R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 26731055 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2018-06-14

 
Jechali mistrzowsko w Pniewach

 

Weronika Rybarczyk i Patryk Adamkiewicz
najlepsi w wyścigach elity pań i mężczyzn


Patryk Adamkiewicz jedzie po mistrzowski tytuł.
Fot. Hanna Marczak

W sobotę w Pniewach odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski w kolarstwie górskim. O tytuły i koszulki rywalizowało prawie 100 zawodniczek i zawodników. Weronika Rybarczyk z Poznania i Patryk Adamkiewicz ze Skórzewa okazali się najlepsi w wyścigach elity kobiet i mężczyzn.

W najciekawszym wyścigu, łączonym dwóch kategorii - elity mężczyn i juniorów, wystartowało prawie 40 zawodników. Mieli oni do pokonania jedną krótką rundę rozjazdową (około 300 metrów) oraz sześć okrążeń o długości 4300 metrów każde.

Przez ponad godzinę czasu kibice nie mogli się nudzić, gdyż najpierw sześciu (Borys Góral z Piły, Patryk Adamkiewicz ze Skórzewa, Bartosz Mikler z Jarocina, Sławomir Spławski z Bogdanowa oraz bracia Sebastian i Sylwester Swatowie z Przeźmierowa), później zaś dwóch zawodników (Góral i Adamkiewicz) stoczyło między sobą pasjonującą walkę o zwycięstwo.


Na prowadzeniu Borys Góral, za nim Sebastian Swat, dalej Bartosz Mikler i Patryk Adamkiewicz.
Fot. Hanna Marczak

– W połowie dystansu utworzyły się trzy dwójki (Góral i Adamkiewicz, Sylwester Swat i Bartosz Mikler oraz Spławski i Sebastian Swat), które jechały w niewielkich odstępach od siebie - mówi Wojciech Gogolewski, główny organizator imprez MTB w Wielkopolsce.

Do ostatniego okrążenia sprawa pierwszego miejsca była otwarta i nie wiadomo było, kto wygra? Czy Borys Góral czy też Patryk Adamkiewicz? Więcej sił w końcówce wyścigu zachował mieszkaniec podpoznańskiego Skórzewa i on też triumfował w rywalizacji elity mężczyzn.


Sześciu najlepszych zawodników elity: (od lewej) - Borys Góral, Patryk Adamkiewicz, Sylwester Swat, Bartosz Mikler, Sebastian Swat i Sławomir Spławski. Z prawej Katarzyna Galińska - żona Marka Galińskiego.
Fot. Hanna Marczak

– Cały czas starałem się kontrolować sytuację - mówi Patryk Adamkiewicz. – Na początku wyścigu nie traciłem niepotrzebnie energii na jakieś zrywy. Na odjazd zdecydowałem się na ostatniej rundzie. Przejechałem ją w tempie pierwszej, czyli bardzo szybko - podkreśla student I roku Wyższej Szkoły Usług i Handlu w Poznaniu, który w dwóch poprzednich sezonach (2013 i 2014) zdobywał tytuły mistrza Polski MTB w drużynowej rywalizacji sztafet w barwach Sante BSA.


To była górska jazda w centrum Polski. Trasa w Pniewach, trzyletni efekt pracy miejscowych entuzjastów MTB, wydaje się być jedną z najciekawszych w Polsce.
Fot. Eugeniusz Siminiak

– I jeszcze jedno: do sukcesu niosła mnie świadomość, że zawody obserwuje Katarzyna Galińska, żona Marka Galińskiego - naszego znakomitego przez lata kolarza górskiego, czterokrotnego olimpijczyka - objaśnia nie bez emocji sytuację z Pniew Patryk Adamkiewicz, absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żywcu.

Patryk Adamkiewicz ma 19 lat, dwadzieścia ukończy 9 listopada tego roku.

Elita mężczyzn - wyniki
1. Patryk Adamkiewicz, Skórzewo - 1:14:41 h
2. Borys Góral, Piła - 1:15:25
3. Sylwester Swat, Przeźmierowo - 1:15:33
4. Bartosz Mikler, Jarocin - 1:16:33
5. Sebastian Swat, Przeźmierowo - 1:17:22
6. Sławomir Spławski, Bogdanowo - 1:18:38

Wśród juniorów triumfował Adam Ostryński z Leszna przed Bartoszem Tomińskim i Tomaszem Horowskim (obaj z Wolsztyna).


Organizatorzy przygotowali na polanie specjalny tor z desek. Jedzie Sławomir Spławski.

Fot. Hanna Marczak

Wyścig elity kobiet, juniorek oraz pań masters był dobrze obsadzony. Łącznie wystartowało w nim osiemnaście kobiet. Klasą dla siebie była Weronika Rybarczyk (elita) z Poznania, która jechała jako pierwsza od startu do mety i zdecydowanie triumfowała.

Rywalizowało prawie 40 mastersów. Jako pierwszy linię mety pokonał Marcin Malinowicz z Gorzowa Wielkopolskiego, zaś w poszczególnych kategoriach triumfowali: MI - Marcin Malinowicz (Gorzów Wielkopolski), MII - Maciej Kubicz (Tomaszów Mazowiecki), MIII - Andrzej Jackowski (Stara Łubianka) i MIV - Jan Zozuliński (Poznań).


Trzej najlepsi mastersi MIII - Jacek Swat (2. miejsce), Andrzej Jackowski (1. miejsce) i Jacek Głowacki (3. miejce). Z prawej Katarzyna Galińska, z lewej - Eugeniusz Siminiak, organizator imprezy na medal.
Fot. Hanna Marczak

Koszulki i tytuły mistrzowskie zdobyli także: Maja Pawełczak z Zielonej Góry (młodziczka), Dominika Dukarska ze Środy Wielkopolskiej (juniorka), Jakub Bąk z Obrowa (młodzik), Marta Balcerzak z Gorzowa Wielkopolskiego (kobiety masters), Piotr Chyła z Leszna (junior młodszy).

Sobotnie zawody były zarazem Akademickimi Mistrzostwami Wielkopolski w kolarstwie górskim. Tytuły mistrzowskie zdobyli: Weronika Rybarczyk (Uniwersytet Przyrodniczy) i Patryk Adamkiewicz (Wyższa Szkoła Handliu i Usług).


Najlepsze panie zawodów MTB w Pniewach. W koszulce mistrzowskiej Weronika Rybarczyk.
Fot. Hanna Marczak

Drugi rok z rzędu odbyły się Mistrzostwa Pniew w kolarstwie górskim, w których wystartowało trzech juniorów oraz dziesięciu seniorów i mastersów. Wśród juniorów kolejność była następująca: 1. Mateusz Miałkas, 2. Mateusz Leśniak, 3. Franciszek Kucza, natomiast w kategorii mężczyzn triumfował Bartosz Szukała (startuje w maratonach MTB z coraz lepszymi rezultatami) przed Arkadiuszem Robakiem i Przemysławem Stefaniakiem.


Najlepsi zawodnicy z Pniew w kategorii mężczyzn na podium. Zwycięzca Bartosz Szukała startuje z powodzeniem w maratonach MTB.
Fot. Eugeniusz Siminiak

Niezwykle udaną imprezę zorganizowali miejscowi pasjonaci MTB wspólnie z Wojciechem Gogolewskim i Bartoszem Gogolewskim z Politechniki Poznańskiej. Burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny honorował najlepsze zawodniczki i najlepszych zawodników, w towarzystwie Eugeniusza Siminiaka - prezesa Stowarzyszenia Rowerowego "Odjechani - TEAM.PL, przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Matuszaka i zarazem głównego księgowego Nadleśnictwa Pniewy (bez przychylności władz Nadleśnictwa, a zwłaszcza Tomasza Markiewicza - nadleśniczego nie byłoby trasy w Księżych Górach), czynili to także Karolina Matysiak - dyrektor firmy Karl Knauer z Pniew, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pniewach Damian Łęszczak oraz przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Mateusz Kajzderski.


Katarzyna Galińska i Patryk Adamkiewicz.
Fot. Hanna Marczak

Impreza w Pniewach to trzecie zawody z cyklu MTB Hurom Series 2015/ Puchar Miłosników Cross Country, czyli "Jedziemy dla Marka - szukamy talentów na Rio de Janeiro". Poprzednie odbyły się w Bydgoszczy i Świeradowie-Zdroju, przed kolarzami zmagania w Dusznikach-Zdroju, Bardzie i Mroczkowie - rodzinnych stronach niezapomnianego Marka Galińskiego.

Stąd też obecność w Pniewach Katarzyny Galińskiej - żony Marka, która obserwowała zmagania kolarzy i uczestniczyła w ich nagradzaniu.


                                                                        Piotr Kurek

 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL