R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 41688974 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2024-06-04
Na rowerach zmierzą się z Afrykę

 

40.000 kilometrów, siedemnaście krajów, dwa lata

Z Trypolisu w północnej Afryce do Przylądka Igielnego na jej południowym krańcu i ponownie na północ do Algieru nad Morzem Śródziemnym - oto trasa rowerowej wyprawy. Niezwykłej, zaplanowanej na dwa lata, liczącej 40 tysięcy kilometrów przez bezdroża Czarnego Lądu. W tym niewiarygodnym teście wytrzymałości ludzi i sprzętu wezmą udział sprawdzeni miłośnicy podróży po świecie i pasjonaci niezwykłych wyczynów.  

Będzie to dwuletnia sztafeta rowerowa śladami Kazimierza Nowaka, Polaka, któremu na początku lat trzydziestych zamarzył się objazd Afryki. Na rowerze właśnie. Wielkopolanin ruszył w drogę w 1931 roku, by w końcu 1936 roku wrócić do ojczyzny. Swą 5-letnią podróż opisywał z talentem w przejmujących reportażach, publikowanych przez polskie i zagraniczne czasopisma.


Rowery przygotowane, w środę o ósmej rano start w Boruszynie koło Obornik. Oni przed rokiem zmierzyli się z Madagaskarem, teraz czeka ich większe wyzwanie: Piotr Sudoł (od lewej), Dominik Szmajda i Zbigniew Sas.

Uczestnicy wyprawy 2009 roku pragną pojechać trasą (przybliżoną), którą Kazimierz Nowak w latach trzydziestych XX wieku pokonał. Chcą oni oddać hołd wielkiemu polskiemu podróżnikowi, spopularyzować postać Kazimierza Nowaka i jego dokonań w Polsce oraz na arenie międzynarodowej - w tym także wśród mieszkańców Afryki.

Pomysłodawcami i inicjatorami przedsięwzięcia są Piotr Sudoł, Zbigniew Sas i Jakub Pająk.

W najbliższą środę o godzinie 8 rano wsiądą na rowery w miejscowości Boruszyn niedaleko Obornik, skąd pochodził Kazimierz Nowak, by po pokonaniu 58 kilometrów dotrzeć na poznański Dworzec Główny PKP. Stąd ruszą w podróż samochodowo-lotniczą (przez Szczecin i Brukselę), by następnego dnia w stolicy Libii (Trypolis) rozpocząć wielką przygodę.

Wystartują 4 listopada z Boruszyna, by przez dwa lata pokonać trasę 40 tysięcy kilometrów - podzieloną na 24 jednomiesięczne etapy. Na każdym etapie z Afryką, z jej pięknem i różnorodnością - zmagać się będą trzy-czteroosobowe zespoły. Jak planują organizatorzy, łącznie w wyprawie weźmie udział około 90 osób.


Łukasz Wierzbicki (od lewej), Piotr Sudoł, Zbigniew Sas, wiceprezydent Poznania  Sławomir Hinc i Dominik Szmajda podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w poznańskim Urzędzie Miasta.

Libia, Egipt, Sudan, Etiopia, Uganda, Tanzania, Zambia, Zimbabwe, RPA, Namibia, Angola, Demokratyczna Republika Kongo, Kongo, Republika Srodkowoafrykanska, Czad, Niger Tunezja i Algieria. Siedemnaście krajów po drodze będą mieli podróżnicy głównie na rowerach do pokonania, przy czym niektóre etapy przyjdzie im pokonywać pieszo (wschodnie Kongo), konno (Namibia), czółnem (rzeki Kassai i Kongo) oraz na wielbłądach (Sahara).

Uczestnikami niezwykłej wyprawy są: Piotr Sudoł, Zbigniew Sas, Jakub Pająk, Łukasz Wierzbicki, Maciej Pastwa, Dominik Szmajda, Arkadiusz Ziemba, Janusz Tichoniuk, Janusz Adamski, Piotr Tomza, Izabela Konczita Gmitrowicz i Pawel Wróblewski.

Podróżnicy pojadą na rowerach marki Brennabor, przygotowanych specjalnie w Polsce przez firmę THMM z Obornik Śląskich. Ważą one około 15 kg, mają przednie amortyzatory, opony Michelin i Schwalbe, hamulce typu V-brake.

Stroje kolarskie przygotowała firma BCM Nowatex z Puszczykowa.


Krótki komentarz

Kazimierz Nowak w latach trzydziestych podróżował po Afryce kolonialnej, podzielonej i zdominowanej przez Anglików i Francuzów przede wszystkim. Tamta Afryka sprzed II wojny światowej była stosunkowo spokojna politycznie.

W listopadzie 2009 roku Czarny Ląd w niektórych miejscach jest pełen niepokoju, gwałtowności, separatyzmów i krwi. Niektóre kraje przypominają wielki tygiel nieszczęść. Uczestnicy dwuletniej wyprawy mają na swej drodze tereny potencjalnie bardzo niebezpieczne.

Życzę dzielnym podróżnikom, by przez dwa lata nie opuszczało ich szczęście, by rowery niosły ich zgodnie z planem, by przygody kumulowały się w jedno wielkie pasmo niezapomnianych przeżyć.

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL