R E K L A M A :
 Newsletter >
 Wyslij znajomym >
 Dodaj do ulubionych
  Szukaj na stronie.
Jestes 40482286 gosciem na naszej stronie
Aktualizowano: 2023-10-19
Andre Greipel wygrał pierwszy etap
Tour Down Under 2009

 

Niemiec Andre Greipel (Columbia) wygrał pierwszy etap Tour Down Under 2009. Ubiegłoroczny zwycięzca tego wyścigu w niedzielę nie miał szczęścia na końcówce kryterium ulicznego w Adelajdzie (przegrał z Robbie McEwenem z Katiuszy), ale dziś na mecie w miejscowości Mawson Lakes odczuwał zapewne słodkie poczucie rewanżu.

We wtorek team Columbia kontrolował bieg zdarzeń na ostatnich kilometrach, by dobrze przygotować do końcowego finiszu Andre Greipela, zwycięzcę Tour Down Under 2008. Udało się to wszystko na medal i Niemiec przejechał linię mety jako pierwszy przez znanymi kolarzami - drugi był Baden Cooke (UniSA-Australia) i Stuart O'Grady (Saxo Bank).

Wzniesienia okolic Adelajdy raz jeszcze okazały się dobrym miejscem testu wytrzymałości, siły i szybkości dla kolarza, który dominował bez reszty przed rokiem w TDU. Dzień 20 stycznia 2009 okazał się kolejnym dniem chwały Niemca na australijskiej ziemi, który nie krył radości na mecie.

– Australia jest tym miejscem na ziemi, które uczyniło mnie znanym w zawodowym peletonie – powiedział dziennikarzom Greipel. – To jest fantastyczne uczucie znów wygrać. Koledzy ciągnęli mnie perfekcyjnie i na końcówce zaatakowałem. I miałem szczęście.

Nie miał go, niestety, Robbie McEwen (Katiusza), który został uderzony kamerą jednego z widzów i to w tym momencie, gdy 150 metrów przed metą wyprzedzał go Greipel. – Myślę, że nie mam złamanej kości ramienia prawej ręki - powiedział Australijczyk z grymasem bólu na twarzy. McEwen jest diagnozowany przez dr. Petera Barnesa i jeszcze nie wiadomo, czy wystartuje w jutrzejszym, drugim etapie.

W końcówce peletonu jechał Lance Armstrong, który zajął 120. miejsce na 133 startujących kolarzy. Przyznał, że było bardzo gorąco (prawie 40 stopni Celsjusza), że jechało mu się dobrze, ale kiedy w końcówce sprinterzy poszli na całego - dał im szansę, sobie pozwalając dojechać bezpiecznie do mety. W tym samym czasie co Greipel.

Polak Maciej Bodnar (Liquigas), podobnie jak Armstrong, dojechał w peletonie na 82. miejscu.

Pierwszy etap, Norwood - Mawson Lakes, 140 km - wyniki

1. Andre Greipel (Niemcy/Columbia) - 3:45.27 h
2. Baden Cooke (Australia)
3. Stuart O'Grady (Australia)
4. Robbie McEwen (Australia)
5. Jacopo Guanieri (Włochy)
6. Allan Davis (Australia)
...
82. Maciej Bodnar (Polska)
120. Lance Armstrong (USA)  - wszyscy ten sam czas

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie (z uwzględnieniem bonifikat)

1. Andre Greipel (Niemcy/Columbia) - 3:45.16 h
2. Baden Cooke (Australia) -  strata 5 sekund
3. Olivier Kaisen (Belgia) - ten sam czas
4. Stuart O'Grady (Australia) - 7 sekund
5. Andoni Lafuente (Hiszpania) - ten sam czas
6. William Walker (Australia) - 10 sekund
...
83. Maciej Bodnar
120. Lance Armstrong (USA) ten sam czas


 

 

Logo BCM Nowatex - Producent odzie�y rowerowej, sportowej, kolarskiej

EUROBIKE

 

 
WSTECZ HOME E-MAIL