Rok 1997, autor tej strony ukończył kultowy maraton MTB po włoskich Dolomitach. Pierwszy swój maraton na rowerach. Moment radosnej przejażdżki nad jeziorem Garda.
Piotr Kurek, 79 lat, dziennikarz z ponad 50-letnim doświadczeniem. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, od 1992 roku w "Głosie Wielkopolskim". Wcześniej pracował w redakcjach "Gazety Poznańskiej" i "Dziennika Poznańskiego". Laureat prestiżowej nagrody w Wielkopolsce – Dziennikarskie Koziołki za rok 2006.
Wielki pasjonat rowerów. Nigdy nie uprawiał kolarstwa wyczynowo, ale w roku 1995 spróbował jazdy na rowerze górskim. Rok później w Karpaczu zdobył tytuł mistrza Wielkopolski w kolarstwie górskim w kategorii masters senior (50 lat i więcej). W 1997 wystartował po raz pierwszy w maratonie MTB - we Włoszech nad jeziorem Garda. Powrócił tam w roku następnym i 2000. Uczestnik wielodniowych wypraw rowerowych - pedałował na swym nieśmiertelnym bike'u marki "TREK 930 SHX" po Niemczech, Danii, Czechach.
W sierpniu 2005 roku przez dwa tygodnie pokonał na rowerze 1200 kilometrów po Ukrainie, odwiedzając miejsca związane z historią Polski: Chocim, Kamieniec Podolski, Zbaraż, Tarnopol, Lwów. W roku 2006 ukończył cztery maratony MTB: w Murowanej Goślinie, Poznaniu, Przesiece i Gnieźnie. Na przełomie czerwca i lipca 2007 odbył z przyjaciółmi dwutygodniową wyprawę po Słowacji i Austrii, pedałując Naddunajskim Szlakiem Rowerowym oraz na drogach wokół Smokowca i Szczyrbskiego Plesa. W tymże 2007 ścigał się w Chodzieży razem z Czesławem Langiem w Skandia MTB Maraton, ukończył także dwa inne maratony MTB - w Poznaniu i Gnieźnie.
W końcu sierpnia 2008 roku roku wybrał się z przyjaciółmi na dziesięciodniową wyprawę rowerową wzdłuż Nysy Łużyckiej i Odry. Start w Czechach, finał jazdy w Świnoujściu. 20 kwietnia pokonał dystans Mega podczas maratonu MTB we Wrocławiu, by tydzień później znów z Czesławem Langiem stanąć łokieć w łokieć do kolarskiej rywalizacji w Chodzieży. W 2008 roku ukończył wszystkie sześć maratonów MTB Skandii i Czesława Langa: Chodzież, Szczawno-Zdrój, Bielawa, Nałęczów, Jelenia Góra i Gdańsk.
Gary Fisher (nr startowy 1401) i skromnie obok autor tej strony oraz poznańscy pasjonaci MTB - Andrzej Glesmann (563) i Edward Pluciński (564) na kilka minut przed startem do maratonu po Dolomitach. Riva del Garda we Włoszech, wiosna 1998 roku.
W 2009 roku startował we wszystkich siedmiu edycjach cyklu Skandia Maraton Lang Team: Chodzież, Białowieża, Bielawa, Nałęczów, Gdańsk, Olsztyn, Kwidzyn. W lipcu 2009 roku z przyjaciółmi wybrał się w dwytygodniową podróż rowerem z Poznania na Węgry, przez Czechy i Słowację. Przejechał z nimi prawie 1300 kilometrów.
W 2010 roku startował w sześciu z ośmiu imprezach Skandia Maraton Lang Team: Chodzież, Bielawa, Białowieża, Gdańsk, Nałęczów, Rzeszów. Odbył także z przyjaciółmi najdłuższą w swym życiu, trzytygodniową, wyprawę rowerową na trasie: Polska (Suwałki), Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Wyspy Alandzkie, Szwecja, Polska (Gdańsk). Była to jazda na dystansie 1700 kilometrów.
W roku 2011 z przyjaciółmi, sprawdzonymi od lat, w letni wakacyjny czas przejechał ponad 1200 kilometrów wzdłuż wschodniej granicy Polski: od Przemyśla do Puńska. W tymże roku startował w kolejnych maratonach Skandii i Czesława Langa. Od początku było ich łącznie aż 25.
W 2012 startował w trzech maratonach Skandii i Czesława Langa: w Krakowie, w Bytowie i Kwidzynie. Brał także udział w Mistrzostwach Polski w maratonie MTB, które w połowie września odbyły się w Dąbrowie Górniczej.
W roku 2013 startował w czterech maratonach Skandii i Czesława Langa: w Warszawie, w Krakowie, w Dąbrowie Górniczej i Bytowie. Pedałował także zawzięcie podczas maratonu MTB z cyklu Kaczmarek Electric w Kargowej. Od 4 do 7 lipca w Żerkowie z mikrofonem w ręku prowadził Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. Od 20 do 28 maja z grupą przyjaciół pokonał dystans prawie 700 kilometrów na trasie Poznań - Poronin. 2 sierpnia już po raz trzeci startował w Tour de Pologne Amatorów w Bukowinie Tatrzańskiej. We wrześniu 2013 w Obiszowie na Dolnym Śląsku prowadził z mikrofonem w ręku Mistrzostwa Polski w maratonie MTB.
W roku 2014 startował w pięciu maratonach Skandii i Czesława Langa: w Warszawie, w Bukowinie Tatrzańskiej, w Krokowej, w Dąbrowie Górniczej i Kwidzynie. Rok później startował w tym najbardziej medialnym i prestiżowym cyklu maratonów MTB w Warszawie, Gdańsku, Krokowej i Kwidzyniu. W sezonie 2016 w Krakowie, Gdańsku, Dąbrowie Górniczej i Kwidzynie. W sezonie 2017 dwa starty w Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe: w Gdańsku i w Krokowej. Ma na swym koncie 47 startów (zawsze z dojazdem do mety) w Skandia Maraton/ Vienna Life Lang Team Maratony Rowerowe.
Od 17 do 20 lipca 2014 w Środzie Wielkopolskiej i Żerkowie z mikrofonem w ręku prowadził Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. We wrześniu 2014 i we wrześniu 2015 w Obiszowie na Dolnym Śląsku prowadził z mikrofonem w ręku Mistrzostwa Polski w maratonie MTB.
W dniach 15 i 16 lipca 2016 w Gielniowie prowadził z mikrofonem w ręku Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. Także w sezonie 2019, 12 i 13 stycznia, w Strzelcach Krajeńskich był spikerem 82. Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym. Od wielu, wielu lat prowadzi, również z mikrofonem, imprezy szosowe na torze samochodowym "Poznań".
Uczestnik dziesiątków, setek imprez rowerowych - jako cyklista i jako moderator z mikrofonem w ręku. Pisał o kolarzach i imprezach rowerowych dla dziennika "Głos Wielkopolski", współpracował od 2008 roku do końca 2019 z miesięcznikiem "Rowertour" (z dniem 31 grudnia tego roku przestał się ukazywać).
Od kwietnia 2007 do końca roku 2019 na swym rowerze górskim marki Wheeler Pro 59, poleconym z dobrego serca przez Janusza Kowalskiego - mistrza świata w kolarstwie szosowym z 1974 roku, przejechał ponad 50 tysięcy kilometrów.
W latach 2020-2024 poprowadził z mikrofonem w ręku maratony MTB z cyklu Grand Prix Kaczmarek Electric (było ich łącznie prawie 50), w których startuje elita polskiego kolarstwa górskiego, jak i amatorzy. Od roku 2001 organizuje noworoczne spotkania rowerzystów nad poznańskim jeziorem Rusałka, zawsze 1 stycznia - zawsze o godzinie 13.00. Uczestniczyli w nich, między innymi, prezydenci Poznania Ryszard Grobelny i Jacek Jaśkowiak oraz znani polscy kolarze - Katarzyna Pawłowska i Paweł Cieślik.
Od 28 marca 2007 zaprasza nie tylko Wielkopolan - www.kurek-rowery.pl - na swą stronę internetową. Powstała ona we współpracy z firmą Sylaba Internet (już nie istnieje) i zanotowała do tej pory ponad czterdzieści dwa miliony wejść.
|