MTB: Euro Bike Kaczmarek Electric, czy też Rybczyński Bikes Remmers TP-Link.

Zawodnicy obu poznańskich ekip (Piotra Pawlaka i Mateusza Rybczyńskiego) przebywali ostatnio na zgrupowaniach w Hiszpanii i w sobotę 24 marca w Krzywiniu wystawią do boju swych najdzielniejszych z dzielnych kolarskich rycerzy MTB. Zapewne powalczą z nim amatorzy z leszczyńskich teamów: REAL 64-sto, Strefysportu.pl, czy też zielonogórskiego Seven Perceptus.


Przemysław Rozwalka, kolarz z podleszczyńskich Goniembic, jest twarzą tegorocznego cyklu maratonów spod znaku Solid Sport.
Fot. Solid Sport

A więc 24 marca początek w Krzywniu, a później kolejno imprezy w Mchach (22 kwietnia), Śremie (3 maja), Górznie (20 maja), Lesznie (17 czerwca), Wilkowicach (1 lipca), Gostyniu (15 lipca), Przyłęku (29 lipca), Bodzyniewie (26 sierpnia) i Sławie (15 września).

Jakby tego było mało, panowie z Solid Sport (taką ma nazwę ich projekt na organizację imprez masowych) w tym roku przeprowadzą cztery wyścigi szosowe oraz trzy biegi.

– Organizujemy maraton MTB. Tworzymy miasteczko zawodów i scenografię imprezy (podium, brama startowa), wymaga to wiele pracy i tak szkoda rozbierać to wszystko po kilku godzinach. Stąd pomysł na aktywny weekend: w sobotę impreza dla kolarzy górskich, w niedzielę wyścig szosowy. Tak będzie w dniach 24 i 25 marca w Krzywiniu - podkreśla Maciej Richter.


Trzech najlepszych w Śremie na dystansie Mega: Przemysław Rozwalka (2. miejsce), Maciej Kasprzak (zwycięzca), Michał Ficek (3. miejsce). Z prawej Maciej Szłapka - jeden z organizatorów. 1 maja 2015. Od Od tej imprezy rozpoczął się cykl Solid MTB Maraton.
Fot. Piotr Kurek 
 
Człowiek odpowiedzialny za promocję leszczyńskich pomp z rozmachem tworzy wizerunek Solid MTB Maraton. Ma kolegów obok siebie, swoją i ich rodziny, życzliwych ludzi biznesu nie tylko z Leszna. Zadbał tez o to, by terminy jego maratonów nie kolidowaly z datami tych okolicznych (Kaczmarek Electric, czy też Bike Cross Maraton Gogol MTB). Pomiaru czasu dokonuje firma Domtel Sport, ta sama, która współpracuje z Czesławem Langiem przy organizacji jego imprez (Tour de Pologne, czy też maratony MTB).

Jeśli nie byliście jeszcze na żadnej imprezie z tego cyklu, to na początek wpadnijcie 24 i 25 marca do Krzywinia. Będzie się tu działo w ten wiosenny czas! W sobotę na leśnych dukatch i wokół wąwozu, w niedzielę na szosie.

                                        Piotr Kurek


  

Zaproszenie do Pruszkowa
Ciekawe wydarzenie na torze
dostępne dla wszystkich fanów kolarstwa


Czesław Lang lubi jazdę na torze w Pruszkowie. 15 maja 2017 (na zdjęciu) wygrał wyścig australijski gwiazd polskiego kolarstwa podczas prezentacji trasy 74. Tour de Pologne.
Fot. Szymon Gruchalski

W kwietniu tego roku na torze kolarskim w Pruszkowie odbędzie się ciekawe wydarzenie sportowe, dostępne dla wszystkich ludzi kolarstwa (amatorów i zawodowców), którzy chcieliby w tym miejscu spróbować swych sił. Odbędzie się ono w dniach 7 i 8 kwietnia, w których to dojdzie do próby bicia rekordu Polski w jeździe indywidualnej na dystansie 10 km, jak również rywalizacji indywidualnej na 1 km i 3 kilometry.

Mówiąc w wielkim skrócie, znaleźli się ludzie kolarstwa (Merx Team Wągrowiec oraz Stowarzyszenie Sport Piątkowice), którzy postanowili zorganizować dwudniowe zawody na torze dla amatorów i zawodowców. 7 i 8 kwietnia 2018 od rana do wieczora zaplanowano bicie rekordu Polski na dystansie 10 kilometrów (na rowerze torowym lub szosowym), jak również rywalizację na 1 i 3 kilometry (tylko rowery torowe) - kobiet i mężczyzn.


Złote medale Polaków (Adriana Teklińskiego na zdjęciu) i Szymona Sajnoka w kolarstwie torowym sprawiły, że tą odmianą kolarstwa zainteresowalo się wielu amatorów.
Fot. archiwum Adriana Teklińskiego

Dyrektorem zawodów jest Paweł Rychlicki, były szosowiec grupy Mróz, który zamarzył sobie, by tor kolarski w Pruszkowie był odtąd miejscem cyklicznych spotkań braci rowerowej z calej Polski. Zapewnione będą profesjonalne urządzenia pomiarowe, najlepsi sędziowie, także personel medyczny.

W imprezie mogą uczestniczyć amatorzy oraz zawodowcy. Trzeba posiadać sprawny rower torowy (można będzie wypożyczyć na miejscu) lub szosowy (tylko w przypadku bicia rekordu na dystansie 10 km) oraz kask, jak również zarejestrować się na stronie www.speedtimecycling.eu i dokonać opłaty startowej.

Organizatorzy przygotowali puchary oraz nagrody pieniężne. Szczegółowe informacje na temat kwietniowego wydarzenia na torze kolarskim w Pruszkowie na stronie www.speedtimecycling.eu, tamże 5 kwietnia zostanie przedstawiony program godzinowy imprezy.

 

Marcowi rycerze zimy
Piotr Nowacki poza zasięgiem rywali


Ostatnie chwile przed startem. Poznańska Malta, 18 marca 2018.
Fot. Piotr Kurek

Dziś na poznańskiej Malcie odbył się kolarski wyścig, w którym startowały panie oraz panowie - na rowerach przełajowych i górskich. Temperatura poniżej zera oraz silny wiatr sprawiły, że na starcie stanęło zaledwie czternaście osób.

Wszystkie one ścigały w okolicach Polany Harcerza. Runda liczyła około 1800 metrów, z dwoma podjazdami i dwoma zjazdami. Zawodniczki i zawodnicy mieli wyznaczony czas jazdy: 40 minut plus jedno okrążenie. 


Piotr Nowacki (24) wystartował najszybciej.
Fot. Piotr Kurek

Najszybciej ruszył ze startu Piotr Nowacki z Piły, znany z tego, że pierwsze kilkaset metrów pedałuje jak wyrzucony z katapulty. Dziś uczynił to znowu i potwierdził, że jest w znakomitej formie. Cały czas jechał szybko, dynamicznie i pewnie wygrał rywalizację w kategorii open oraz M40. 

Pan Piotr, rocznik 1971, przez długie lata był trenerem UKS Sportowiec Piła. Uczył kolarstwa i trenował znanych zawodników MTB: Borysa Górala (mistrza Polski w eliminatorze - rok 2013), Michała i Pawła Górniaków oraz wielu innych. 

Za plecami Piotra Nowackiego pedałował Filip Kaczanowski (M30) z Lubonia, za nim Sebastian Śledzik (M50) z Szamotuł. W takiej kolejności kończyli jazdę. Ta trójka wyznaczyła poziom sportowego współzawodnictwa.  


Filip Kaczanowski kończy jazdę.
Fot. Piotr Kurek

Rywalizowaly dwie panie: Magdalena Hałajczak i Klaudia Janik. Pani Magda pewnie prowadziła, ale już w pierwszej fazie wyścigu miała pecha: najechała na jakiś kamień i powietrze zaczęło uchodzić z przedniego koła. Wycofała się z wyścigu, bardzo zawiedzona, gdyż dziś kibicowała jej mama, Pani Irena, z wysokości siodełka roweru górskiego. 

Najmłodszym marcowym rycerzem zimy był 13-letni Kacper Lewek z Poznania, który próbuje swych sił w kolarstwie. Podąża śladami swego starszego brata Dominika, dziś nieobecnego, który przygotowuje się już do ogólnopolskiej inauguracji sezonu szosowego w Sobótce (8 kwietnia).


Wspólna fotografia na zakończenie imprezy.
Fot. Piotr Kurek

Wyniki Cyclocross Malta-Ski, 18 marca 2018

M70
1. Tadeusz Kubiak, Gowarzewo

M60
1. Marek Szymański, Poznań
2. Janusz Węclawiak, Poznań
3. Marian Wawszkiewicz, Środa Wielkopolska
4. Iwo Grzegorzewski, Poznań

M50
1. Sebastian Śledzik, Szamotuły
2. Ryszrad Bróździński, Poznań
3. Jarosław Drożdżyński, Poznań

M40
1. Piotr Nowacki, Piła

M30
1. Filip Kaczanowski, Luboń

Cyklosport
1. Dawid Pluskota, Poznań

Młodzik
1. Kacper Lewek, Poznań

Kobiety
1. Klaudia Janik, Piła 

Imprezę zorganizowali działacze Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów. Były puchary i dyplomy, startujący otrzymali pożywny posiłek oraz... otwarte zaproszenie na tegoroczne imprezy PTC, które Wojciech Pawlak (prezes), Tadeusz Kubiak (wiceprezes) oraz Jerzy Placek (sędzia) zamierzają przeprowadzić. 
                                   
                                                    
Piotr Kurek

  

Pamiętamy o Tobie!
Cztery lata temu zginął Marek Galiński


Marek Galiński startuje w Mistrzostwach Polski w Maratonie MTB. Jego ostatni start w Mistrzostwach Polski. Obiszów, wrzesień 2013.
Fot. Piotr Kurek


Gdyby żył, 1 sierpnia 2018 Marek Galiński świętowałby swoje 44. urodziny. Najlepszy kolarz górski naszego kraju, czterokrotny olimpijczyk, wielokrotny mistrz Polski oraz trener kadry narodowej Polski, a także Rosji.

Odszedł od nas nagle. W nocy z 16 na 17 marca 2014 zły los przeciął jego życie gdzieś na drodze pod Jędrzejowem. "Diabeł" po zgrupowaniu z Rosjanami na Cyprze wylądował na lotnisku w Krakowie. Wracał samochodem do domu. Nie dojechał do Mroczkowa Gościnnego, do żony i córek. Jego auto zatrzymało się na drzewie...


Rodzina i przyjaciele złożyli dziś kwiaty i zapalili znicze na grobie Marka Galińskiego. Mroczków Gościnny, 17 marca 2018.
Fot. Mariusz Sarwiński

Ta wiadomość w marcowy poranek była szokiem nie tylko dla polskiego środowiska MTB. Marek Galiński był figurą w tym sporcie. Pojechał w 1996 roku na Igrzyska Olimpijskie do Atlanty, gdzie kolarstwo górskie debiutowało jako nowa dziedzina sportu. Cztery lata później był w Sydney, był też w Atenach w 2004 roku i w Pekinie w 2008 roku. Czterokrotny olimpijjczyk, przez długie lata najlepszy kolarz górski naszego kraju.

Był dziewięć razy mistrzem Polski cross country (2000,2004-2011), czterokrotnie w maratonie MTB (2006-2007,2009-2010), wielokrotnym uczestnikiem mistrzostw świata i Europy. Swą przygodę z kolarstwem rozpoczął w roku 1989, w roku polskiej przemiany ustrojowej. Swoją karierę zaczynał w Klubie Sportowym Start Tomaszów Mazowiecki, później kontynuował ją w LKS Optex Opoczno. W dalszej części kariery reprezentował: Lotto PZU (2001),CCC Polsat (2002-2004), PSB Atlas Orbea (2005), Wilier Atala Optex (2006), CCC Polsat (2007). W latach 2008-2011 ścigał się w zawodowej grupie kolarskiej JBG-2 Professional MTB Team.


Cmentarz w Mroczkowie Gościnnym, 17 marca 2018.
Fot. Mariusz Sarwiński

W koszulce tego teamu, JBG-2, pojawił się w roku 2013 w Obiszowie na Mistrzostwach Polski w maratonie MTB. które odbyły się na Dolnym Śląsku. Przyjechał razem z braćmi Piotrem Brzózką i Adrianem Brzózką, Bartkiem Wawakiem i Tomaszem Pierwochą. Wystartował w wieku 39 lat na dystansie 105 kilometrów i zajął 4. miejsce. Przegrał z młodszymi kolegami, których uczył MTB: mistrzem został Piotr Brzózka, Adrian Brózka - wicemistrzem, wśród młodzieżowców Bartek Wawak został mistrzem. To był Jego ostatni start w polskiej imprezie mistrzowskiej, którą miałem okazję prowadzić z mikrofonem w ręku.

"Diabeł", czterokrotny olimpijczyk, mistrz szybkich i dynamicznych zjazdów po wertepach, po górskich ścieżkach, po bezdrożach, został pochowany 20 marca 2014 na cmentarzu w Mroczkowie Gościnnym. Na miejsce spoczynku odprowadzało go bardzo dużo ludzi, kilka kolarskich peletonów, w tym Maja Włoszczowska i Marek Konwa oraz koledzy z JBG-2.


Rower, śnieg i grób Marka Galińskiego. Mroczków Gościnny, 17 marca 2018.
Fot. Mariusz Sarwiński

Pamiętali o Nim organizatorzy Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim w Środzie Wielkopolskiej i Żerkowie (2014), także Artur Chodor i jego koledzy podczas wrześniowych Mistrzostw Polski 2014 w maratonie MTB w Obiszowie, gdzie w przepięknej okolicy przejmująco zabrzmiała zagrana dla Niego "Cisza" na trąbce.

Dziś mijają cztery lata od dnia śmierci Marka Galińskiego. W minionych kilku latach bliscy mu ludzie, Mariusz Sarwiński i inni, organizowali na Jego ziemi (Gielniów, Mroczków Gościnny) imprezy kolarstwa górskiego. Także Mistrzostwa Polski MTB 2016 w Gielniowie, krótko przed Igrzyskami Olimpijskimi w Rio de Janeiro, podczas których Maja Włoszczowska w ładnym stylu zdobyła po raz kolejny mistrzowski tytuł. Od niedawna jedna z ulic w Opocznie nosi nazwę Marka Galińskiego.


Ten mural oddaje istotę kolarstwa górskiego. Mroczków Gościnny, 17 marca 2018.
Fot. Mariusz Sarwiński 

Środowisko MTB w całym kraju pamięta o Tobie Marku, o Twych osiągnięciach, o tym, co zrobiłeś nie tylko dla polskiego kolarstwa górskiego!

                                                     Piotr Kurek

  

Wystartuj na rowerze
na płycie PGE Narodowego!
90 lat Tour de Pologne
Narodowy Wyścig Niepodległości


Czesław Lang zaprasza na wyścigi na PGE Narodowym.

To będzie wielkie kolarskie święto! W dniach 24-25 marca podczas Bike Expo na stadionie PGE Narodowy odbędzie się inauguracja cyklu Roadshow Tour de Pologne i uroczyste otwarcie mobilnego muzeum Tour de Pologne, którego sponsorem głównym jest firma Carrefour. Otwarcie muzeum nastąpi w samo południe 24 marca na płycie stadionu. Tego dnia o godzinie 11 rozpocznie się w Loży Platynowej konferencja prasowa "90 lat Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości".

Przypadające w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości splata się z 90-leciem Tour de Pologne. Z tej okazji organizatorzy wyścigu postanowili stworzyć mobilne muzeum Tour de Pologne, które pokaże historię polskiego kolarstwa w kontekście obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Mobilne muzeum Tour de Pologne, pierwsze na świecie, które poprzez technologie interaktywne połączy historię z teraźniejszością, będzie częścią Roadshow Tour de Pologne, czyli cyklu kolarskich wydarzeń, które od marca do października odwiedzą dziesięć miast w całej Polsce. Inauguracja cyklu oraz otwarcie muzeum będą miały miejsce właśnie podczas Bike Expo na PGE Narodowym w dniach 24-25 marca 2018 roku.


Fragment mobilnego muzeum Tour de Pologne.
Fot. LANG TEAM 

Jedną z głównych atrakcji uroczystej inauguracji Roadshow Tour de Pologne będzie "90 lat Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości" - wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników kolarstwa. W dniach 24-25 marca na płycie PGE Narodowego odbedzie się seria wyścigów dla dzieci i młodzieży ze szkółek kolarskich, a także dzieci i dorosłych amatorów kolarstwa. – "90 lat Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości" - to wyścig szczególny. Sto lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wszyscy chętni będą mogli rywalizować na pięknym stadionie PGE Narodowym. Jak zawsze oprócz zwycięstwa liczy się także sam udział w wyścigu, zwłaszcza, że zawodom będzie towarzyszyło mnóstwo atrakcji z mobilnym muzeum Tour de Pologne na czele. To historia kolarstwa i historia Polski w pigułce. Nowocześnie podana i zaprezentowana tak, aby trafiła do jak najszerszego grona odbiorców - mówi Czesław Lang, dyrektor Tour de Pologne.

Zawody będę rozgrywane na torze o długości 300 metrów w poszczególnych kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn w grupach 10-osobowych. Szczegóły dotyczące rozgrywania zawodów znajdują się w regulaminie na stronie http://www.tourdepologne.pl/pl/media/. Każdy uczestnik powinien mieć sprawny techniczne rower szosowy, z dopuszczeniem rowerów górskich, a także sztywny kask kolarski. Zgłoszeń moźna dokonywać na stronie www.rejestracja.langteam.com.pl. Zawodnicy szkółek kolarskich są zwolnieni z opłaty! Kolarze amatorzy, którzy zgłoszą się do 20 marca poniosą opłatę w wysokości 20 złotych. Istnieje również możliwość zapisów bezpośrednio w Biurze Zawodów, wówczas opłata wynosi 30 złotych.
 

  

Pogoda im wielce sprzyja
Merx Team trenuje na Majorce


Piotr Olszak (od lewej), Ryszard Kołacki, Marta Gogolewska, Filip Hasse i Mirosław Jaszowski. Majorka, marzec 2018.
Fot. archiwum Ryszarda Kołackiego 

"Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie" - tak pisał o Majorce Fryderyk Chopin. Prawie podobnych słów użył dziś o poranku Ryszard Kołacki z Wągrowca - człowiek biznesu, pasjonat kolarstwa i jego wieloletni sponsor oraz szef Merx Teamu.

Marta Gogolewska, Ryszard Kołacki, Piotr Olszak, Filip Hasse oraz Mirosław Jaszowski od 11 marca przebywają na Majorce. Przylecieli tutaj, by przez dziesięć dni solidnie potrenować na swych rowerach na tej hiszpańskiej wyspie. I by w ten sposób przygotować się do sezonu kolarskiego 2018.

– Mieszkamy w hotelu "Rio Bravo", prawie pięciogwiazdkowym, gdzie można dobrze odpocząć, pożywnie zjeść i miło spędzić czas - mówi Ryszard Kołacki. – Morze mamy na wyciągnięcie dłoni. Jesteśmy tutaj od niedzieli. Piewszą jazdę o długości 120 kilometrów odbyliśmy w poniedziałek, gdy dmuchał nam w twarz bardzo silny wiatr. Wczoraj było lepiej pogodowo, choć pokonaliśmy tylko 110 km. Na dziś planujemy przejechać 150 kilometrów - podkreśla współsponsor teamu Wibatech Merx 7 R. I dodaje: - Jeśli się wszystko potoczy zgodnie z naszymi zamierzeniami, podczas tego pobytu na Majorce powinniśmy przepedałować od 900 do 1000 kilometrów.


Ryszard Kołacki na Majorce. Marzec 2018.
Fot. archiwum Ryszarda Kołackiego

Merx Team ma w swym składzie znanych kolarzy, dawniej i obecnie. To Paweł Rychlicki (grupa Mróz w latach świetności), to Artur Spławski, jego syn Sławomir Spławski, to także Jerzy Drzewiecki, Romuald Szaj, Piotr Siebert, Filip Hasse, Piotr Olszak, Remigiusz Łączka, Mirosław Jaszowski i bardzo utytułowana amatorka Marta Gogolewska. Jedna część grupy jest w tej chwili na Majorce, trzech innych zawodników jeszcze przed tygodniem trenowało na Gran Canarii.

Sezon rozpoczną startem w wyścigu szosowym, który w niedzielę 25 marca odbędzie się w Krzywiniu, zaś 5 kwietnia nie zabraknie ich na pierwszym czwartku kolarskim na torze samochodowym "Poznań".

– Od kilku lat jestem głównym sponsorem czwartków kolarskich, w tym roku dołożę swych pieniędzy, by na torze "Poznań" odbyło się aż 10 jazd indywidualnych na czas - mówi Ryszard Kołacki. Jakby tego było mało, Pan Ryszard wspomaga organizację zawodów torowych w Pruszkowie dla amatorów, które odbędą się w tamże w dniach 7-8 kwietnia 2018.

I jeszcze jedno: Ryszard Kołacki jest także współsponsorem grupy kolarskiej Wibatech Merx 7 R (13 kolarzy), której gwiazdami są Marek Rutkiewicz i Maciej Paterski, zaś zawodnikami także dwaj Wielkopolanie: Kacper Kistowski i Wojciech Sykała.

                                         Piotr Kurek

 


Andrzej Kaiser
zaprasza do Mądrzechowa
15 lipca III Bytowski Maraton Rowerowy MTB

 
Sławomir Pituch (500) od startu na prowadzeniu. Mądrzechowo, 22 października 2016 - I Bytowski Maraton Rowerowy MTB.
Fot. Piotr Kurek

W niedzielę 15 lipca 2018 w Mądrzechowie odbędzie się III Bytowski Maraton Rowerowy MTB. Jego uczestnicy zmierzą się z dwoma dystansami - Mega (60 kilometrów) i Mini (30 km). Na piękną Ziemię Kaszubską serdecznie zaprasza Andrzej Kaiser - legenda polskiego kolarstwa górskiego.

To już trzecia odsłona Bytowskiego Maratonu Rowerowego MTB. Pierwszy odbył się w październiku 2016 roku. Wzięło w nim udział 161 osób, które rywalizowały na leśnych drogach wokół malowniczych jezior i to w jesiennej scenerii. Przed rokiem panie, panowie oraz dzieci ścigały się w sierpniu.

Główni organizatorzy imprezy - Andrzej Kaiser i Eugeniusz Wiatrowski (sołtys Mądrzechowa) - postanowili w tym roku przeprowadzić ją w połowie lipca. Trasa została starannie wyznaczona i to tak, by pokazać urodę Kaszub. Startujący pojadą wokół kilku jezior i będą się czuli jak w Bieszczadach.


Eugeniusz Wiatrowski, Aleksandra Zabrocka i Andrzej Kaiser. Mądrzechowo, październik 2016.
Fot. Piotr Kurek

Andrzej Kaiser. "Kaszubski Wilk", mieszkaniec Bytowa, jest już od ponad trzydziestu lat obecny w polskim kolarstwie. Startuje w przełajach, na szosie, ale regularnie wygrywa maratony na rowerach górskich. Uczestnik kultowego maratonu MTB Absa Cape Epic w Republice Południowej Afryki (2015). W połowie stycznia tego roku zdobył w Koziegłowach tytuł mistrza Polski w kolarskich przełajach w swej kategorii wiekowej (rocznik 1973).

– Przed dwoma laty i rokiem wyznaczałem przepiękną trasę wokół Mądrzechowa, gdzie odbywała się impreza, ze społecznikami zadbałem o nagrody, o catering, o wsparcie wolonatariuszy i strażków, o profesjonalny pomiar czasu. Nie inaczej będzie i 15 lipca, ale tym razem może dam radę i wystartować - mówi człowiek, który w Bytowie przy ulicy Sikorskiego 39 prowadzi sklep rowerowy. – Zapraszam przez cały rok w to miejsce mieszkańców mojego miasta oraz turystów nie tylko z Polski - podkreśla jeden z najbardziej rozpoznawalnych kolarzy górskich naszego kraju.

Eugeniusz Wiatrowski. Sołtys od ośmiu już lat Mądrzechowa, kaszubskiej wsi pod Bytowem (kierunek Kościerzyna). Przed jego domem dumnie na wysokim maszcie powiewa polska flaga, na płocie bez trudu można zobaczyć napis SOŁTYS. Wcześniej był oficerem policji w stopniu majora/ podinspektora w Komendzie Powiatowej w Bytowie. Społecznik i niespokojny duch, któremu się zachciało zorganizować maraton MTB w swej wsi - razem z Andrzejem Kaiserem. Jeździ na rowerze, ma górski o nazwie Trek - prezent od Lecha Piaseckiego. I jeszcze jedno: to przyjaciel Czesława Langa, któremu w minionych trzynastu latach (także w minionym roku) wiódł kolumnę reklamową podczas Tour de Pologne.


Uczestnicy wyścigu dla dzieci, Euzebiusz Marciniak (pierwszy trener Czesława Langa) oraz autor Wielkopolskiego Rowerowania. Mądrzechowo, październik 2016.
Fot. archiwum Piotra Kurka

Ci dwaj panowie zapraszają 15 lipca 2018 do Mądrzechowa na III Bytowski Maraton Rowerowy MTB. Byłoby miło zobaczyć na starcie Mariusza Gila, Krzysztofa Krzywego, Łukasza Derhelda, Tomasza Repińskiego, .jak rownież Jacka Rogowskiego, Andrzeja Jaroszonka, Andrzeja Maziarza, Wiesława Fidurskiego, czy też Jana Dymeckiego. I także liczne grono Wielkopolan.

15 lipca 2018 to czas letniego wypoczynku, zatem z możliwości uczestnictwa w tej niezwykle sympatycznej imprezie sportowo-rekreacyjnej w Mądrzechowie pod Bytowem mogą skorzystać odpoczywające na Kaszubach całe rodziny (będą także wyścigi dla dzieci).

                                             Piotr Kurek

    

Przyjaciel rowerzystów i narciarzy
Wiesław Siedziński serdecznie
zaprasza na Wieruszowską 10


Wiesław Siedziński i jego królestwo dobrego sprzętu przy ulicy Wieruszowskiej 10 w Poznaniu.
Fot. Piotr Kurek

Jeździ na rowerze, biega na nartach, lubi popływać na kajaku, na łyżworolkach też potrafi się solidnie zmęczyć. Wiesław Siedziński z Poznania, bo o nim będzie ta opowieść, jest człowiekiem niezwykle pracowitym, bardzo uczynnym, dbającym o swych stałych i nowych klientów. Znają go ci wszyscy w Grodzie Przemysła, dla których przewiezienie rowerów i nart samochodami jest koniecznością. Nie tylko sportową.

Poznań, ulica Wieruszowska 10. W tym miejscu na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku powstała firma Bagda, gdzie można było kupić uchwyty do przewozu rowerów oraz różnego rodzaju bagażniki, między innymi do transportu nart. – Zaczynaliśmy w maju 1992, mieliśmy do dyspozycji niewielkie pomieszczenie, czerwonego Fiata 125p, małą przyczepkę i tak rozkręcałem swój biznes - mówi pasjonat rowerów, czterokrotny uczestnik kultowego maratonu MTB nad jeziorem Garda we Włoszech.

– Zaczynałem z nadzieją, jakby przeczuwając trafnie, że poznaniacy będą potrzebowali dobrych uchwytów rowerowych, by przewieźć swe bicykle z jednego miejsca w inne. Tak na dobrą sprawę, w połowie lat 90-tych XX wieku Polacy pokochali rowery górskie. I uczestnictwo w zawodach XC lub maratonach MTB w różnych częściach kraju - podkreśla właściciel Bagdy.


Bagażniki rowerowe Whispbar są rewelacyjnie doskonałe.
Fot. Piotr Kurek

Dziś, w roku 2018, jako dziennikarz i wielki fan rowerów oglądam się za siebie. Na pierwszy swój wyścig kolarski, w roku 1995 w Karpaczu odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski w Kolarstwie Górskim, pojechałem autem wyposażony w uchwyt rowerowy przez Wiesia Siedzińskiego. Rok później w tymże Karpaczu sięgnąłem po tytuł mistrza Wielkopolski w kolarstwie górskim w kategorii senior 50 plus. Dotarłem tam także i rok później.

Zaczynam dwudziesty trzeci rok aktywności rowerowej w polskim świecie MTB. I jako zawodnik (47. ukończonych maratonów Czesława Langa), także jako moderator imprez kolarskich z mikrofonem w ręku. Zawsze mam obok siebie rower, czy startuję jako amator, czy też swym głosem opowiadam o sportowej rywalizacji innych.

Przez dwadzieścia dwa lata korzystałem zawsze z fachowości Wiesia Siedzińskiego. Zmieniały się rowery, pojawiały się nowe uchwyty do nich na samochód. Fachowiec najwyższej klasy, z którym miałem okazję aż trzy razy startować w kultowym maratonie MTB nad jeziorem Garda, zawsze podpowiadał i doradzał, co powinienem założyć na dach swego auta.

W połowie ubiegłego roku sprawdzony przyjaciel doradził nowe rozwiązanie. Korzystam z niego, doświadczając komfortu przewozu swego niezawodnego Wheelera Pro 59 na kolejne imprezy Czesława Langa lub inne. Whispbar WB 201 to elegancki i inteligentny bagażnik rowerowy, który zapewnia precyzyjną siłę uchwytu podczas mocowania bez konieczności zdejmowania przedniego koła. Pojedyńczy zamek zabezpiecza rower i bagażnik. Najnowsze rozwiązania sprawiają, że rower stawia się dachu samochodu w kilka sekund. Mówiąc w wielkim skrócie, sztuka przewozu rowerów została wymyślona na nowo. Najwyższej klasy styl aeorodynamiczny i kunszt inżynierski to główne cechy WB 201.


Wiesław Siedziński - kolarz amator, narciarz, piechur, kajakarz. I mistrz w swej branży, w swym fachu.
Fot. Piotr Kurek

Wiesław Siedziński startował kilka razy w maratonach MTB nad jeziorem Garda, mając obok siebie synów - starszego Przemysława (informatyk po Politechnice Poznańskiej mieszka w USA na granicy stanów Kalifornia i Nevada) i Sławomira (po studiach wyjechał do Rudy Śląskiej). Kocha nad wyraz Karkonosze - lubi po nich pedałować na swym rowerze górskim marki Cannondale, biegać na nartach lub po prostu mierzyć się z dystansem na nartach country przez trzy dni od schroniska do schroniska ze śpiworem w plecaku. Na trasie Strzeszynek - Rusałka można go zobaczyć na rowerze lub łyżworolkach. Ostatnio nabrał ochoty do SUP-owania po akwenach Wielkopolski.

– Oj Wiechu, Wiechu, nabijesz sobie jeszcze guza - mówi jego 90-letni ojciec Marian Siedziński. Intensywnie pracuje, lubi bardzo aktywnie odpoczywać. Potrafi wsiąść o godzinie piątej do samochodu, o 9.00 jest zimą na nartach w Jakuszycach, a wieczorem o 23 z powrotem w Poznaniu. Znam Wiesia Siedzińskiego od prawie dwudziestu pięciu lat, od momentu gdy zacząłem się przybliżać jako dziennikarz i amator rowerowania do polskiego MTB.

Sumując to co powyżej napisane: zawsze dojechałem samochodem z rowerem na dachu na czas. Cało, bezpiecznie, z każdym kolejnym uchwytem coraz lepiej redukującym hałas. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z rad Mistrza Wiesława (przewóz rowerów i nart, wyposażyć auto w łańcuchy przeciwśniegowe lub odpocząć na Pojezierzu Drawskim - program Taurus), zachęcam do odwiedzenia go na Wieruszowskiej w Poznaniu pod numerem 10.


                                     Piotr Kurek 
   
 

Get Adobe Flash player

Pamiętamy o Tobie! (2018-03-17)
Cztery lata temu zginął Marek Galiński Marek Galiński startuje w Mistrzostwach Polski w Maratonie MTB. Jego ostatni start w Mistrzostwach Polski. Obiszów, wrzesień 2013. Fot. Piotr Kurek ... [ więcej >> ]
 
Wpaść na weekend do Krzywinia (2018-03-21)
W sobotę maraton MTB, w niedzielę natomiast wyścigi szosowe Maciej Kasprzak przed Przemysławem Rozwalką i Michałem Fickiem (trzech najlepszych zawodników na dystansie Mega). Maraton  ... [ więcej >> ]
 
Początek w Trzebanii (2018-03-20)
Rusza Leszczyńska Liga Rowerowa 2018 W niedzielę 25 marca fani MTB jadą do Trzebanii. Fot. Leszczyńska Liga Rowerowa W najbliższą niedzielę rusza Leszczyńska Liga Rowerowa 2018, na którą... [ więcej >> ]
 
Zaproszenie do Pruszkowa (2018-03-19)
Ciekawe wydarzenie na torze dostępne dla wszystkich fanów kolarstwa Czesław Lang lubi jazdę na torze w Pruszkowie. 15 maja 2017 (na zdjęciu) wygrał wyścig australijski gwiazd polskieg... [ więcej >> ]
 
Marcowi rycerze zimy (2018-03-18)
Piotr Nowacki poza zasięgiem rywali Ostatnie chwile przed startem. Poznańska Malta, 18 marca 2018. Fot. Piotr Kurek Dziś na poznańskiej Malcie odbył się kolarski wyścig, w którym star... [ więcej >> ]
 
Wystartuj na rowerze
na płycie PGE Narodowego!
(2018-03-15)
90 lat Tour de Pologne Narodowy Wyścig Niepodległości Czesław Lang zaprasza na wyścigi na PGE Narodowym. To będzie wielkie kolarskie święto! W dniach 24-25 marca podczas Bike Expo na stadionie ... [ więcej >> ]
 
Pogoda im wielce sprzyja (2018-03-14)
Merx Team trenuje na Majorce Piotr Olszak (od lewej), Ryszard Kołacki, Marta Gogolewska, Filip Hasse i Mirosław Jaszowski. Majorka, marzec 2018. Fot. archiwum Ryszarda Kołackiego  "Nie... [ więcej >> ]
 
Rowery zdobędą Maltę (2018-03-14)
Działacze Poznańskiego Towarzystwa Cyklistów zapraszają w niedzielę na wyścig przełajowy  Start do wyścigu przełajowego na Malcie. Fot. Wojciech Pawlak W najbliższą niedzielę, 18 ... [ więcej >> ]
 
Radek Lonka wraca do gry (2018-03-11)
Szybka jazda i wygrana zawodnika z Wrześni   Radosław Lonka od prawie 20 lat ściga się w wyścigach kolarskich. Fot. Piotr Kurek Radosław Lonka z Wrześni (Volkswagen Samochody Użytkowe ... [ więcej >> ]
 
Kolarskie przełaje
oraz wyścig na rowerach górskich
(2018-03-09)
Niedziela 11 marca: kierunek Skoki Start do wyścigu na rowerach górskich. Wągrowiec, 4 lutego 2018. Fot. Ewa Hermann W najbliższą niedzielę (11 marca) Skoki będą areną zmagań kolarzy prz... [ więcej >> ]
 
Kolarski król Kaszub (2018-03-06)
Szymon Sajnok czuje się najlepiej w Kartuzach Szymon Sajnok mistrzem świata w kolarskim wieloboju. Apeldoorn (Holandia), 3 marca 2017. Fot. Peter de Jong/AP  – Ta sobota była dla mni... [ więcej >> ]
 
Szymon Sajnok na progu
wielkiej kariery sportowej
(2018-03-03)
20-latek z Kartuz lubi wygrywać i podróżować Szymon Sajnok i torowa reprezentacja Polski. Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym, Apeldoorn, 3 marca 2018. Fot. archiwum Jacka Kasprzaka ... [ więcej >> ]
 
Niesamowita jazda Polaka (2018-03-03)
Szymon Sajnok mistrzem świata w omnium, czyli kolarskim wieloboju Szymon Sajnok mistrzem świata w kolarskim wieloboju. Fot. Peter de Jong/AP Niesamowita jazda Polaka w mistrzostwach świata! ... [ więcej >> ]
 
Było na co popatrzeć (2018-02-18)
82 osoby ścigały się na Winogradach na rowerach górskich i przełajowych  Maksymilian Bieniasz - główny aktor kolarskiego spektaklu na Winogradach. Fot. Piotr Kurek Osiemdzies... [ więcej >> ]
 
Spotykamy się na Winogradach (2018-02-14)
W niedzielę wyścigi przełajowe oraz na rowerach górskich Michał Górniak wygrał przed rokiem zawody przełajowe na Winogradach w kategorii elita mężczyzn. Fot. Piotr Kurek Wyścigi ... [ więcej >> ]
 
Trener i jego zawodnicy (2018-02-12)
Zbigniew Szymański kończy we wrześniu tego roku 75 lat Marek Ostrowski (od lewej), Grzegorz Landowski, Wojciech Czajka (Agrochest), Janusz Nowak, Bernard Bocian, Zbigniew Szymański, Artur Schaefe... [ więcej >> ]
 
Andrzej Kaiser
zaprasza do Mądrzechowa
(2018-02-12)
15 lipca III Bytowski Maraton Rowerowy MTB   Sławomir Pituch (500) od startu na prowadzeniu. Mądrzechowo, 22 października 2016 - I Bytowski Maraton Rowerowy MTB. Fot. Piotr Kurek W niedziel... [ więcej >> ]
 
Oborniki to nie tylko rowery (2018-02-11)
Gala sportu w bardzo ładnej oprawie Waldemar Kotarski (od lewej), Dariusz Pytlak, Sławomir Spławski, Izabela Gościańska, Artur Spławski i Tomasz Gil. Oborniki, 10 lutego 2018, Gala Sportu. Fot. P... [ więcej >> ]
 
W kręgu rowerowych spraw (2018-02-10)
Spotkanie w Urzędzie Miasta Poznania  Piotr Kurek (od lewej), Artur Spławski, Wojciech Pawlak, Jacek Jaśkowiak, Krzysztof Kozanecki i Piotr Miśkiewicz. Urząd Miasta Poznania, 8 lutego 2017. ... [ więcej >> ]
 
Słoneczny początek sezonu (2018-02-04)
90 osób ścigało się w Wągrowcu na rowerach górskich i przełajowych Początek wyścigu mężczyzn na rowerach górskich. Fot. Ewa Hermann Dziewięćdziesiąt osób, nie tylk... [ więcej >> ]
 
Jedziemy do Wągrowca (2018-01-31)
W niedzielę pierwsza edycja cyklu Cyclocross Wielkopolska Gogol MTB 2018 Sławomir Pituch przed Remigiuszem Gilem na trasie wągrowieckiego przełaju w lutym 2017. Fot. Ewa Hermann W najbliższą ... [ więcej >> ]
 
 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL