R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyślij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jesteś 29872184 gościem na naszej stronie
Aktualizowano: 2019-02-18

 
Przeleciał przez kierownicę

 

Pech Radosława Lonki w Bytowie


Radosław Lonka (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) liczył w Bytowie na miejsce na podium. Pech przekreślił te nadzieje.
Fot. Piotr Kurek

– To zdarzyło się nagle, niespodziewanie. Zawodnik Rometu zajechał nam drogę i spowodował poważną kraksę, w której leżałem. A obok mnie jeszcze kilku innych zawodników - mówi Radosław Lonka z Wrześni (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team), masters i zarazem jeden z kandydatów do podium na Mistrzostwach Polski w kolarstwie przełajowym w Bytowie.

Najmłodszych mastersów (przedział wieku 30-39 lat) wystartowało w Bytowie aż 29. Ruszyli ostro i na asfaltowej dróżce nad jeziorem Jeleń rozwinęli duże prędkości. Po przejechaniu kilkuset metrów zawodnik w barwach Rometu zajechał drogę rywalom.

– Przeleciałem przez kierownicę i wylądowałem na ziemi. Patrzę a obok mnie w podobnej pozycji znajduje się jeszcze kilku innych zawodników, chyba sześciu lub siedmiu - objaśnia Radek Lonka, dwukrotny triumfator Tour de Pologne Amatorów (w latach 2011-2012). – W pierwszej chwili byłem w szoku i myślałem, że złamałem obojczyk. Szybko podniosłem się z ziemi i wsiadłem na na rower - podkreśla lider teamu Volkswagen Samochody Użytkowe MTB.

Ruszył w pogoń. I dopiero wówczas zauważył, że ma wyrwane szprychy w przednim kole (aż trzy), że tarcza hamulcowa jest skrzywiona - tak przedstawiał się w tym momencie rower górski marki Giant znanego nie tylko w Wielkopolsce kolarza. Uświadomił sobie w tym momencie, że to koniec marzeń o medalu na Mistrzostwach Polski. I że na uszkodzonym rowerze nie doścignie już prowadzącej trójki: Bartosza Banacha (Gdańsk), Rafała Chmiela (Strzelce Krajeńskie) i Michała Bogdziewicza (Gdańsk).

Radek Lonka w listopadzie 2014 roku startował w ośmiu zawodach przełajowych w Polsce i w swej kategorii wiekowej wraz z Mirosławem Bieniaszem z Tarnowa stanowili czołówkę w kraju. W Zwierzynie i Strzelcach Krajeńskich ścigał się jak równy z równym z Rafałem Chmielem (I wicemistrz Polski). W Bytowie wrześnianina dopadł pech, gdyż w wyniku kraksy zamiast medalu i podium zajął dwunaste miejsce. Nie zszedł z trasy, gdyż nigdy się nie poddaje i tak też i było 11 stycznia nad jeziorem Jeleń na Kaszubach.

– Gdyby to byłe inne zawody, ale Mistrzostwa Polski są tylko raz w roku - powiedział z żalem na kolarski los Radek Lonka, któremu wypada życzyć więcej szczęścia i powodzenia w kolejnych imprezach sezonu 2015.

                                                             Piotr Kurek

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzieży rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL